FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bye, bye, China!?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Dum Apr 04, 2010 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prieteni, ceva se întâmplă cu China, sau în China.

Globalizarea - acest fenomen atât de hulit - are și efecte extrem de pozitive, în multe cazuri de regularizare la nivel macro economic.

Știm cu toții că moneda chinezilor este una falsă, controlată de stat și fără o corespondență reală în schimburile economice. Rostul controlului este să țină exporturile la un preț foarte scăzut. Poate fi ok, dar la un moment dat, apar probleme în rândul furnizorilor de materii prime.
Până acum, chinezii achitau cu dolari importurile de materii prime. De la 1 Aprilie, statul chinez a început să pretindă ca importurile să fie achitate și în RMB, pentru a slăbi presiunile pe cursul de schimb ( ținut relativ fix de către statul chinez ).

Drept urmare, este posibil ca în scurt timp să asistăm la un cutremur finaciar, provocat de devalorizarea RMB. Adevărul este că moneda chinezilor este devalorizată. Un curs real ar fi cu circa 40-60% mai mare decât cel actual.

Care sunt consecințele ?
Multe firme ar putea reveni în țările de baștină, dacă le-ar crește costurile.

China de azi nu mai este China de acum 7 ani.
Salariile s-au triplat, taxele au crescut, statul nu mai oferă utilitățile gratuit.
A crescut și consumul intern, fapt care a mărit presiunea pe angajator.

Mitul chinezului care robotește pentru 50USD pe lună este de mult apus. A fost, dar nu mai este. Un inginer bun, specializat în proiectare asistată, costă cam 800-1000USD ca să îl angajezi. Un muncitor ( vopsitor de boxe ) costă 300-400USD ( salariul net ).

În aceste condiții, în ultimii 2 ani au crescut prețurile la produsele chinezești.
Dacă acum 5 ani o cutie de boxă ( 15"+1" ) m-ar fi costat aproximativ 50USD să o produc în China ( cantitate mai mare de 200buc ), acum aceeași cutie costă 90-100USD. Dacă adăugăm costurile de transport, taxe, stocare, manipulare, rezultă că ar ajunge cam 150USD, preț în România ( sau UE ).

Deja la banii aceștia îmi convine să o fac în România.
La fel gândesc și nemții sau italienii. Același cost l-ar avea și ei, datorită productivității mai mari.

Ok, cam acestea ar fi tendințele.
Întrebare:
Oare dacă vom asista la o retragere masivă a manifacturerilor de pe piața chineză, ce se va întâmpla cu China ?

Greu de spus și și mai greu de prezis consecințele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Apr 04, 2010 11:53 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 04, 2010 2:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai, mai toate orasele mari au un "China Town", daca se retrag marii producatori de pe piata chineza probabil ca toate tarile vor avea un "China County" Wink
Parca si vad un judet intreg din tara noastra populat numai de chinezi Razz
Sa ne fereasca Dumnezeu de invazia (pasnica) chinezeasca Confused

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Lun Apr 05, 2010 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.adevarul.ro/international/sua/Senator_american-_China_-poseda_o_buna_parte_din_America_0_238176319.html


Senatorul democrat american Arlen Specter a sugerat ieri că administrația Obama a lăsat China să își manipuleze moneda în schimbul sprijinului acordat pentru aplicarea sancțiunilor împotriva Iranului, lucru negat de Casa Albă.

Specter reacționa astfel la anunțul făcut cu o zi înainte de secretarul american al Trezoreriei, Timothy Geithner, privind amânarea unui raport referitor la ratele de schimb ale monedelor străine. Această amânare permite administrației Barack Obama să nu declare pentru moment dacă China își manipulează moneda, yuanul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 9:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ionion a scris:
Asa zisa retragere a Google din China este doar o sicana cu iz politic, nu-si permite nimeni sa renunte la o piata de asemenea dimensiuni.
IBM a vandut divizia de calculatoare catre Lenovo pentru a se orienta cu precadere catre piata soft si de servicii de unde vin banii adevarati. Oricum divizia de calculatoare aducea "doar" vreo 10% din afacerea IBM. Chinezii au cumparat pentru ca IBM a vrut sa vanda. Chinezii nu numai ca folosesc in continuare brandul ThinkPad, dar l-au mai si adus la o cota de piata mai mare decat inainte.
Ford a vandut Volvo pentru ca se afla intr-o mare criza si are nevoie de bani. Geely a cumparat Volvo pentru ca are bani si pentru ca asa va intra mai usor pe piata vestica. Piata auto din China a devenit cea mai mare din lume. Probabil ca Volvo se va relansa cu succes si va fi calul troian al chinezilor.
Datoria publica a SUA catre China este de peste 800 miliarde dolari.
Cu siguranta ca nu se pune problema de bye, bye China, ci de un welcome China din ce in ce mai mare si mai gros.


Chinezii au crescut cota de piata pentru ca au inceput sa vanda la preturi derizorii fata de competitie. Brand-ul a crescut datorita acestei politici, nu din cauza management-ului extraordinar al chinezilor. Chinezii au cumparat in primul rand pentru know-how (retele de distributie in toata lumea, contracte cu parteneri strategici, etc), daca vroiai sa-si arate muschii puteau sa inventeze un brand de la 0 dar...
USA este cel mai mare datornic cunoscut oficial de pe piatra asta albastra; datoria catre China nu inseamna mare lucru, daca imi amintesc bine, datoria catre Japonia este mai mare. Idea
Ford a vandut si pentru ca se afla in criza, dar daca brand-ul Volvo ar fi adus profit in cei 11 ani de cand au intrat sub tutela Ford cu siguranta tranzactia aceasta nu ar fi avut loc. Va reamintesc ca Ford este singurul producator de automobile american care iesit din criza fara ajutorul FED.
Saptamana trecuta am cumparat produse cosmetice pe care scria 'produs exclusiv in Germania' la un pret similar cu cele produse in China, Romania, Polonia, etc. Imi este greu sa cred ca tarile europene vor privi cu indiferenta noua abordare economica a nemtilor. Wink

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 1:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hotnews.ro/stiri-international-7098786-senator-american-avem-adevarata-problema-chinezii-iau-locurile-munca-iau-banii-apoi-imprumuta.htm

Cititi si comentariile Embarassed

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 1:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:

Cititi si comentariile Embarassed


Cateva sunt ok, in rest, ca de obicei, numai tampiti si frustati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionion



Conectat la: 12 Mar 2009
Mesaje: 68

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 10:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:

Chinezii au crescut cota de piata pentru ca au inceput sa vanda la preturi derizorii fata de competitie.


Serios? Rolling Eyes

dinica a scris:
Chinezii au cumparat in primul rand pentru know-how


Au cumparat in primul rand pentru ca era de vanzare, impreuna cu know how, retele si toate acareturile. Nu au luat cu forta nimic de la IBM.

dinica a scris:
datoria catre China nu inseamna mare lucru, daca imi amintesc bine, datoria catre Japonia este mai mare. Idea


Mare lucru comparativ cu ce? Datoria catre China inseamna in jur de 20% din datoria totala, cam tot atat cat e si cea catre Japonia. 800 mld inseamna PIB-ul insumat al catorva tari mai mici din UE. Intr-adevar cand vorbim de asemenea cifre probabil ca ele isi pierd semnificatia reala...

dinica a scris:
Ford a vandut si pentru ca se afla in criza, dar daca brand-ul Volvo ar fi adus profit in cei 11 ani de cand au intrat sub tutela Ford cu siguranta tranzactia aceasta nu ar fi avut loc.


Pai cine e de vina ca nu a adus profit? Ford a vandut si celelalte branduri premium in ultimii ani.

dinica a scris:
Saptamana trecuta am cumparat produse cosmetice pe care scria 'produs exclusiv in Germania' la un pret similar cu cele produse in China, Romania, Polonia, etc. Imi este greu sa cred ca tarile europene vor privi cu indiferenta noua abordare economica a nemtilor. Wink


Germania are vreo 15 milioane de imigranti, mare parte turci, est europeni sau alte natii asiatice, asa ca "produs exclusiv in Germania" nu e similar cu produs exclusiv de catre germani.
Totusi care sunt businessurile importante care s-au relocat in Germania si au avut o pondere semnificativa in cresterea economica? Da si tu niste exemple din "noua abordare".

Ar fi bine daca unele firme s-ar intoarce in tarile de bastina, dar probabil ca daca varianta China va deveni prea costisitoare pentru occidentali vor trece la India, Bangladesh etc. E greu de prevazut daca procesul de globalizare este reversibil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 10:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Valabil și în Danemarca,
Dacă este să mă refer la un anumit producător de difuzoare, la care am fost în vizită, pot spune că danezii erau aproape inexistenți în tot procesul de fabricație. Niște cucoane de prin Asia Mică puneau cu mâna membranele pe niște șasie scoase din cutii din carton ștanțate cu Made în China la loc vizibil.

Hand made, în puii mei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 10:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA, observ ca te enerveaza difuzoarele HAND MADE in Danemarca. Daca sunt chiar asa de naspa si se vand la un pret asa de mare, de ce nu se apuca un chinez sa faca niste difuzoare asemanatoare, cu performante asemanatoare sau chiar mai bune, facute pe banda de roboti si la un pret de 5 ori mai mic ?
Tentative au existat, si mai exista, dar nu suficient de percutante.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 10:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Așa este, și în Germania hitleristă le făceau analize de sânge celor din producția de armament, ca să fie siguri că în procesul de producție se află doar sânge arian pur. Poate ar trebui să se facă la fel și acum, să fim siguri că primim un produs cu adevărat "made in Germany". Jesus!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
DNA, observ ca te enerveaza difuzoarele HAND MADE in Danemarca. Daca sunt chiar asa de naspa si se vand la un pret asa de mare, de ce nu se apuca un chinez sa faca niste difuzoare asemanatoare, cu performante asemanatoare sau chiar mai bune, facute pe banda de roboti si la un pret de 5 ori mai mic ?
Tentative au existat, si mai exista, dar nu suficient de percutante.



Ai înțeles eronat stimabile. Nu intru în polemică.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E da, am intels gresit. Bine.
Ca sa nu intelegi si tu gresit, nu le tin eu partea, dimpotriva, caut alternative mai ieftine dar care sa sune la fel, sau aproape la fel. (Atentie !!! am scris LA FEL si nu LA FEL DE BINE - sunetul respectivelor difuzoare este subiectiv, unora le place, altora nu).

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu ma referea absolut deloc la ceea ce te referi tu.
Am raspuns la ce spunea mai sus userul IonIon.

Mentalitatea comuna spune ca daca ceva este facut in Germania, automat ar trebui sa fie mega-benga. In realitate, prea putine chestii mai sunt facute de nemti bastinasi. Pot confiram ca si in alte locuri, precum ar fi Danemarca, situatia este cam la fel. Am exemplificat cu ceva vazut cu ochii mea si anume un producator de difuri in a carui fabrica era plina de emigranti de prima generatie ( femei imbracate tipic in port musulman ).

Eu nu ma leg de acest amanunt si nici nu sutin ca daca acele cucoane pun o membrana cu mana, automat este ceva rau. Daca ar fi sa ma leg de ceva, atunci as alege sa ma leg de mentalitatea romanilor.
Evident, nu o sa o fac, fiind prea in afara topicului de fata.

Apropo, chiar nu inteleg rostul interventiei tale. Ce anume contesti si de ce sari in apararea acelui producator ? Nu crezi ca ar putea fi interpretata interventia ta ca o reclama mascata la niste produse din curtea mea, ca sa spusn asa, si sa creada lumea ca suntem pe mana ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ionion a scris:


1. Au cumparat in primul rand pentru ca era de vanzare, impreuna cu know how, retele si toate acareturile. Nu au luat cu forta nimic de la IBM.

2. Mare lucru comparativ cu ce? Datoria catre China inseamna in jur de 20% din datoria totala, cam tot atat cat e si cea catre Japonia. 800 mld inseamna PIB-ul insumat al catorva tari mai mici din UE. Intr-adevar cand vorbim de asemenea cifre probabil ca ele isi pierd semnificatia reala...

3. Pai cine e de vina ca nu a adus profit? Ford a vandut si celelalte branduri premium in ultimii ani.

4. Germania are vreo 15 milioane de imigranti, mare parte turci, est europeni sau alte natii asiatice, asa ca "produs exclusiv in Germania" nu e similar cu produs exclusiv de catre germani.
Totusi care sunt businessurile importante care s-au relocat in Germania si au avut o pondere semnificativa in cresterea economica? Da si tu niste exemple din "noua abordare".

5. Ar fi bine daca unele firme s-ar intoarce in tarile de bastina, dar probabil ca daca varianta China va deveni prea costisitoare pentru occidentali vor trece la India, Bangladesh etc. E greu de prevazut daca procesul de globalizare este reversibil.


1. Am scris eu ca nu ar fi fost asa!?
2. Intr-o postare anterioara se incerca acreditarea ideii ca SUA este datoare vanduta Chinei. FALS
3. Asta doar istoria o sa ne spuna.
4. Unde dai si unde crapa! Franta, Olanda, Spania este plina de emigranti. Eu vorbesc de un model economic si tu imi spui ca ... Laughing
5. S-E Asiei este intr-o permanenta crestere economica. Taivan si Malezia sunt pline de fab-uri Intel si exemplele pot continua. Wink

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing
Laughing
Laughing
Laughing
Laughing

Legat de produsele Made in Germany, prin anii 90 m-a prins si pe mine febra Technics. Aveam linie Technics, si tot schimbam pe componente. Cum aparea ceva nou, hop si eu sa ma updatez. Produsele Technics erau in general Made in Japan. E, la un moment dat am dat peste un cd-player Made in Germany. E, asta micu de era facut in Germania era praf. Nu ma leg acum de sunet, ci de finisare. Tabla nu se imbina perfect. Suruburile erau bagat cu forta. Dupa un timp tot sasiul s-a deformat, plasticul nu era la fel de fin ca in suratele Made in Japan.
Ce vreau eu sa spun e ca si nemtii (si nu numai) pot sa-si bage picioarele in produsele facute de ei.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 3 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community