FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
UNITRA 140 W - proiect restaurare
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
andreitentean



Conectat la: 15 Mar 2010
Mesaje: 87
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 16, 2010 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poze
_________________
andrei@skn-tuning.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Apr 16, 2010 7:57 pm    Titlul subiectului: Mitica




proiect unitra4.JPG
 Description:
 Filesize:  108.08 KB
 Viewed:  363 Time(s)

proiect unitra4.JPG


Sus
andreitentean



Conectat la: 15 Mar 2010
Mesaje: 87
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 16, 2010 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poze


proiect unitra7.JPG
 Description:
 Filesize:  100.09 KB
 Viewed:  357 Time(s)

proiect unitra7.JPG



_________________
andrei@skn-tuning.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
andreitentean



Conectat la: 15 Mar 2010
Mesaje: 87
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 16, 2010 7:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poze


proiect unitra15.JPG
 Description:
 Filesize:  105.9 KB
 Viewed:  352 Time(s)

proiect unitra15.JPG



_________________
andrei@skn-tuning.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
andreitentean



Conectat la: 15 Mar 2010
Mesaje: 87
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 16, 2010 7:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poze


proiect unitra17.JPG
 Description:
 Filesize:  141.36 KB
 Viewed:  365 Time(s)

proiect unitra17.JPG



_________________
andrei@skn-tuning.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Apr 17, 2010 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

So far, so good Thumb Up
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 20, 2010 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru munca depusa ! Am si eu patru bucati Unitra modelul acesta,imi plac cum arata si din cauza asta nu vreau sa le schimb.Am citit mai sus ca te ajuta cineva la modificarea filtrelor pasive.Mi-ar fi de ajutor daca poti posta o schema cu acestea.
Multumesc anticipat !

_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 20, 2010 7:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca tot le-ai desfacut, oare n-ar fi fost bune 2-3 placute de ranforsare ?
Neutral

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
andreitentean



Conectat la: 15 Mar 2010
Mesaje: 87
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 21, 2010 2:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca da, dar nu stiu exact cum sa apuc aceasta problema.
Dimensiunea necesara nu permite introducerea lor prin gaurile difuzorului de 30 de cm. Eu consider ca singura ranfortare serioasa este un inel interior ( sau mai multe) gen o grinda pe perimetru peretilor interiori, si acest lucru este posibil doar cu deschiderea unei fete, ceea ce nici nu ma gandesc sa fac.

_________________
andrei@skn-tuning.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 21, 2010 7:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dyno a scris:
Am citit mai sus ca te ajuta cineva la modificarea filtrelor pasive.Mi-ar fi de ajutor daca poti posta o schema cu acestea.


il ajuta in sensul ca o cumpara pe bani, asa ca sansele sunt mici ca schema sa fie postata aici. Shocked Shocked Shocked

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Apr 21, 2010 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei - nici o clipa nu m-am gandit la demontarea incintelor. Ideea era in sensul celor din poze :



(pozele sunt descarcate mai demult de pe forum)

Bucatile de pal se ung cu aracet la capete, se introduc oblic prin gaura mare si apoi se aseaza [putin fortat] in pozitia de ranforsare.
Merge, am facut-o de mai multe ori.
Si ajuta.
Iar daca vrei neaparat un inel sau doua, se pot face foarte bine din cate 4 piese fiecare. Evident ca se lipesc 2 cate 2 bucati, la 2 zile interval.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Apr 21, 2010 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
Bucatile de pal se ung cu aracet la capete, se introduc oblic prin gaura mare si apoi se aseaza [putin fortat] in pozitia de ranforsare.
Merge, am facut-o de mai multe ori.
Si ajuta.
Iar daca vrei neaparat un inel sau doua, se pot face foarte bine din cate 4 piese fiecare. Evident ca se lipesc 2 cate 2 bucati, la 2 zile interval.
In prima poza nu stiu cum sunt montate ranforsarile, dar in a 2-a poza (nu stiam de ce mi se pare cunoscuta Very Happy) iti spun sigur ca ranforsarile nu sunt prinse de panourile incintei doar cu aracet ci cu dibluri din lemn, prin strapungerea panoului si al politei de ranforsare! Altfel e doar Lego si ajuta prea putin fata de efortul depus... Am propus si eu ranforsarea prin gaurirea panourilor, dar nu a fost o optiune. Pe de alta parte toate fetele interioare au fost "coated" cu fonogel, apoi ranforsate cu panouri bituminoase de rigidizare peste care mai vin aplicate si panouri acustice deflex care au rolul de a absorbi socurile si vibratiile din interiorul incintelor. Cred sincer ca sunt suficiente ranforsari. Nu in ultimul rand este nevoie de cat mai mult volum intern pt. woofer-ul Tonsil stiut fiind faptul ca toate Unitrele au fost subdimensionate la acest capitol (din motive de eficienta economica) si niste lemne in plus ar micsora chiar considerabil volumul necesar woofer-ului. Nu uitati ca e un proiect de restaurare si nu unul de la a la z in care ai mai multe optiuni. La acest proiect volumul intern al incintei trebui pastrat cat mai mare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Apr 21, 2010 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu exagera cu Lego-ul ca nu e chiar asa Laughing . Un aracet bun si tija montata putin presat se fixeaza atat de bine incat dupa 2 zile se smulge cu tot cu material din perete ...
Volumul a doua tije de 1,5 x 8 x 35cm intre lateralele cutiei este de 0,85 litri.
Din pacate e perfect adevarat ca este nevoie de fiecare litru la volum ...

(ps - am scris ca pozele sunt de pe forum ... Rolling Eyes )

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
andreitentean



Conectat la: 15 Mar 2010
Mesaje: 87
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 21, 2010 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Man iti spun sincer ca eu cred ca libera miscare a maselor de aer miscate de membrana difuzorului ar fi maxim afectata de acele obstacole evidente iar aberatiile acustice nascute de erul care incearca sa umple zonele de presiuni diferite nu cred ca ar justifica cresterea rigiditatii, parerea mea.

Plus ca, din punct de vedere al rezistentei materialelor, si spun asta stiind sa fac 650 de cai din patru cilindrii cat un pahar de cola, la o sarcina reala acel adeziv oridnar nu ar avea cum sa tina suprafete compacte .

Asta este de dragul discutiei si datului cu parerea, pentru ca eu caut un sunet cald la volume mici-medii si pentru a obtine ce mi-am propus , rezistenta incintei nu este o problema, chiar nu este.

Orice parere este binevenita, asta inseamna "input", si cu cat mai mult input
cu atat mai bun rezultatul final.

_________________
andrei@skn-tuning.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Apr 22, 2010 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andreitentean a scris:
Man iti spun sincer ca eu cred ca libera miscare a maselor de aer miscate de membrana difuzorului ar fi maxim afectata de acele obstacole evidente iar aberatiile acustice nascute de erul care incearca sa umple zonele de presiuni diferite nu cred ca ar justifica cresterea rigiditatii, parerea mea.
Dpdv acustic, in interiorul incintei, ideal ar fi ca masele de aer sa se miste cat mai putin in sensul ca radiatia sonora din interiorul cutiei sa fie absorbita cat mai mult. Daca radiatia sonora este in spectrul bass-ului (sub 200Hz in general) atunci rigiditatea (chiar aparent excesiva) cutiei e obligatorie si intr-un proiect inceput de la zero nu as ezita o clipa sa pun acele ranforsari, chiar mai multe! Este chiar benefic pt. sunet (cel radiat in exterior, cel care conteaza) ca radiatia interna sa fie "sparta" de asemenea ranforsari si absorbita cat mai bine de diversele materiale fonoabsorbante folosite intr-o incinta. Bineinteles pt. a evita reflexiile nedorite aceste ranforsari vor fi si ele acoperite cu material fonoabsorbant.
In spectrul mediilor insa o incinta mai putin rigida este mai buna decat una prea stricta si cu pereti prea grosi deoarece la o incinta f. rigida rezonantele acesteia se grupeaza in zona 1000Hz afectand printr-o colorare specifica, atat mediile cat si inaltele... La o incinta mai "subtire" rezonantele vor fi in zona 200Hz si va afecta cu siguranta bass-ul! De aceea e bine pe cat posibil sa delimitam complet incintele pt. bass (subwoofer) de cele de medii (bookshelf). Se poate vedea aici o ranforsare fara echivoc http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=17592&start=30
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreitentean



Conectat la: 15 Mar 2010
Mesaje: 87
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 22, 2010 3:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Superb proiect ! Bravo .
Revenind la discutia noastra , se pare ca perceptia mea intutiva si nedocumentata este gresita. Eu incercam sa inteleg fenomenul fizic care se intampla odata cu deplasarea membranei si consideram ca este mai normal sa lasi masa de aer sa se miste neobstructionata decat altfel. Gresit !

Dar este si un lucru pe care l-am presupus si care se regaseste in proiectul tau , ranfortarea pe perimetru !

PS : mie mi-au placut mult aceste incinte facute de tine inca de prima data cand le-am vazut, dar nu am stiu povestea lor si modul de realizare pana acum. Felicitari.

_________________
andrei@skn-tuning.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 2 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community