FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Alegere casti
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 11:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kerio a scris:

Iarasi cateva lucruri cu care nu sunt de acord.


Ok, dar permite-mi să-mi păstrez părerile Wink


Kerio a scris:
.Modelele Sennheiser HD595,HD600 si HD650 nu sunt casti neutre ci dimpotriva au o coloratura aparte a sunetului menite sa le confere muzicalitate si placere a auditiei pe durate extinse.


Nu sunt deloc de acord. Nu am observat nicio coloratură la 595. Ești, probabil, printre puținii care au observat așa ceva. Chiar și cei de la Stereophile au admirat lipsa de coloratură și neutralitatea modelului HD 600...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 11:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Horatiu



Conectat la: 22 Oct 2006
Mesaje: 176
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Castile Sennheiser, departe de a fi castile perfecte, au si din punctul meu de vedere o coloratura specifica. Nu sunt casti neutre si de asta iti poti da seama dintr-o proba sigura: pe termen lung de auditie, sunt asa zis placute urechii. Eu consider modelul K701 avand o redare mai apropiata de realitate din punct de vedere al transparentei si rezolutiei, al timbrului sonor. Dar modelul austriac mai are ceva ce, odata constientizat, contrabalanseaza "realismul" incredibil: faptul ca sunt extrem de analitice, acest aspect te poate face sa le consideri mai putin muzicale.

Din acest punct de vedere si numai in acest context, am fost pus in situatia sa aleg intre HD650 si K701 si am ales Sennheiser, desi am ascultat AKG mai bine de un an si am fost destul de multumit. Daca optezi insa catre HD650, ai nevoie de amplificare serioasa, altfel vei avea impresia ca suna similar cu modelele inferioare (HD595, s.a.), ori ca nu se justifica deloc up-grade-ul de pret. Spre exemplu, eu tin Prehead-ul pe setarea "high-gain" - asta am facut si in ceea ce priveste K701, iar diferentele de redare sunt clar substantiale! Apoi mai intervine problema up-gradarii cablului. Un Cardas de vreo doua sute si ceva de dolari le va face mai transparente fata de cablul stock din dotare. Un alt aspect cand vorbim de un rig de casti este "matching-ul" intre casti-sursa-amplificare. Este cunoscut faptul ca Sennheiser suna bine pe amplificatoarele lui Jan Meier. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:

Ok, dar permite-mi să-mi păstrez părerile Wink

Bineinteles ca respect parerile fiecaruia.
Eu doar mi-am expus opiniile pe baza celor auzite si experimentate de mine.
Rycher a scris:
Nu sunt deloc de acord. Nu am observat nicio coloratură la 595. Ești, probabil, printre puținii care au observat așa ceva. Chiar și cei de la Stereophile au admirat lipsa de coloratură și neutralitatea modelului HD 600....

Te asigur ca nu sunt singura persoana care gaseste castile Sennheiser colorate (nu includ noul HD800).
In plus nu fac evaluari pe baza la ceea ce afirma cei de la Stereophile ci pe baza la ceea ce am ascultat.
HD595 nu este nici macar o casca audiofila in adevaratul sens al cuvantului ci mai degraba o solutie de compromis (ce-i drept decenta) pentru aceia dintre noi care doresc sa imbine auditia cu aplicatiile multimedia intr-un pret rezonabil.
Revin cu sfatul initial,asculta inainte de a iti forma pareri gresite!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 9:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kerio, acum chiar nu te înțeleg. Vrei să spun și eu că 595 sună colorat, doar pentru că ți se par ție că sună colorat? În primul rând, dacă Senn sună colorat, de ce ai ales Senn? Coloratura nu ar trebui să fie o caracteristică a unei căști audiofile. Sau nici 650 nu e audiofilă? Sau principalul criteriu în alegerea unei căști pt tine este de a nu te obosi pe termen lung (lucru care pentru mine oricum nu e sinonim cu coloratura)? Nu-mi dau seama de ce la tine Senn HD 650 sună colorat, dar presupun că ceva nu e în regulă în sistemul tău.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 10:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kerio a scris:
Te asigur ca nu sunt singura persoana care gaseste castile Sennheiser colorate (nu includ noul HD800).


Nu ești Smile


Iar combinația HD 650 + Meier + cabluri Cardas ajunge la un scor la care se pot încerca și variante exotice de căști
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Kerio, acum chiar nu te înțeleg. Vrei să spun și eu că 595 sună colorat, doar pentru că ți se par ție că sună colorat? În primul rând, dacă Senn sună colorat, de ce ai ales Senn? Coloratura nu ar trebui să fie o caracteristică a unei căști audiofile. Sau nici 650 nu e audiofilă? Sau principalul criteriu în alegerea unei căști pt tine este de a nu te obosi pe termen lung (lucru care pentru mine oricum nu e sinonim cu coloratura)? Nu-mi dau seama de ce la tine Senn HD 650 sună colorat, dar presupun că ceva nu e în regulă în sistemul tău.


Am ales Sennheiser ca pentru ca imi place sunetul relaxat ,dark si "colorat" caracteristic acestui brand si mai presus de toate pentru ca doresc sa ma bucur de muzica in conditiile in care nu fac mastering sau analiza critica pe inregistrarile pe care le detin.
Tie de ce iti place vinilul?De ce nu preferi rezolutia si transparenta oferita de tehnologia digitala in conditiile in care acest suport este si mai ieftin si mai usor de intretinut?
HD650 si HD600 sunt modele acceptate ca audiofile insa nu tot ceea ce are pretentia de audiofil este si neaparat neutru.
Ce parere ai de KEF iQ70? Or fi incinte audiofile...?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:

Iar combinația HD 650 + Meier + cabluri Cardas ajunge la un scor la care se pot încerca și variante exotice de căști

Corecta observatia.
Intrarea in gama de electrostatice este de multe ori un drum fara intoarcere.
In plus as adauga ca Meier produce amplificatoare care merg foarte bine cu Beyerdynamic.
Cu toate acestea recunosc ca dupa ce am detinut patru modele produse de Jan ,singurul pe care l-as opri ar fi Prehead-ul pe care il detine Horatiu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kerio a scris:


Am ales Sennheiser ca pentru ca imi place sunetul relaxat ,dark si "colorat" caracteristic acestui brand si mai presus de toate pentru ca doresc sa ma bucur de muzica in conditiile in care nu fac mastering sau analiza critica pe inregistrarile pe care le detin.
Tie de ce iti place vinilul?De ce nu preferi rezolutia si transparenta oferita de tehnologia digitala in conditiile in care acest suport este si mai ieftin si mai usor de intretinut?
HD650 si HD600 sunt modele acceptate ca audiofile insa nu tot ceea ce are pretentia de audiofil este si neaparat neutru.
Ce parere ai de KEF iQ70? Or fi incinte audiofile...?


Prefer naturalețea vinilului, pentru că rezoluția și transparența digitalului de care vorbești tu (și pe care le admit, recunosc) îmi dezvăluie ceva foarte urât, un sunet artificial, care îți lasă senzația de "mânărit". Pentru că în realitate cinelul sau vioara sau chitara sună așa cum sunt redate de vinil, nu cum sunt redate de un cd player.
Legat de căști, părerea mea e că o sculă audiofilă nu are voie să fie colorată. Voi lua totuși 650, chiar dacă tu spui că sună colorat, lucru care pentru mine ar fi de neacceptat. Le iau pentru că foarte mulți care au ascultat inclusiv 595 și sunt de părerea mea că 595 sunt neutre, spun că și 650 sunt neutre.
Legat de Kef, nu am ascultat, so I don't know...

(Apropo, și HD 555 pe care le-am schimbat acu câteva zile cu 595 sunau neutru)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sennurile au un sunet întunecos. Nu pot să spun că mi se pare nici neutru și nici natural. E adevărat că nu am idee cum sună 800.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 11:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am nici cel mai mic dubiu ca daca ti-au placut HD595 nu iti vor place HD650.
Sunt cel putin un pas inainte fata de HD595 dar dupa cum au mentionat si colegii forumisti necesita amplificare serioasa pentru a suna corespunzator.
Amplificate necorespunzator HD650 suna din punctul meu de vedere sub HD595,devenind sibilante,fara dinamica si cu un soundstage aproape inexistent.
Recomandarea mea se indreapta catre un amplificator cu lampi insa atentie la modelele ieftine chinezesti de o fiabilitate foarte scazuta care sunt foarte populare in afara.
Si inca ceva,HD650 au un caracter mai retinut in comparatie cu surorile lor mai ieftine (n.b. HD595) ceea ce, alaturi de soundstage-ul superior, s-ar putea sa constituie un dezavantaj in vederea auditiei de metale grele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

senn-urile pe care va certati au un sunet(timbru) voalat sau 'dupa perdea'
asta e singurul lor 'defect',care este prezent in tot spectrul,nu doar intr-o portiune.Dar nu tipa,nu schimba timbrul vocilor,instrumentelor,nu suna 'infundat' si nu pune de la ele, doar 'rotunjeste'
Neacceptabil pt ascultat rock sau metale(cu toate subcategorile lui,death,simfonic,gotic,melodic etc) si in opinia mea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
senn-urile pe care va certati au un sunet(timbru) voalat sau 'dupa perdea'
asta e singurul lor 'defect',care este prezent in tot spectrul,nu doar intr-o portiune.Dar nu tipa,nu schimba timbrul vocilor,instrumentelor,nu suna 'infundat' si nu pune de la ele, doar 'rotunjeste'
Neacceptabil pt ascultat rock sau metale(cu toate subcategorile lui,death,simfonic,gotic,melodic etc) si in opinia mea


Nu stiu de unde ai senzatia ca ne certam.
Asa se vede din exterior?

In ceea ce priveste faimosul stereotip "sunet voalat" de care vorbesti denota faptul ca nu ai ascultat niciodata aceste casti amplificate asa cum trebuie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
alexmohora



Conectat la: 14 Mai 2007
Mesaje: 21
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 14, 2010 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am acum o preche de senn 555 si denon DN-HP 1000 (din seria DJ).

Primele sunt deschise, circumaurale. HP1000 sunt inchise, tot circumaurale.
Ca pret Donon au costat aproape dublu. Le ascult de pe un DAC+amplificator HIFIMAN EF2A (una din chinezismele ieftine destul de populare pe afara Smile

Senn:
- sunet mai "confortabil", placut de ascultat pe termen lung, poti sa le uiti pe urechi
- te lasa sa mai faci si altceva, muzica e undeva mai in spate, mai dupa perdea
- comode
- suna cam la fel cu orice sursa

Denon
- sunet mult mai detaliat, bass un pic exagerat, nu iarta inregistrarile proaste
- te implica, nu prea mai poti sa faci ceva la calculator, esti in mijlocul muzicii, trebuie sa fii atent la muzica, asculti pe urma trebuie sa iei pauza altfel devin obositoare
- sunetul se schimba imediat odata cu sursa
- sunt mai incomode, fiind inchise iti traspira urechile dupa ceva timp

Am luat castile Denon enervant de sunetul moale al Senn pe muzica rock. Totusi nu ma indur sa dau senn-urile pentru ca, in anumite situatii vreau sa las muzica pe plan secund, sa mai fac si altceva nu vreau sa aud toate detaliile. Cand le-am lluam am ascultat comparativ AKG 141, Senn 480, AKG 77 si unele DJ Alain & ceva nu mai stiu. AKG-ul mi-a placut, un sunet mai placut decat la senn dar... erau supraurale.

La o auditie comparativa Denon sunt clar peste Senn dar... depinde cand si la ce le folosesti.

PS: eu nu suport castile care sunt supraaurale - stau pe ureche, gen Grado. Lipsa confortul, pe termen lung te poate face sa nu te mai intereseze sunetul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
remusan



Conectat la: 05 Iul 2010
Mesaje: 7
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Sep 05, 2010 2:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
CrissX a scris:
555 nu pot fi modate in 595 pentru ca au drivere diferite.


Really?



nu se mai poate face modarea.....cel putin cele fabricate recent sunt sigur diferite fata de ce ne a aratat Rycher
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community