FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ajutor amplif marantz pm 350
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
feurdean dan



Conectat la: 15 Dec 2007
Mesaje: 12
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 3:54 pm    Titlul subiectului: Ajutor amplif marantz pm 350 Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.Am si eu o problema cu un amplificator. Nu stiu de ce apare un zgomot de fond (bazait) daca ii dau semnal audio din unele surse.De exemplu daca ii dau semnal de la calculator se aude un zgomot de fond.De la cd player sau dvd player merge perfect.Mentionez ca am doua amplifuri la fel si ambele au aceeasi problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 3:54 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dani4utd
Vizitator





MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 4:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problema nu vine de la amplificatoare ci de la sursa, adica PC-ul. Poti scapa de zgomotul de fond cu un DAC.
Sus
snaipaz



Conectat la: 31 Mai 2009
Mesaje: 12
Locatie: Valcea

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aceeasi problema am avut si eu la mine facea bucla de masa... nu stiu exact detaliile poti sa cauti pe net mai multe informatii. Eu am scapat schimband ordinea la prize. Poti sa incerci nu costa nimic. Bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
feurdean dan



Conectat la: 15 Dec 2007
Mesaje: 12
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 5:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta cu schimbatul prizei nu a mers.Mai astept si alte sugestii.Multumesc tuturor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca calitatea audio nu este foarte importanta exista solutii mai ieftine:
http://www.adelaida.ro/index.php?cPath=344
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 5:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Schimba cablul intre PC si amp sau probeaza-l cu alta sursa. Daca ai laptop s-ar putea sa fie din cauza alimentarii acestuia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
feurdean dan



Conectat la: 15 Dec 2007
Mesaje: 12
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok.Am incercat si totul e ok cu laptopul fara sa fie alimentat la 220.
Asta inseamna ca este problema cu sursa.Dar am probleme si cu sursa de la desctop si de la reciver digi.Cu astea cum mama dracu o scot la capat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snaipaz



Conectat la: 31 Mai 2009
Mesaje: 12
Locatie: Valcea

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 1:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si daca alimentezi laptopul la retea apare bazaitul? Ai impamantare la prize?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
feurdean dan



Conectat la: 15 Dec 2007
Mesaje: 12
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 10:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Impamantare este.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dani4utd
Vizitator





MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

snaipaz a scris:
Si daca alimentezi laptopul la retea apare bazaitul? Ai impamantare la prize?


Laptop cu impamantare? Rolling Eyes
Sus
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa bazaie in continuare chiar daca ii pui impamantare.
Nu ai nici o problema cu sursele, nu este vorba de o defectiune, pur si simplu apare acest efect. Eu am auzit ca nu se poate rezolva, daca gasiti o solutie va rog sa postati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
feurdean dan



Conectat la: 15 Dec 2007
Mesaje: 12
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 3:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dani4utd a scris:
snaipaz a scris:
Si daca alimentezi laptopul la retea apare bazaitul? Ai impamantare la prize?


Laptop cu impamantare? Rolling Eyes

Ai impamantare la prize?
Da.Am impamantare la prize.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
feurdean dan



Conectat la: 15 Dec 2007
Mesaje: 12
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 1:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca pana la urma voi vinde amplifurile daca nu reusesc sa scap de zgomotul acesta.Din pacate nu mai stiu pe cine sa intreb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dani4utd
Vizitator





MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 1:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai bine scapi de laptop. Niciun amplificator nu te va scapa de problema zgomotului de fond atata timp cat vine din sursa de redare.
Sus
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

feurdean dan a scris:
Cred ca pana la urma voi vinde amplifurile daca nu reusesc sa scap de zgomotul acesta.Din pacate nu mai stiu pe cine sa intreb.


Daca nu vrei sa asculti ce zicem, de ce ne-ai mai intrebat pe noi?
Problema este DE LA LAPTOP, nu de la amplificatoare si sunt sanse foarte mari ca daca iti iei alt laptop sa faca la fel. Poti incerca sa-l treci printr-un UPS (e doar o idee, nu am incercat) sau sa-l folosesti pe baterie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community