FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
----> Harman Kardon <----
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 11:35 am    Titlul subiectului: ----> Harman Kardon <---- Raspunde cu citat (quote)

Poate cel mai popular brand aflat prin supermarketurile din Romania cel putin asa era acum 1-2 ani in urma. Unde te uitai Domo, Altex, Flanco ... se gaseau receiverele acestei firme.

Personal am avut AVR 635 o bestie' la vremea ei. Pentru ca nu mai corespundea cerintelor actuale HDMI, DTSHD....am divortat.
Noua amanta Onkyo TX-SR806 desi avea silicoane THX Ultra2 si alte facelifturi HDMI-HD nu presta la acelasi nivel ca batrana doamna HK635, motiv pentru care si-a facut bagajele si a plecat.
Prin prisma noului meu amp. stereo Marantz PM15S1 la un receiver Marantz fie el si 8002,8003 nu ma gandesc sa cumpar, Denon nici atat.

Pentru sunetul prestat in trecut noul meu receiver va fi tot un HARMAN KARDON AVR 660 sau AVR 760
http://www.harmankardon.com/EN-GB/Products/Pages/ProductCompare.aspx
Desi nu se lauda cu herghelii de Wattzi sau cu certificari de marketing THX, are alte atuuri precum High-current &plusmn;50 amps, DSP Processor dual TI DA 710, Power Supply Independent front & rear si alte bunatati precum Logic 7 si Ethernet.
Foarte probabil voi merge pe 660 diferentele fata de 760 sunt minime dar financiar mai mari.
http://www.youtube.com/watch?v=P19ke9GZHug
http://www.youtube.com/watch?v=C3JIyI6If4E


http://www.sono.ro/arhiva-151/harman-kardon-avr-635-receiver-av-1333.html.

Acum cei care aveti sau ati avut Harman Kardon va rog sa impartasiti aici impresiile.
Astept in deosebi posesorii de 660 sau 760 sa-si exprime opiniile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 11:35 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HK are un amplificator cu DAC incorporat foarte interesant, anume HK 990.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 12:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hehe. Nu degeaba echipeaza Mercedes
Mercedes-Benz and Harman Kardon: a perfect match
http://mercedes.harmankardon.com/en/vehicles/cls-class/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 12:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Smile E.... in primul rand pt bani si brand, abia la urma sunetul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 1:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am ascultat intr-un CLS instalatia asta http://mercedes.harmankardon.com/en/vehicles/cls-class/technical.aspx
Si aici am terminat discutia nu are rost nici un comentariu. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 1:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin_bm a scris:
hehe. Nu degeaba echipeaza Mercedes
Mercedes-Benz and Harman Kardon: a perfect match


Dacă tu crezi că alianțele astea se fac și din alte rațiuni decît cele de politică și strategie de piață, atunci e bine. Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ia explica matale nea bibi si audiofil cum sta treaba, ca de afirmatii gratuite suntem satui pe forumul asta.
Povesteste-ne cum a fost in sedinta unde sa semnat acordul intre harman si mercedes.
Hai debiteaza ... te ascult cu interes.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 2:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

într-o altă zi și pe un alt ton poate stăm de vorbă Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 3:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cataline, mai usor cu pianul pe scari Twisted Evil
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 3:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Baza pentru calitate exista la HK. Sa nu uitam ca in curtea lor se afla Mark-Levinson, Lexicon iar la boxe JBL si Revel. Dar in acelasi timp sa nu scape din vedere interesele de tip financiar care e foarte probabil sa aiba un cuvant de spus majoritar in alegerile facute. Oricum, in 2010 lumea s-a scmecherit iar sigla Mercedes nu mai e suficienta pentru a alege cu ochiii inchisi, deci o oarecare prudenta este binevenita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 4:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu detin un HK 255.

Desi pe What HI-FI are un review destul de negativ (acolo e preaslavit Denon 1910 la categoria 500E buget) un amic a zis sa ma duc sa-l ascult.

Am fost la o auditie, am ascultat si HK si Denon si am ramas la 255. Acum nu stiu cat de mult te va ajuta ce spun eu deoarece 660 este un model mult superior din toate punctele de vedere dar din punctul meu de vedere seriile lor noi sunt foarte bune pentru un set-up multicanal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
g@by



Conectat la: 13 Sep 2009
Mesaje: 87
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 9:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pot sa spun ca am avut si denon si onkyo si yamaha,dar unu mie personal nu mia placut,ultima oara am avut avr445 si lam schimbat cu yamaha rx-v1600 dar am facut mare prostie,nu se compara cu harman,nici la putere si nici la sunetu multicanal si nici stereo,cu prima okazie cand am posibilitatea am sa-mi iau tot un harman fara discutie..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Primul meu receiver la care m-am oprit a fost AVR335....mi s-a spus ca au probleme chiar de unde vroiam sa-l cumpar , am cumparat onkyo 806 .... Shocked , tot nemultumit sunt......
Caut sa-l schimb ...
Am ajuns prin Bucuresti si nu numai ; am facut mai multe auditi cu seriile noi de la Denon 4310, Onkyo 3007, H/K 460, Marantz 8002 si Yamaha 3900 .
DE RETINUT .....pe acelasi player la partea de stereo marantz 8002 a lasat in urma ceilalti monstri...cu ceva distanta (mentionez ca acel marantz nu este din seria noua...)
A ramas la concurenta acel H/K si marantz-ul ...H/K poate ca la semnal este mai vanos...tipator (exagerat spus...) , personal este un sunet putin indepartat de adevar...PENTRU MINE ...
Marantz-ul mai caldut, pe muzica m-a impresionat , lasa sunetul sa fie de analog...
Aici intervine gustul fiecaruia ....sa nu uit ca H/K era 460 si nu 760......care poate imi schimba parerea ....

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 19, 2010 3:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce probleme are 355?

Eu am 255 si nu am avut probleme cu el. Din cate stiu eu sunt destul de inrudite modelele respective. Sper ca nu regret alegerea lui Smile

Cred ca singurele AVR-uri capabile sa rivalizeze pe stereo cu un amplif dedicat (de marca buna) sunt cele pre+power unde amplif-ul de putere are 5/7 canale separate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Mar 19, 2010 8:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AVR 255 nu am auzit sa aiba probleme , .....dar 355 - s-au intors 40% in service si este relatarea distribuitorului H/K ....
Eu am ramas pe marantz ..... Cool

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community