FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Vangelis, ce stim si ce ne atrage la muzica lui
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Mihai A.D.



Conectat la: 31 Mar 2009
Mesaje: 35
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 11:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sarbatori fericite tuturor Wink
_________________
Muzica face sufletul sa vibreze
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 11:19 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 04, 2010 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Christos a Inviat!

Si - ca sa fiu on-topic - va propun o piesa in totala conformitate cu Sfanta Sarbatoare Pascala - Vangelis & Irene Papas "Christos Anesti", din albumul "Rapsodies":

http://www.youtube.com/watch?v=AKwizUzyj0I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 6:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesante link-urile postate, Mihai! Smile

Ma uitam cu oarecare nostalgie cat de tineri erau amandoi in 1991 (deh, anii trec...) Vangelis si Jon Anderson. Audienta a fost enorma la acel concert din Rotterdam... Ca dovada ca publicul era realmente interesat de muzica si prestatia live a artistului, mai ales in acei ani cand muzica de calitate domina.

Personal, probabil ca multi altii, as fi preferat sa se dedice mai mult spectacolelor live (chiar daca nu neaparat integrate in turnee-mamut) si albumelor de studio decat sa se axeze pe compozitie pentru muzica de film...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mihai A.D.



Conectat la: 31 Mar 2009
Mesaje: 35
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 7:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar muzica nu Mai este asa calitativa deoarececercialul nu prea Mai da timp de concepte, chestii mai elevate. Pe de Alta parte gandestete ca in mare parte muzica lui Vangelis este formata din coloane somore(documentare, si pt. marelr ecran). Cat despre reprezentatiile live,si Mie imi plac mult. Indiferent de artist dar mai ales al preferatultui meu Vangelis. Poate intr-o zi o sa avem placerea. Wink
_________________
Muzica face sufletul sa vibreze
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 9:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mihai A.D. a scris:
gandestete ca in mare parte muzica lui Vangelis este formata din coloane somore(documentare, si pt. marelr ecran).


De acord! Totusi, coloane precum "Opera Sauvage", "L'apocalypse des animaux" ori "Antarctica", sa nu mai spun de "Chariots...", joaca intr-o liga diferita, cred eu ca superioara, spre deosebire de cea careia ii apartin titluri precum "Conquest of Paradise", ori "Alexander".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mihai A.D.



Conectat la: 31 Mar 2009
Mesaje: 35
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexander nu pot sa spun ca ma atrs extraordinar de mult desi recunosc ca suna f bine. Oricum nu-mi pare usor sa faci o coloana sonora care sa se si potriveasca f bine cu imaginile. Vangelis de exemplu spunea intr-un interviu ca daca ar fi fost sa compuna din nou coloana sonora pt. Cahriots of fire ar iesi altceva Very Happy . Momentan astept concertul lui J.M. Jarre din iunie.
E foarte interesant ca nu sunt multi pe care sa-i intereseze subiectul Vangelis( in afara e noi doi Brighty). Ce-i drept sunt foarte multi de exemplu care nu stiu cine este si abia cand le pun sa asculte cate o piesa spun aaaaaa Very Happy , ca si mine acum mai bine de 15 ani. Oricum datorita muzicii lui Vangelis a inceput sa ma preocupe mai mult si modul in care-l ascult(aparatura), sper ca anul asta sa-mi procur un sistem decent. Stateam si ma gandeam la timpul pe care-l aveam in liceu si facultate(in special liceu) si reuseam sa stau pur si simplu sa ascult muzica lui( si nu numai) astfel am reusit sa-i inteleg si sa-i apreciez opera.S-au dus vremurile.... Sad

_________________
Muzica face sufletul sa vibreze
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca pe forum inca mai sunt destui pasionati de Vangelis; din pacate, timpul scurt avut la dispozitie, ori focalizarea pe subiecte pur tehnice, cu grad de interes imediat, ii indeparteaza de comentarii... Nu sunt de acuzat, este doar o simpla constatare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 11:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi plac, de asemenea, extrem de mult cele 4 albume cu Jon Anderson, fiecare sunand diferit si toate valorand fantastic!...

Chiar daca "Private Collection" sau "The Friends of Mr. Cairo" au avut mai mult succes comercial, primul album (cel mai progresiv dintre toate) "Short Stories" este de-a dreptul FABULOS, cu un Vangelis in forma maxima a creativitatii sale, cu Jon Anderson intr-o revenire extraordinara dupa plecarea sa (temporara) din Yes, facandu-i pe fostii colegi sa-l regrete Razz

Cat despre ultimul, "Page of Life", imi pare un superb disc orientat inspre New Age, deosebit de frumos, chiar daca Arista Records nu s-a prea priceput sa-l promoveze (ca de altfel si pe "Direct").
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mihai A.D.



Conectat la: 31 Mar 2009
Mesaje: 35
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 12:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Direct e unul din preferate, e destul de dinamic ca sunet cel putin melodiile "The Will Of The Wind" si "Metallic rain" sunt superbe.
Ar mai fi Soil Festivities( primele 2 movements). Prima piesa o pun aproape de fiecare data cand ploua si sunt acasa inainte sa ma culc. Albumul se spune ca are o linie muzicala mai dark. Desi ciudate albumele Hypothensis sau Beaubourg daca ai rabdare cu ele s-ar putea sa gasesti o anumita melodicitate. Al doilea album cel putin e foarte bun pentru un test de stereofonie. Iar primul este, din cate-mi amintesc, primul sau chiar singurul inregistrat la Deutsche Grammophon. Casa de discuri care in genere se ocupa cu muzica clasica si este recunoscuta prin calitatea superioara a inregistrarilor dar si pprin preturile pe masura. Se banuieste ca a fost scos, ca si Beaubourg, ca sa scape de niste contracte care-l incomodau. Adica i-a facut sa renunte ei la prelungirea contractului. Very Happy

_________________
Muzica face sufletul sa vibreze
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tinel68



Conectat la: 16 Feb 2011
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

,,primul este, din cate-mi amintesc, primul sau chiar singurul inregistrat la Deutsche Grammophon''.....poate primul,dar sigur nu e singurul...am un vinil ,,Chariots of fire" facud de D.G. in 1981 ... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihai A.D.



Conectat la: 31 Mar 2009
Mesaje: 35
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 01, 2011 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant ceea ce spui legat de Chariot of fire.
Mai nou, se pare ca pe langa remasterizarea acestui album, la aniversarea a 25 ani de la lansare, urmeaza remasterizarea albumelor L'apocalypse des animaux, La fete sauvage si Opera sauvage. Trei clasice masterpieces care urmeaza a fi lansate pe 25 aprilie anul curent. Sursa este siteul www.elsew.com la rubrica "Latest news update".

_________________
Muzica face sufletul sa vibreze
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tinel68



Conectat la: 16 Feb 2011
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Apr 01, 2011 3:47 pm    Titlul subiectului: vangelis Raspunde cu citat (quote)

Eu ,personal, nu prea ma dau in vant dupa remasterizari...Am un Albedo 0.39 scos de RCA Italia ,remasterizat de P.Mannucci (?) si nu-mi place cum suna.... Thumb Down
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adu



Conectat la: 08 Oct 2007
Mesaje: 311
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Apr 01, 2011 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat albumul "Chariots of fire" remasterizat, 25th Anniversary Edition si mi-a placut cum se aude. Nu suna digital, agresiv ci aduce mai mult cu sunetul analogic.
Intr-adevar, multe remasterizari suna mai prost decat variantele originale.

_________________
Pioneer PD-D6-J >Dnm RESON TBB045 >Rega BRIO 3 >Supra CLASSIC 2.5 >Revolver RW33
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tinel68



Conectat la: 16 Feb 2011
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Apr 01, 2011 8:40 pm    Titlul subiectului: Re: vangelis Raspunde cu citat (quote)

tinel68 a scris:
Eu ,personal, nu prea ma dau in vant dupa remasterizari...Am un Albedo 0.39 scos de RCA Italia ,remasterizat de P.Mannucci (?) si nu-mi place cum suna.... Thumb Down
...nu e CD, e vinil....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihai A.D.



Conectat la: 31 Mar 2009
Mesaje: 35
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Conform sursei, aceste remasterizari Sunt sub directa supraveghere a maestrului. Deci nu Sunt de capul lor. Imi pare foarte rau, in schimb, pentru DVD-ul cu documentarul de aprox. doua ore despre viata si opera lui vangelis, scow de Tony Palmer. Datorita unor neintelegeri intre Vangelis si Tony aceasta lansare nu a Mai avut loc in 2009, cum era programata.
_________________
Muzica face sufletul sa vibreze
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community