FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
azimut la un deck cu 3 capete
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
c_andrei



Conectat la: 09 Mai 2007
Mesaje: 94
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 11:13 am    Titlul subiectului: re Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, v-am trimis MP.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 11:13 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
c_andrei



Conectat la: 09 Mai 2007
Mesaje: 94
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2010 9:45 am    Titlul subiectului: rezolvat Raspunde cu citat (quote)

Salut din nou. Am rezolvat problema cu azimuth-ul si vreau sa impartasesc experienta. In primul rand vreau sa ii multumesc user-ului Hi&Fan care m-a ajutat facandu-mi o caseta de test pe doua din deck-urile sale. Am redat frecventa de 10khz ce era inregistrata pe caseta si am directionat iesirea deck-ului pe intrarea "osciloscopului improvizat" pe PC. Obtinand o figura lissajous (mdul x-y) am reglat azimuth-ul pana cand am obtinut figura cea mai apropiata unei diagonale plate. Ulterior am vizualizat si formele de unda redate si am observat ca nu erau defazate. Tinand cont de aparatele cu care a fost facuta caseta de test (si de starea lor) consider ca sunt cat mai aproape de adevar se putea in conditiile date. Inca o data multumiri userului Hi&Fan si tuturor celor care au spus o parere. Se poate inchide...sau pastra pentru viitorii interesati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Readuc in "lumina reflectoarelor" acest topic mai vechi care se refera la casete de test pentru calibrari deck-uri. Am si eu mare nevoie de una in care sa am incredere atunci cand incerc calibrari.
In acest sens asi dori o parere avizata referitoare la oferta de pe Okazii:

http://www.okazii.ro/catalog/53403090/caseta-audio-test-akai-sony-teac-technics-marantz-nakamichi.html

Nu pot sa-mi dau seama daca este ceva de luat in seama sau doar "o tzeapa" Evil or Very Mad

Poate vreun coleg de forum m-ar putea ajuta cu o caseta de test "meseriasa" cu tonuri gen 333hz/0db, 10000hz/-20db si altele utile la calibrari, contra cost, bineinteles.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c_andrei



Conectat la: 09 Mai 2007
Mesaje: 94
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 7:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe mine m-a ajutat domnul cu nick-ul Hi-Fan inregistrandu-mi o caseta goala cu tonurile necesare pe un deck foarte performant . Mi-am reglat azimuth-ul dupa ea si totul a fost ok. Doresc sa ii multumesc din nou pe aceasta cale. Numai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
hondaru



Conectat la: 24 Mai 2010
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 9:02 pm    Titlul subiectului: caseta de test Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Eu am achizitionat caseta respectiva si pot spune ca NU este teapa! Are toate frecventele necesare reglajelor si nu numai. Eu sunt multumit. Daca esti din Bucuresti pot sa vin cu ea la tine ptr un test, dar numai daca esti absolut sigut ca transportul benzii la deck-ul tau este perfecta altfel riscam sa stricam banda si este pacat pentru ca nu mi-am terminat treaba cu ea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 3:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Hondaru. Stiam eu ca sunt oameni de mare ajutor printre noi. Problema este ca nu sunt din Bucuresti. Oricum, faptul ca confirmi ca caseta este OK este de mare ajutor caci, din pacate, nu-i asa mare lucru sa iei niste casete bulk, sa tragi niste tonuri pe un deck cat de cat bun, sa -i pui o hartie faina si voila! "caseta pt. calibraj" numai buna de pus pe Okazii Smile.
Trink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community