FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Upscaling cu Denon AVR1910

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ciureanuc



Conectat la: 16 Mar 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 3:33 pm    Titlul subiectului: Upscaling cu Denon AVR1910 Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor!

Am o mica "pata" care a ainceput sa ma enerveze.
Zilele trecute mi-am luat un Denon AVR1610. Diferenta pana la AVR1910 era de 500 de roni, am spus ca nu are sens sa cumpar ceva ce poate 7.1 daca eu nu vreau (si nu am) decat 5.1 canale... (era singura diferenta pe care o vedeam atunci).

Azi citeam niste review-uri (intamplator erau comparative) si am vazut ca AVR 1910 are in plus si acel "upscaling" la 1080p a semnalelor video. De asta chiar as avea nevoie...

Intrebarea si subiectul topicului este: merita 500 de roni in plus aceasta functie? Cu banii astia as putea sa-mi iau un BlueRay de la Samsung (aceeasi marca ca a TV-ului) sau as putea sa returnez Denon-ul meu si sa cer unul mai scump (cred ca pot face asta, e cumparat de 3 zile).

Cum e, calitativ vorbind, functia de upscaling de pe Denon?
Denon DVR 1610 + Blue Ray (sau DVD cu upscaling) de la Samsung sau Denon AVR 1910?

Tx!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 3:33 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In opinia mea nu se merita upscaling in receiver.

Upscaling-ul oferit de un player decent este suficient de bun si chiar si upscaling-ul oferit de TV din noile generatii (chiar si generatiile de acum 2-3 ani daca ma gandesc la plasma Panasonic ... sau Pioneer:) ) este de buna calitate

Si apoi...care sunt sursele?

- un player decent (blu-ray) - iti da upscaling bun
- PC - semnalul il scoti deja upscaled pe DVI/HDMI
- media player - face singur upscaling, majoritatea dau 1080p pe HDMI
- set-top-box pentru cablu digital - te poti baza pe upscaling-ul dat de TV
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciureanuc



Conectat la: 16 Mar 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
In opinia mea nu se merita upscaling in receiver.
Upscaling-ul oferit de un player decent este suficient de bun si chiar si upscaling-ul oferit de TV din noile generatii (chiar si generatiile de acum 2-3 ani daca ma gandesc la plasma Panasonic ... sau Pioneer:) ) este de buna calitate


Denon-ul meu e cuplat la un LED Samsung UE40B6000 (crack-uit la seria 7 Wink ).
LED TV-ul are un mic media-player in el. Vede AVI, MPG, MKV, etc...
Sa inteleg ca imaginea pe care o vad eu pe ecran (cea de la un fisier divX) este cu upscaling?
Totodata, imaginea care pleaca din DVD (DVD fara upscaling) este "ridicata" de TV la 1080p?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 4:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, exact.
daca ii dai TV-ului o sursa PAL 576i sau 576p (standard iesire ne-upscalata din DVD, interlaced sau progressive, care are 576 linii si nu mai stiu cate coloane), el trebuie sa o afiseze pe o matrice cu mult mai multe puncte (1920 x 1080), asa ca face upscaling la 1080p
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciureanuc



Conectat la: 16 Mar 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa insist dar chiar nu prea stiu lucrurile astea... (si se pare ca e putin off-topic).

Un player noname care face upscaling poate fi mai slab decat un player de firma care poseda aceeasi functie?

Acest procedeu nu este pur matematic?

Un procesor care face upscaling, poate fi mai bun sau mai slab?
Procedeul de upscaling se poate face cu mai multe feluri de algoritmi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 5:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e prea mult de povestit...

pe scurt upscalingul va produce mai multe sau mai putine artefacte de imagine, iar aceste artefacte sunt mai mult sau mai putin vizibile. acum, la nivelul de pret pe care esti dispus sa-l investesti (sau chiar dublu) nu cred ca sunt diferente majore intre diversele aparate.

un punct de plecare
http://en.wikipedia.org/wiki/Video_scaler
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community