FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Modificare Rostov 105 pentru role de 26'
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 30, 2010 9:09 am    Titlul subiectului: Modificare Rostov 105 pentru role de 26' Raspunde cu citat (quote)

Salutare !
De mult timp ma gandesc sa modific un Rostov in asa fel incat sa poata functiona cu role de 26'.Ma tinut in loc lipsa unui Rostov defunct pentru a experimenta pe el,rolele de 26' si adaptoarele nab pe care nu le-am avut. Acum avem 1 bucata Rostov crapat si doua role de 26',una cu prindere normala si cealalta cu prindere pentru adaptoare tip nab.Adaptoare nu am din cauza ca sunt prea scumpe pentu bugetul meu,pe aceasta cale va rog,daca aveti asa ceva la un pret omenesc sa-mi lasati un PM.
Acum haideti sa va povestesc ce am facut: Am dezmembrat jucaria si am studiat/masurat daca intradevar este loc suficient ca dupa mutarea motoarelor sa incapa rolele de 26'. Concluzia este ca incap,asa ca am hotarat sa mut motoarele in colturile de sus. Am confectionat un sablon cu gaurile de prindere a motoarelor centrat pe axul acestuia dupa care am decis locul exact unde va fi amplasat motorul apoi am executat gaura prin care trece axul acestuia,gaura fiind cu diametrul de fi 5. Am pozitionat motorul prin spate,la locul lui iar sablonul l-am pus pe axul motorului prin fata,l-am rotit in asa fel incat cele trei gauri de prindere sa aiba pozitia corecta pentru a putea executa reglajul motoarelor . Tablitele si distantierele originale le-am pastrat pentru ca fara acestea nu pot si asezate motoarele deoarece pe spate in colturi motoarele se aseaza pe marginea dublurii carcasei metalice.
Atasez cateva poze facute in graba si pe masura ce avansez cu lucrarea va tin la curent,evident si cu poze. Astazi intentionez sa refac sistemul de franare si sa pozitionez cititoarele de pe spatele tamburilor.Daca aveti idei/sugestii sunt bine venite.
Va multumesc anticipat!


http://www.trilulilu.ro/herpule/9d88e777eb2fe3
http://www.trilulilu.ro/herpule/c5f23c85e0e4b4
http://www.trilulilu.ro/herpule/454b4a6ddf4ac6
http://www.trilulilu.ro/herpule/696c0b7e0d0e16
http://www.trilulilu.ro/herpule/65e0ab268f34a2
http://www.trilulilu.ro/herpule/a7bb22f6571e13

_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 30, 2010 9:09 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Mar 30, 2010 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Super tare! M-a batut si pe mine capul acum cativa ani sa fac aceasta modificare la un rostov , dar imediat au aparut magurile capabile de role mari asa ca am renuntat la aceasta idee. Felicitari pentru efortul depus si asteptam sa vedem ce iese! Cu panoul frontal superior, cum vei rezolva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 30, 2010 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu panoul frontal e o treaba mai delicata,m-am gandit la doua solutii,una ar fi ca panoul frontal sa fie taiat de sub gaurile vechi unde au fost tamburii si construit inca o bucata in continuare cu gauri pentru tamburii noi.A doua solutie ar fi sa tai masca de la dunga neagra de dedesubtul contorului in asa fel incat sa pastrez inscriptionarile aferente butoanelor.
Deocamdata am o problema,electromagnetii care decupleaza frana si trage rola presoare pe cabestan,nu au putere suficienta sa cupleze,ajutati cu mana cupleaza.Condensatorii i-am inlocuit dar problema persista,mai fac ceva sapaturi si va tin la curent:)

_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 8:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iata si un filmulet cu primele probe,nu are ambele role de 26' pentru ca detin doar una singura cu prindere normala,celelalte doua sunt cu prindere nab si asa ceva nu detin Embarassed

http://www.youtube.com/watch?v=0rTLrpCMfq4

_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 10:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Superb. Felicitari si bafta in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pusttiu



Conectat la: 09 Oct 2005
Mesaje: 99
Locatie: iasi

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 11:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fain,
daca afli de ce nu cupleaza cabestanul poate scriii ca am si eu aceasi problema cu electromagnetii de pe derulare.... o sa incerc sa schimb c-urile alea dar inca nu am gasit la fel.
sunt curios daca rostovul are destula vana in el sa traga rolele de 26de tabla care sunt apropate duble ca si greutate fata de cele de 20 de plastic.

_________________
vaii mii rau !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 7:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Clauelf,multumesc pentru aprecieri,va tin la curent in functie de evolutie,acum ma gandesc in ce fel pot modifiac panoul frontal in asa fel incat sa iasa cat mai apropiat de original.Metode ar exista multe insa trebuie sa ticluiesc ceva care sa se incadreze in sculele si bugetul de care dispun. (daca bugetul era mai rasarit nu ma chinuiam sa modific un amarat de Rostov,imi cumparam un magnetofon performant,asta e,bugetul:D)

Pusstiu,la mine problema era mai extinsa,nu numai rola presoare nu era atrasa,ci si frana,am inlocuit condensatorii,nici un rezultat,asa ca am inlocuit toata placa rabatabila care contine in stanga comenzi si in dreapta controlul motoarelor si electromagnetilor. Referitor la puterea motoarelor,e super suficienta,daca apar probleme la recuperarea benzii se regleaza cititorul din spatele palpatorului de banda din stanga,(de la rola donatoare) acesta are rolul de a mari tensiunea pe ambele motoare (am testat cu aparatul de masura)

Toate cele bune baieti si va tin la curent in functie de cum evolueaza treaba Smile

_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 7:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte tare! Felicitari pentru pasiunea depusa, se vede ca o sa iasa perfect!
_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prin 2004 parca , am avut si eu aceeasi problema cu electromagnetii, dar doar la rola presoare. De vina era un condensator electrolitic de pe placa rabatabila din dreapta , undeva in stanga sus .
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 18, 2010 9:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dragi tovarasi revin dupa o lunga pauza cu noutati. M-am gandit ca tepusele metalice care ghideaza banda nu se potrivesc cu mecanica rostovului care e binisor pusa la punct,asa ca am hotarat sa le inlocuiesc cu role din teflon cu rulmenti. Treaba sa complicat,datorita faptilui ca am ales niste role mari a trebuit sa le modific pozitiile,asa ca si intinzatoarele de banda au capatat o noua pozitie,deci magnetofonul a suferit modificari majore. Mentionez ca rolele nu au o simetrie pentru ca a trebuit sa ma incadrez in spatiul disponibil si sa incerc sa il optimizez atat estetic cat si tehnic.
In pozele ce urmeaza veti observa cam care este ideia si daca aveti propuneri sau sau critici,daca cumva nu am adoptat varianta optima,sunt bine venite Embarassed
Mai este de lucru la palpatorul de banda de la rola din stanga,cea donatoare de banda,datorita noii pozitii si al locului disponibit a trebuit modificat unghiul coditei metalice care inchide fascicolul in infrarosu de la emitator pana la receptor.



DSC00695.JPG
 Description:
palpatorul de banda gata de montaj
 Filesize:  44.22 KB
 Viewed:  218 Time(s)

DSC00695.JPG



DSC00693.JPG
 Description:
palpatorul de banda,modificat
 Filesize:  65.51 KB
 Viewed:  180 Time(s)

DSC00693.JPG



DSC00692.JPG
 Description:
palpatorul de banda prins pe pozitie pentru a fi lipit in pozitia noua de functionare
 Filesize:  63.56 KB
 Viewed:  177 Time(s)

DSC00692.JPG



_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 18, 2010 9:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inca ceva poze


DSC00690.JPG
 Description:
 Filesize:  58.73 KB
 Viewed:  232 Time(s)

DSC00690.JPG



DSC00696.JPG
 Description:
 Filesize:  62.66 KB
 Viewed:  189 Time(s)

DSC00696.JPG



DSC00697.JPG
 Description:
suportul cititoarelor de intindere a benzii modificat pentru noua locatie
 Filesize:  57.54 KB
 Viewed:  208 Time(s)

DSC00697.JPG



_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
octavian1973



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 1
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 22, 2010 12:17 pm    Titlul subiectului: Model rusesc cu role de 26cm Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Felicitari pentru initiativa avuta si pusa in aplicare! Iti dau urmatorul link http://www.youtube.com/watch?v=2DMBtXx-0gY&feature=related pentru a vedea cum au rezolvat rusii aceasta problema facand un magnetofon Илеть 110 "din fabrica" cu role de 26cm.
Legat de panoul ce acopera partea superioara a magnetofonului, am eu o solutie dar iti trebuiesc doua bucati similare! Daca te intereseaza, te rog sa-mi spui!
Si cu NAB-urile te pot ajuta. Am un proiect de la un prieten din rusia si daca ai acces la un strung iti poti face singur acele NAB-uri. Acest prieten le foloseste tot pe Rostov! Eu fabric alt model de NAB-uri, un model profesional dar setul are un pret accesibil de 250Lei! Daca vrei sa-ti trimit proiectul acela de la rus (este GRATIS), te rog sa-mi comunici!

Bafta in continuare!

_________________
Sa auzim numai de bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 23, 2010 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Octavian 1973.
Multumesc pentru aprecieri si informatiile oferite,sunt interesat de oferta ta,ti-am lasat mesaj privat.
In legatura cu panoul frontal,eu magandeam sa construiesc altul,deoarece nici ghidajele de banda nu mai sunt la locul lor,dar daca ai o ideie mai buna sunt gata sa o punem in aplicare. detin doua panouri frontale identice.
In continuare postez un filmulet cu magnetofonul echipat cu ghidaje de banda cu rulmenti. Din pacate nu a iesit deloc bine,ghidajele au fost executate prost de strungar,sunt excentrice iar rulmentii sunt zgomotosi,munca mea a fost cam in zadar,trebuiesc facute alte role si implicit alte sisteme de prindere pe magnetofon deoarece rulmentii acestor role au o caracteristica aparte,camasa interioara a rulmentului se prelungeste cu o bucata filetata de fi 8,dupa acestea au fost construite si sistemele de prindere pe magnetofon.
In alta ordine de idei magnetofonul se comporta bine,intinderea benzii se poate regla neasteptat de bine cu noua pozitie a palpatoarelor de banda.

http://www.youtube.com/watch?v=7Wb-ITg8l18

Daca nu merge primul filmulet incercati aici: http://www.youtube.com/watch?v=7Wb-ITg8l18&feature=channel

_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy


Ultima modificare efectuata de catre dyno la Vin Apr 23, 2010 12:11 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 15, 2010 7:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor !

Dupa o foarte lunga pauza revin cu ceva noutati,am refacut ghidajele de banda cu niste rulmenti mult mai mici si mai usori,cu toate astea am intampinat greutati la intinderea benzii,si anume,cu role de 26' ,in plina derulare,la viteza maxima palpatoarele cadeau din cauza greutatii la comanda stop,asa ca le-am micsorat greutatea adaugand doua arcuri care sa compenseze greutatea acestora.
Paralel cu acestea am executat un nou capac frontal care sa se potriveasca modificarilot aduse.

Revin cu poze si filmulete in scurt timp. Exclamation

_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 15, 2010 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Panou frontal executat manual cu ajutorul bormasinei,fierastraului pendular si traditionalelor pile (nu la guvern sau militie) Laughing


Panou frontal 2.JPG
 Description:
Panou frontal
 Filesize:  41.21 KB
 Viewed:  139 Time(s)

Panou frontal  2.JPG



Panou frontal 1.JPG
 Description:
 Filesize:  28.57 KB
 Viewed:  148 Time(s)

Panou frontal 1.JPG



_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community