FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Shortcut pentru incepatori - sau "mura-n-gura"
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Apr 22, 2010 2:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar pentru ca a initiat topicul Nicu, putem intra in:

CRÁTIMĂ, cratime, s.f. Semn grafic (-) folosit pentru a lega două sau mai multe cuvinte care se pronunță împreună.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Apr 22, 2010 2:27 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 21, 2010 12:11 am    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

mariusantonio - diferente de 3db in presiunea sonora sint aproape nule - se pot sesiza dar nu sint de luat in seama .
urechea nu percepe presiunea sonora liniar - percepe logaritmic .

mai precis - daca te-ai afla intr-o camera anecoica ai simti(auzi) o diferenta de volum ~ dubla la o putere real livrata boxelor de 10 ori mai mare .

dar intr-o camera normala apar niste "ecouri" care amplifica anumite fr in fuctie de camera - si indeosebi cele de fr joasa - prin urmare
o boxa cu -6db la 40hz intr-o camera normala poate avea +3db fata de camera antifonata .

datele trecute pe boxe arata doar cit este diferenta intre media spl (de la pina la) si spl la fr trecuta .
de ex - 20hz-20khz - adica 20hz repreziinta 20 de sinusoide intr-o secunda
20khz - repreziinta 20000 de sinusoide intr-o secunda .
sinusoida pe intelesul tuturor repreziinta variatia semnalului de la un minus catre un plus si viceversa intr-un timp dat .

prin urmare urechea umana aude de la 20 sinusoide pina la un maxim de 20000 - boxele nu pot reproduce aceste sinusoide perfect liniar si mai ales corect - cu cit se suprapun mai multe fr cu atit difuzorul are distoriuni mai mari - de aici si nevoia de a face boxe pe mai multe cai .

acum - un difuzor devine mai greu de condus daca fr de rezonanta este apropiata de fr de rezonanta a portului sau a cutiei - si daca semnalul introdus este in sau aproape de aceasta fr .
Analogie - sa presupunem ca un nene tine intr-o mana 5 kg (el putand tine un maxim de 25kg) prin urmare aceste 5kg nu par grele - dar daca oscilam greutatea de la 1kg la 5kg -mana respectivului cedeaza pentru ca nu se poate adapta - kg repreziinta omajul difuzorului la o anumita fr.
daca impedanta difuzorului oscileaza foarte rapid si brusc
daca impedanta scade foarte mult
si alti factori care depind de filtru - bobinele filtrului si daca sint cu core sau nu .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 12:49 pm    Titlul subiectului: bi-wiring Raspunde cu citat (quote)

ma adresez cu o intrebare care poate pentru cei experimentati suna stupid , dar sunt si altii care probabil inca habar nu au ce insemna. am vazut la multe amplif stereo in 2 canale ca pe spate are 4 perechi de iesire, la fel si la boxe 2 perechi de mufe pe spate? ce inseamna asta, cum imi leg de ex o boxa asemenea sa zicem la un amplif care are numai 2 perechi de iesire sau vice versa, si ce inseamna si cum functioneaza bi-wiring , va multumuesc anticipat Shocked Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mariusica



Conectat la: 25 Apr 2005
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amplif stereo cu 4 perechi de iesire - poti pune 2 perechi de boxe, poate ai o pereche in sufragerie si una in dormitor si le selectezi din A/B/A+B care "sa cante" (e doar un exemplu, exista si cu 3 perechi de iesire apropo).
Iar boxele cu 2 perechi de mufe sunt prevazute cu bi-wiring. Daca amplificatorul este si el prevazut cu bi-wiring, cu o pereche de cabluri se vor amplifica difuzoarele de frecventa joasa, iar cu cealalta pereche difuzoarele de frecventa inalta. Daca amplificatorul nu este prevazut cu bi-wiring sau daca poate vrei sa le legi clasic, de obicei acele boxe vin prevazute cu asa ceva:
http://assets.head-fi.org/9/9d/9d299e9e_pt3010.3.jpg
sau poti improviza tu ceva. Cred ca imaginea spune totul. Citeste si aici:
http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=en&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fforums.audioholics.com%2Fforums%2Fshowthread.php%3Ft%3D29665

_________________
"...It's the world's first electronic computer. Right now it's solving mathematical problems for the US Army, but who knows, someday a machine like this will check on your income tax..." :: 1960 promotional film about UNIVAC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 5:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aha, m-am uitat si la cateva filmulete pe youtube, deci intelegand ca pt a folosi bi-wire imi trebuie o boxa bi-wire care linistit prin 2 perechi de cabluri le leg la amplif. am vazut ca bi-amping e total alta teorie. eram confuz doarece am vazut cateva scule stereo (gen 2x Y wati ) desi in spate parea ca poti lega front and back., ma gandeam ca iesirile multiple sunt necesare la bi-wiring. mersi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 5:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

desi are un accent funny Smile)) ,

http://www.youtube.com/watch?v=KxX974Ziepw&feature=related
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bolosicubolo



Conectat la: 03 Noi 2009
Mesaje: 7
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Feb 12, 2011 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am un amplificator stereo cu specificatiile:
Phono MM : 80 dB
Phono MC : 76 dB
Video, CD: 98 dB
Main-In: 110 dB.

Care ar fi diferenta dintre ele si de ce nu as lega semnalul indiferent de sursa la main-in? Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Sam Feb 12, 2011 11:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bolosicubolo a scris:

Care ar fi diferenta dintre ele si de ce nu as lega semnalul indiferent de sursa la main-in? Confused
Incearca sa legi un pick-up la "main in" si un cd player la MM sau MC, vezi ce iasa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bolosicubolo



Conectat la: 03 Noi 2009
Mesaje: 7
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 12:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, de ce as lega un CD-Player la CD si nu la main-in sau de ce as lega o placa de sunet la main-in si nu la CD?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 12:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt ca e posibil ca sa nu functioneaze toate butoanele deoarece semnalul nu mai trece prin preamplificator si intra direct in final ,deci sa se auda incet desi e 'la maxim'
fiecare intrare necesita o sensibilitate anume ,de aceea si raportul semnal zgomot este mai mare la intrarile cu sensibilitate mai mica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 10:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
nu mai trece prin preamplificator si intra direct in final ,deci sa se auda incet desi e 'la maxim'

Este invers, daca il legi direct la final, se va auzi ca si cum ar fi la maxim. Daca este vorba de un amplificator integrat, semnalul va trece totusi prin potentiometrul de volum pentru a proteja boxele in caz ca cineva leaga din greseala un cd-player direct la intrarea in final. Cel putin asa e la integratele care au trecut pe la mine, cu iesire "pre-out" si "main in" legate cu strap in spate. In general aceste mufe sunt folosite pentru a introduce un egalizator in lantul audio si nu pentru a lega direct sursele.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bolosicubolo



Conectat la: 03 Noi 2009
Mesaje: 7
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inteles, multumesc andyc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Este invers, daca il legi direct la final, se va auzi ca si cum ar fi la maxim

cred ca interpretezi gresit ce am scris,de auzit nu are cum sa se auda ca si cum ar fi la maxim (ca nivel al tensiunii pe iesire),pt ca desi 'este' la maxim,sensibilitatea la main-in este de ordinul voltilor pe cand cea in preu de ord sutelor de mv
Poate sa treaca sau nu prin potentiometrele de volum si/sau balans ,dar nu este o regula.Pot sa aduc exemple care nu mai trec prin nimic si merge decat on/off din tote butoanele
Intrarea de main in exact pt aia este,sa intercalezi un intermediar pt preocesarea sunetului ,de ex sau un alt preu mai bun sau etc,se pot gasi multe intrebuntari
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
cred ca interpretezi gresit ce am scris,de auzit nu are cum sa se auda ca si cum ar fi la maxim (ca nivel al tensiunii pe iesire),pt ca desi 'este' la maxim,sensibilitatea la main-in este de ordinul voltilor pe cand cea in preu de ord sutelor de mv

In aparatele normale, preamplificatorul nu amplifica nimic in afara de intrarea phono. El e responsabil doar cu selectia surselor, corectia de ton si controlul de volum/balans. Intrarea in final este tot la nivel de linie, nu necesita tensiune mai mare.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in mod normal
eu iti pot da cateva ex care sunt excetie si sunt integrate
de ex nad rotel CA si sigur mai sunt si altii
necesita la intrarea cd-in aux in etc ~200mv si main -in peste 2v pt a atinge puterea respectiva
in cazul finalelor separate care nu au decat on off fara preu asculti la nivel moderat.Nu toate sursele dau peste 2vrms la iesire
dar nu zic ca nu exista si preuri care au castig unitar
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community