FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
HiFiArena2004
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2004 7:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce as vrea sa-l mai intreb pe Doru e pe ce criterii a facut combinatia de drivere cu pricina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 11, 2004 7:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2004 9:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre Bassreflex-ul D'Apolito pe doua cai puteti citi in numarul de revista ce apare in cateva zile. Buget: cam 500 USD perechea
Despre Bandpass am mai scris pe forum cate ceva despre principiile de proiectare, avantaje etc.
Cea de la expozitie era o boxa "atelier". Detalii n-o sa dau intrucat e proiectata impreuna cu cineva de peste ocean
(persoana importanta in materie de incinte) si o sa intre probabil in productie (intr-o forma modificata).
Nu ca ar fi mare secret, dar la filtru s-a lucrat circa un an pentru o aliniere coerenta. Incinta finala va arata cam ca in poza atasata.
Designul se va mai rafina un pic. Specs-uri: bi-wire / bi-amp, 300W, 8 ohm, 33 Hz- 33 kHz la -3dB, 88dB/1W/1m. Separare la 150 Hz si 3 kHz cu 18dB/ octava. Pentru medii are un reglaj de "transparenta" sa poti sa-ti faci vocea dupa plac. Are 170 cm inaltime.
Pretul nu e de Romania, evident. Subliniez acest lucru din start sa nu patesc si eu ca Lupulroz.
Oricum va fi de 4 ori mai ieftina (cca 5000 USD perechea) decat Oriel-ul de la Jamo (am urmat sfaturile forum-istilor sa produc la jumatate de pret fata de brand-urile consacrate. Iata ca se poate la sfert de pret!)
Va exista si o varianta "light" mai mica (150W si 112 cm inaltime) pentru piata interna la 2350 USD perechea.
Cum si de ce s-au ales anumite drivere am tot scris prin revista. Daca-mi puneti intrebari mai la concret va raspund cu placere.



Bandpass.jpg
 Description:
 Filesize:  40.32 KB
 Viewed:  209 Time(s)

Bandpass.jpg



_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !


Ultima modificare efectuata Doru la Joi Noi 11, 2004 11:16 pm, modificat de 4 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2004 10:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxa bassreflex Wink


boxa 2.JPG
 Description:
 Filesize:  70.61 KB
 Viewed:  248 Time(s)

boxa 2.JPG



_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2004 4:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai bine domn Doru , cum ramine cu boxele mici Laughing !

Nu o sa sune nasol in camerele mici ? Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2004 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Teorema audiofila:
O boxa mare suna prost intr-o camera mica daca si numai daca e facuta cu difuzoare profesionale si costa sub 500 euro bucata.
De la 1000 euro in sus incepe sa se auda iar la 5000 se aude si fara sa dai play la cd. Boxa de 10000 de euro intuieste singura ce muzica vrei sa asculti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2004 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu este mare boxa aia in poza pusa de mine, ea este fotografiata de jos si da impresia ca este mare Laughing
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2004 5:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu ma refeream la boxa de 5000 de parai si 170cm .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2004 5:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat impreuna cu Jack boxele alea facute in colaborare cu difuzoarele lui Dj DNA pe care le-am avut la HifiArena. Concluzia mea e ca nu as vrea sa ma grabesc sa trag vreo concluzie pina nu aud ceva chiar facut de mina dumisale cu cele mai bune difuzoare pe care le-ar putea pune. Cu alte cuvinte, as vrea sa aud un model de care sa fie cu adevarat mindru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2004 6:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin Matei a scris:
Cu alte cuvinte, as vrea sa aud un model de care sa fie cu adevarat mindru.

Ne tot terorizeaza cu PAudiourile si Seleniumurile dar nu a venit cu o boxa ca la carte. Pare o atitudine gen "eh, oricum nu ati fi stiut sa le apreciati".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2004 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu intru in detalii de genul asta. Poate Dan a avut niste probleme care intr-adevar l-au impiedicat sa bata atita drum. Dar, din cite am vazut acolo, mai ales printre membrii forumului si nu numai, sigur erau oameni care sa le aprecieze daca s-ar fi ridicat la inaltimea asteptarilor. Pentru ca Dan a ridicat (scriind si criticind alte firme si design-uri) o stacheta la care TL-urile alea DIY care au stat in camera nici nu ar fi ridicat privirea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2004 6:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dane,
La 300W nominal (boxa suporta si 400) cred ca un panou de 170 cm x 23 cm e destul de decent.
Inca o data sustin ca 20 cm diametru pentru bass (un difuzor sau mai multe) e cel mai bun compromis.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
NIck



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 239

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2004 9:10 pm    Titlul subiectului: HiFiArena2004 Raspunde cu citat (quote)

OOPS! Embarassed
Am vrut sa fac un topic nou si am pus din greseala acelasi subiect!
Sorry! Crying or Very sad

_________________
If you have nothing to die for, you have nothing to live for!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2004 9:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru ,

Iti dai seama ca eu sunt bucuros ca mai face si altcineva boxe mari sau macar admite idea ca asta este calea de a face boxe serioase .
Pe mine ma amuza obstinatia cu care unii incearca sa convinga lumea ca boxele mici sunt boxele perfecte fara sa realizeze ca nu au suficienta experienta pt. a da sentinte .

In legatura cu difuzorul de 20 cm , eu cred ca daca discutam de doua cai , SPL sub 90dB/1w , sunt de aceeasi parere cu tine . Daca discutam de ceva mai mult , de 3 cai si SPL peste 90dB , este posibil ca un 12" sa se comporte mai bine chiar si in materie de raspuns tranzitoriu . Sunt doua metode de a face un difuzor cu membrana mai mare sa sune bine . Prima metoda se refera la realizarea unei membrane din fibra de carbon sau kevlar si o bobina cu Flat CCAW . A doua metoda aste optimizarea circuitului magnetic in asa fel incat sa se mareasca forta electromotoare .

Doru ,
Nu stiu daca ai remarcat ca majoritatea ascultatorilor prefera basul lung ( numit de ei " cald " sau " rotund ") . Chestia asta inseamna ca boxa mai " cinta " in plus vreo 50ms . Eu fac incinte ce se tin sub 10mS , in mod curent si fara sa ma fortez prea tare , folosind difuri pro ieftine . Nu am auzit pe cineva sa aprecieze o incinta pentru basul scurt si fidel ( cum ii place lui Jack ) .

Cred ca ar fi interesant sa faci odata niste teste de auditie cu mai multi ascultatori ce se dau fini cunoascatori si sa ii pui sa sculte doua boxe cu timpi tranzitorii diferiti .
Este doar o sugestie si nimic mai mult !

SYD ,
Nu am putut sa vin chiar daca am vrut .
Cum adica te-am terorizat cu PAudio si Selenium Shocked ?

Cataline ,
Nu inteleg ce vrei sa spui !
Fii si tu mai clar in exprimare . Nu am priceput la ce te referi .
Vrei sa spui ca ai facut niste teste comparative ? Daca raspunsul este da atunci poate ma luminezi si pe mine . Sau poate te referi la finisarea incintelor DiY ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 10:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dane,
Oricat m-as intrebuinta eu, fiecare are gustul lui.
Si eu si Jack am fost bateristi in tinerete. La amandoi ne place viteza bassului. La voce insa, Jack prefera vocea mai in fata.
De fapt el cauta o zona intre medii si inalte unde incinta sa puncteze impactul premierului.
Ai dreptate cand spui ca putina lume poate evalua raspunsul tranzitoriu al unei incinte.
In ceea ce priveste boxele mici, nu-ti pot da dreptate. Si cele mici sunt cat se poate de serioase.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 11:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru as dori opereche de boxe cum am ascultat la redactie(cred ca cele cu bandpass). Daca se poate spune-mi te rog un pret(mi-au placut foarte mult).
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 9 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community