FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Care o fi problema? Pick-up Omnitronic

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ludwigRO



Conectat la: 09 Mar 2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Sam Mar 20, 2010 1:18 am    Titlul subiectului: Care o fi problema? Pick-up Omnitronic Raspunde cu citat (quote)

sal,
De curand am comandat un pick-up Omnitronic BD-1520, in ideea in care doresc sa inlocuiesc vechiul Tesla Diamond care si-a facut datoria dandu-si obstescul sfarsit. Astfel testand piata de profil (cam restransa de altfel) mi-am indreptat atentia catre mai sus numitul; foarte aratos, trainic, calitativ f ok, necesar pentru pretentiile mele si logic..produs in china. nu asta ar fi problema cat timp respecta anumite standarde. toate bune pana aici.
Ajuns acasa l-am conectat la amplif (asa cum mi-au dictat instinctele de amator intr-ale sunetului si respectand logica electronicii); precizez ca este un NAD C326BEE + MA BR6. Concluzia? un sunet undeva in fundal fara plaja de bas la volum aproape maxim, si care suna ca si cum ar fi o atingere de fire pe undeva.....Cine cunoaste amplificatorul poate stie conectivitatea...si imi da ceva sfaturi. Am incercat pe iesirile Disc/Tunner/MP/Tape out/Pre out..si la fel...un sunet neamplificat undeva in fundal foarte slab, fara vlaga. Mufa RCA iesire pick-up are si o fisa pentru masa cred (3lea fir).
ma poate ajuta cineva cu vreun sfat? Care ar fi problema? este nevoie de preamplificator phono? ce sa fac? defect pick-up ul? vreo atingere? Nu am facut legatura ok?

Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mar 20, 2010 1:18 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 20, 2010 1:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai, cum vrei sa asculti un pick-up la un amplificator care nu are intrare de phono? Rolling Eyes
Ca sa asculti pickup-ul iti trebuie un preamplificator phono.
Pickup-ul scoate un semnal extrem de mic, care nu functioneaza pe nici o intrare din NAD-ul pe care il ai tu.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ludwigRO



Conectat la: 09 Mar 2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Sam Mar 20, 2010 1:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

drept care am mai invatat ceva! multumesc.
ma indrept spre inca o intrare la priza ocupata....cu NAD PP-2 sperand ca este o alegere buna
Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community