FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bye, bye, China!?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 9:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum baietii nu-si prea bat capul cu poluarea, incepe sa devina interesant Laughing
http://hosted.ap.org/dynamic/stories/A/AS_CHINA_ENERGY?SITE=AP&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 9:03 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kuky1



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 13
Locatie: CLUJ-N

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2010 10:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Ba chinezii de vreo 20 de ani incoace chiar au o strategie coerenta de dezvoltare, care functioneaza. Ei isi dau seama ca asta cu productia in masa nu o sa tina la infinit si cauta alte surse de dezvoltare... eu zic sa nu-i dam deja "bye-bye" ca o sa avem si in continuare surprize. Smile


o continuare a ideii date de tine a fost foarte foarte bine si clar prezenata lumii.Banuiesc ca sunteti pasionati de formula 1 si la marele premiu de la shanghai a fost un ad mare si clar "MADE WITH CHINA".Parerea mea ca este un mesaj clar ca cei ce mananca orez o sa fie implicati economic foarte mult timp de acum in colo .



china.jpg
 Description:
 Filesize:  30.91 KB
 Viewed:  160 Time(s)

china.jpg



_________________
kuky..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Aug 01, 2010 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Titlul trebuia schimbat in Bye, bye Japonia Mr. Green
http://www.cotidianul.ro/121064-China_a_depasit_Japonia_si_a_devenit_a_doua_cea_mai_mare_economie_a_lumii

_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2010 11:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://news.yahoo.com/s/yblog_upshot/20101112/bs_yblog_upshot/chinese-workers-build-15-story-hotel-in-just-six-days
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 10, 2010 3:41 am    Titlul subiectului: Re: Bye, bye, China!? Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
De cand cu recesiunea m-am procopsit cu un hobby ciudat, imi place sa urmaresc stirile economice de pe intreg mapamondul.
In ultimile zile am gasit cateva mai 'speciale' pe care am sa le impartasesc aici:
1. Germania, nu este un secret pentru nimeni, este considerata cea mai puternica economie din Europa si este prima tara care a iesit din recesiune. Interesant este modul in care au reusit si aici vreau sa punctez un aspect foarte important, germanii in ciuda trend-ului economic general au preferat sa renunte la mana de lucru ieftina din mama China si sa se concentreze pe productia de calitate realizata cu mana de lucru mai scumpa dar si mai calificata si constiincioasa. Unde credeti ca au gasit aceasta mana de lucru? Germania...! :D
2. Google a renuntat la afacerile din China pentru simplul motiv ca nu au reusit sa se inteleaga cu partidul comunist asupra unui subiect delicat cum este cenzura.
3. Dell, a anuntat ca paraseste China in cautarea unui mediu de afaceri mai sigur si mai sanatos.

Nu sunt eu mare analist economic, dar sunt sanse destul de mari ca mediul de afaceri international sa fi devenit constient ca politica 'mainii de lucru ieftine' nu poate fi considerata singura solutie viabila pentru cresterea economica.


Pacat ca s-au trezit prea tarziu...astia din mediu de afaceri international.Nu s-au gandit la urmari, si-au frecat toti mainile ca au un profit imens folosind mana de lucru ieftina, negandindu-se la urmarile pe termen lung. Asa au facut si cu bin Laden,i-au dat bani, tehnologie,etc si totul s-a intors impotriva lor. China devine pe zi ce trece una din cele mai mari puteri economice si nu numai.Drept dovada chinezii au vrut sa cumpere majoritatea companiilor importante americane lovite de faliment din pricina crizei economice, pana acum, unchiul Sam a rezistat cu brio...sa vedem insa pentru cat timp. Scrie pe undeva prin Biblie ca rasa galbena va conduce lumea...ramane de vazut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Vin Dec 10, 2010 5:43 pm    Titlul subiectului: Re: Bye, bye, China!? Raspunde cu citat (quote)

tito a scris:

......Scrie pe undeva prin Biblie ca rasa galbena va conduce lumea...ramane de vazut.


aia numai in Apocalipsa poate sa fie scris.... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 8:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://scallywagandvagabond.com/2010/12/googles-satellite-images-reveal-chinese-ghost-cities/


http://www.businessinsider.com/pictures-chinese-ghost-cities-2010-12#heres-chinas-most-famous-ghost-city-ordos-1

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Sam Dec 18, 2010 2:44 am    Titlul subiectului: Re: Bye, bye, China!? Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
tito a scris:

pe undeva prin Biblie ca rasa galbena va conduce lumea.


aia numai in Apocalipsa poate sa fie scris....
Daca nu cumva chiar prin centuriile lui Nostradamus
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 18, 2010 10:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apocalipsa e în link-urile de mai sus. Cum o fi să faci un întreg mega oraș pentru nimeni?
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mariusantonio



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 70
Locatie: Galati

MesajTrimis: Dum Dec 19, 2010 1:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa ne rugam cu totii ca marea China sa nu treaca printr-o,doamne fereste,criza.
_________________
Luxman L , Marantz PM, Denon DCD , Sony CDP, Supra , Wharfedale .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
Pagina 5 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community