FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Alegere casti
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
SE7EN



Conectat la: 16 Mar 2010
Mesaje: 1
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 1:29 am    Titlul subiectului: Alegere casti Raspunde cu citat (quote)

Va salut!

Nu am destula experienta in acest domeniu, aceasta fiind si cauza pentru care apelez la voi, cunoscatorii.

Ce asteptari am de la aceste casti? R: Un sunet clar, "cald", nedistorsionat, care sa acopere frecventele joase, medii cat si inalte fara ca vre-una sa piarda in detrimentul alteia.
Care este bugetul de care dispun? R: Maxim 4,5 mil.
La ce le folosesc? R: Muzica electronica in special (Jean Michel Jarre, Kraftwerk, Isao Tomita, Mike Oldfield, Vangelis etc...)
Unde le folosesc? R: La pc personal, bineinteles cu o placa audio profesionala.


Am urmarit si alte topic-uri, am discutat problema si cu cunoscuti care se pricep in domeniu, si am inteles ca marcile de referinta sunt AKG, Audio-Technica, Grado, Teufel, Beyerdynamic etc. De multe auzisem, dar nu am avut ocazia sa ascult la ele, nici pana astazi. Doar la niste casti in-ear Shure si o pereche de Sennheiser HD595. Asadar, din ce m-am informat pana in prezent, mi-am facut o parere... si am ales cateva modele. Va rog sa ma ajutati cu o parere in alegerea mea. Si as vrea sa fiu lamurit daca se poate si in legatura cu "rodajul" acestora.

Asadar:

1. AKG 141 MK2
2. Audio-Technica ATH-AD500 (frecventa 10Hz-30KHz)
3.AKG 142 HD (design robust)

Va multumesc! Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 1:29 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 9:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar ce nu ți-a plăcut la Senn HD595? Senn 555/595 sunt "best buy for the buck" la raport calitate preț. Cred că s-ar potrivi mai bine cu muzica ascultată de tine. Grado prestează foarte bine pe rock. Mă rog, poți încerca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 7:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De fapt am greșit menționând și Senn 595 și asta pentru că deja 555 pot fi modate foarte ușor în 595 (iar 595 costă aproape dublu).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
De fapt am greșit menționând și Senn 595 și asta pentru că deja 555 pot fi modate foarte ușor în 595 (iar 595 costă aproape dublu).


cum se poate face aceasta modare?

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 7:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://hubpages.com/hub/Mod-MY-HD-555-Audiophile-Stereo-Headphones

Dar poți găsi nenumărate alte pagini unde se exemplifică toată treaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CrissX



Conectat la: 14 Iul 2004
Mesaje: 72
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

555 nu pot fi modate in 595 pentru ca au drivere diferite. 555 predomina bass-ul care acopera mediile si inaltele, suna ca intr-un butoi fata de 595. La 595 basul e foarte precis, frecventele se separa foarte bine.

555, duci lipsa de inalte de claritate.Iti rupe timpanele, bassul e foarte adanc, dar cum am spus, nu ai inalte aproape deloc.

Parerea mea: mergi pe 595, sau Senn PC 350 daca vrei sa fie inchise si sa ai microfon. La PC 350 faci o simpla modificare, o mica gaura de 1 mm si ai bass f. puternic fara sa pierzi din medii sau inalte. Eu am renuntat la 595 pentru PC 350 modificate.

Si musai un amplif de casti.
Eu sunt la a 5-a pereche de sennheiser, altceva nu cunosc, deci nu ma pot exprima.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CrissX a scris:
555 nu pot fi modate in 595 pentru ca au drivere diferite.


Really?

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CrissX



Conectat la: 14 Iul 2004
Mesaje: 72
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si de ce dupa ce am incercat sa modez un 555, inalte tot nu am avut ? claritate nici atat. acelasi bass care acoperea toate frecventele.
Ciudat, dar pe driverele mele de la 595 nu am vazut sa scrie si 555 Very Happy, nici macar 595 :d


Ultima modificare efectuata de catre CrissX la Joi Mar 18, 2010 8:51 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 8:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Păi depinde ce ai modat la ele. Transformarea 555 în 595 se face prin simpla dezlipire a acelui tampon din spatele driver-ului. Pe forumul head-fi sunt puse inclusiv măsurători care arată că după această modare sunetul este identic între cele două. Plus zeci de utilizatori care confirmă asta. Adică e o chestie dovedită deja.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CrissX



Conectat la: 14 Iul 2004
Mesaje: 72
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 8:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E ciudat ca fiecare model de sennheiser, de ex: 555,595, pc 350 au specificatii tehnice diferite, raspunsul la frecvente in special.Cauta specificatiile.
Poate ai senzatia ca se aud la fel, dar sigur 555 nu vor suna identic cu 595 . Din ce tin minte la 555 frecventele se "amestecau" , bassul acoperea tot. La 595 bass distinct,precis, medii corecte, inalte definite.
La pc 350 cu modul de bass, am tot ce vreau.


555: Frequency response (headphones) 15 - 28000 Hz
595: Frequency response (headphones) 12 - 38500 Hz
350: Frequency response (headphones) 10 - 26000 Hz

Crezi ca daca modifici un plastic, schimbi ceva din astea ? Imbunatatesti soundstage in cel mai fericit caz.

Stiu ce frecvente aude urechea, dar daca incerci sa modifici inaltele din equalizer la 555, sa le accentuezi, o sa caraie membrana (hrssshhss) , la 595 se intampla la fecventele de bass.

Am obs. ca la pc 350 fie ca dau bass la +10db, fie inaltele la +10db, le duce cu brio, fara caraieli. Si la volum mare. Poate din cauza ca sunt pe 150 ohmi fata de 50ohm la 555, 595.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Păi specificațiile diferite sunt una, răspunsul în frecvență, care devine la fel după modare. Acum, serios, ce diferență vrei să auzi cu aceleași drivere? Diferențele vin din mici șmecherii de construcție, și pe asta se și bazează modarea respectivă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 19, 2010 6:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

350: Frequency response (headphones) 10 - 26000 Hz

Nu am reusit sa inteleg niciodata (ma depaseste problema) cum de un difuzor de 4-5 cm diametru poate sa scoata 10 Hz Shocked Shocked
Chiar si masurat semnalul la 1 cm de difuzor.
Cred ca deja se aberaza la cel mai mare greu, din mucurile alea de tigara nu ai cum sa scoti 10 Hz - si, chiar daca printr-o minune dumnezeiasca ar scoate 10 Hz, cum dracului auzi aia 10 Hz, pentru ca urechea nu percepe infrasunetele Twisted Evil

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Mar 19, 2010 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Păi atunci ce spui de asta? Smile E dintr-un review făcut de Stereophile pentru modelul Senn 600, care pe atunci (1998) coborau "doar" până la 16 Hz.

The HD-580s certainly sounded fast and remarkably uncolored, but the HD 600s have raised the bar considerably. Most people will probably notice this first in the bass. Although both headphones are rated as having clean response down to 16Hz, the '580s sounded less punchy. Could this be because the flimsier materials employed in the earpieces and the headband dissipate the bass energy? Beats me—although it does make sense. All I know is that very few speakers can match the HD 600s when it comes to bass response.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 20, 2010 1:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher, eu am avut acasa doua subwofere cu diametrul de 38 cm, care erau cotate la 20 Hz (-3 dB).
Fiind pereche, scoteau exact 20 Hz (la o putere totala RMS combinata de 1600W) Laughing
FIZIC este IMPOSIBIL ca un difuzor de 5 cm sa scoata 10 Hz Exclamation
Daca cineva are alta parere eu unul nu-l contrazic, dar as prefera sa discutam strict pe niste grafice/masuratori concrete Confused

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adu



Conectat la: 08 Oct 2007
Mesaje: 311
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Mar 20, 2010 2:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut Sennheiser HD595 si pot spune ca suna excelent chiar si neamplificate, le consider un entry-level in High-End. Amplificate corespunzator vor suna chiar si mai bine dar necesita bani in plus, depinde de ce buget dispui.
Nu am ascultat HD555 asa ca nu pot sa-mi dau cu parerea.

_________________
Pioneer PD-D6-J >Dnm RESON TBB045 >Rega BRIO 3 >Supra CLASSIC 2.5 >Revolver RW33
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community