FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DSP Z9

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 29, 2010 10:13 pm    Titlul subiectului: DSP Z9 Raspunde cu citat (quote)

Citeva impresii legate de Z9 Yamaha.
Am avut de ales intre mai multe Rx-uri 2600, 2700, 3900 dar mi-am zis ca nu trece anul si iar o voi lua de la cap cu upgrade-ul.
Tinind cont ca trec de la rx 540 incerc sa nu exagerez . Cert este ca daca diferenta de pret este x10 sound-ul este x3 Very Happy
Meniu extrem de lesnicios insa multimea variabilelor care se cer bibilite te fac sa pierzi o noapte in cautarea combinatiei perfecte.
Incinte front Quantum 709, spate 603, centru 613, sub Magnat Motion 250A.,Oelhbach 2x4 mm2, transporturi dvd Mustek, Cambridge , cd 227 Sony, interconecturi optice (damblaua mea, evit sirme), phono Grado.
Prima observatie, rigiditatea functiei AUTO, daca e DTS , DD nu te lasa sa incerci altceva decit cu rezultate dezastruase. Fata de receivere parca decodeaza altfel, mai ingrijit, incintele spate nu au deloc aiureli, cite un instrument ratacit , ci numai ce trebuie.
Apoi facilitatea functiei DIRECT ce opereaza in analog si PCM, poti face comparatii utile.
Sunet aerisit , LFE precis , scena uriasa, pozitia centrului poate fi "mutata" virtual in orice directie , la filme da bine, mai imprastie actorii, nu stau in sufletul tau.
Spectacolul vine la concerte, nu am avut timp decit de Eagels, Live in Melbourne. Daca pe receiver masterizarea mi se parea de mare clasa acum descopar lucruri peste orice asteptari.
Dac-urile extrem de muzicale, nu obosesc deloc, parca ai putea sta la nesfirsit ascultind.
La rasarit zic sa las si YPAO sa-l vad ce poate. Mare inventie, rezultat multumitor, destul de aproape de setarile mele, ce mi s-a parut ciudat este ca subwooferul l-a coborit la -6db iar bass in fronturi l-a crescut la +3db , alta balarie, la 12 khz a mai pus 2 db. Las pe seama camerei destul de dificila ca geografie modificarile astea
Partea de phono are 5mV sensibilitate, eu vin de la 2,5mV, corectia de volum pentru egalizarea surselor de +6db nu face fata. Pure direct nu e znoava, chiar face bine.
Partea de video procesare halucinanta, daca exagerezi cu setarile da imaginii o senzatie de 3D nefireasca.
Una peste alta as vrea sa cred ca nu am facut o investitie proasta.
Las timpul sa confirme asta. Acum , la cald, destul de entuziasmant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 29, 2010 10:13 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
andreitentean



Conectat la: 15 Mar 2010
Mesaje: 87
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 31, 2010 12:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bravo, pari satisfacut.
_________________
andrei@skn-tuning.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 31, 2010 8:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felicitari ! cosntructia interioara pare excelenta: toroidal imens, doua condensatoare de filtraj de 28000 uF fiecare, etc.
de curiozitate: cat a costat ?

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 8:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

L-ai testat pe 7.1 ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 09, 2010 6:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Inca nu ma satur de 5+ doua subwoofer-e, unul stg fata altul dreapta spate, cum recomanda in meniu. Poate zilele astea , functie de dispozitie, sa pun 9.2 , am un dvd cu un concert de jazz cu tematica Bach intr-o biserica din Leiptzig ar fi interesant cum "reda" atmosfera.
Ce pot spune ca-i coplesitor sunt presetarile Yamaha pentru salile din Viena si Munchen, astea le stiu cum suna, ce mai are Z9 ca sali nu le stiu live. Cert este ca e cam pe acolo ! Incep sa cred ca cei care reclama ca dincolo de stereo nu mai este nimic, ca avem doar doua urechi, texte stereophile, sunt bintuiti de periculoasa autosuficienta.
Cosminbro, mi-e jena sa zic cit am dat pe el in vremile astea de criza, as fi putut face altceva cu banii astia si spre bucuria altora din jurul meu. Din pacate damblaua asta egoista care anima pe multi de aci ii afecteaza cumva pe cei din imediata apropiere. Sper sa ma revansez. Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 19, 2010 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Azi am pus, in sfirsit, in prelungirea lui Z9 bds 2900-le Yammy, credeam ca le-am auzit pe toate. Nu-i asa, chiar am auzit lucruri, cel putin rezolutia frecventelor joase este inspaimintatoare, nu ma pot opri din numaratul notelor la ghitara bass. Iar inaltele suna frustrant, cum am putut pierde atita timp ascultind altfel decit asa.
Eh, satisfactii marunte !
Cit despre partea video, as putea ghici care ce aparat de ras foloseste Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 12:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si eu Yamaha pe parte de home cinema insa in alta echipa preferand partea de stereo sa o dezvolt mai mult, si anume V1900 si BD2900, un sfat extrem de prietenesc si vei ramane si mai mirat !

scoate nebunia de IEC penibil de la BD2900 care e facuta in bataie de joc, pune un IEC cu impamantare de la Furutech si pune un cablu silver pure de alimentare, la statie fa acelasi lucru si schimba si acolo cablu de alimentare si pune ceva de minim 3x2.5mm cum ar fi : Furutech, Neotech, Cooper Alpha, Kimber, sau cel mai bun caz, de fapt the best choice as zice ps audio ac5 si vei vedea schimbari majore de pana la 60%

bafta !
Razvan

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community