FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Yorkshire blend - SUGDEN
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2010 11:33 am    Titlul subiectului: Yorkshire blend - SUGDEN Raspunde cu citat (quote)

mica companie care a introdus pt prima data amplificarea in clasa A pt home use la mijlocul anilor 60, pare sa se miste anti-criza, si apare pe piata cu 3 noi serii de produse, acum la inceputul lui 2010...

un amplif pt casti, HA4, un nou integrat MYSTRO (primul in clasa AB din istoria Sugden, 2 x 50w) cu tot cu CD-ul complementar, si, pt prima data pt acest brand, o incinta acustica - floorstandul pe 2 cai LS21.

ceva detalii pe site-ul lor, nu f dezvoltat, pt ca englezii nu au pus niciodata pret pe reclama agresiva sau strategii de marketing, ci pur si simplu si-au vazut de etica si filosofia personala de sunet, de aproape jumatate de secol!

http://www.sugdenaudio.com/

aseara am reusit sa mai bag o repriza cu setupul care m-a "daramat" vineri, Rockna WQ/naim DAC/XPS/Mystro/LS21, si pot spune ca, pt urechile si gusturile mele, mystro si LS21 au fost gandite sa functioneze impreuna, matchingul este total. sunetul, in acest setup particular, este unul deosebit de viu, fff involving, practic este imposibil sa nu fii "tras" in atmosfera si mesajul muzical...

dupa mine un setup care, in jurul a 10k more or less, este de referinta acum, si care, pt gusturile mele, se poate compara lejer la impact si feeling cu sisteme de 2-3 ori mai scumpe. fabulos!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 12, 2010 11:33 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Mie Apr 14, 2010 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat si eu acest sistem: confirm cele afirmate mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 15, 2010 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sugden este unanim considerat cel mai sobru fabricant de amplificatoare din UK ever. Nu au avut niciodata nevoie de marketing pentru ca nu i-a interesat productia de masa iar cei care cumpara stiu perfect despre ce este vorba.
La capitolul amplificare revistele de specialitate de-a lungul timpului i-a plasat pentru testari in threesome-uri cu Accuphase si M. Levinson, mult mai titrati. Nu sunt adeptii lifting-ului periodic impus de trendurile dictate de piata ci dimpotriva, pana in urma cu putini ani au folosit design-uri aproape sinucigase cu cutii negre lipsite de personalitate, cine le vedea pentru prima oara fugea speriat. Motto-ul lor: "mai putine butoane, mai multa muzica..." Wink
Din pacate sunt greu de procurat, ma refer la piata second hand care lipseste aproape cu desavarsire. Posesorii lor sunt greu de convins sa renunte la ele pur si simplu pentru ca nu exista alternative de upgrade decat la bugete mult mai mari, indiferent de vechime.
Despre sunet nu pot spune prea multe din experienta personala pentru ca am prea putine ore de ascultare, in setup-uri de compromis insa din primele impresii m-a lovit impactul sonor deosebit de consistent la nivele mici. Liga suprema se simte inca de la primii watti. Sunet plin, carnos, juicy, spuneti-i cum vreti. Muzica este definitiv prezenta, te captiveaza si nu ai nici o sansa de scapare, practic indiferent ce asculti. Ce nu-mi spunea mare lucru inainte m-am trezit ca ma lasa fara rasuflare. Inchideam ochii si mi-era teama ca daca ma misc ii deranjez pe cei care presteaza...
Cum nu vreau sa stric vraja am hotarat s-o pun inpoi in cutie si cutia sub un dulap, pana ii fac rost de un pre-u pe masura (este vorba de power-ul Audition de la Sugden, 2X65 W pure A Class castigat cu greu la o licitatie ebay.uk).
Asta s-a intamplat cu cateva luni in urma si din cand in cand mai trag cu coada ochiului la cutie cand trec prin camera cu pricina. Din respect pentru domnul J. Sugden nu o sa-i trezesc odorul decat cand o sa-i gasesc un print pe masura. Cautarile continua...va urma.

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aurel pustiu



Conectat la: 17 Mar 2005
Mesaje: 99
Locatie: Giurgiu

MesajTrimis: Vin Apr 16, 2010 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si pentru pasionatii datelor tehnice : http://www.stereophile.com/integratedamps/sugden_a21ai_series_2_integrated_amplifier/index4.html

Sugden este una dintre cele mai bune firme de amplificatoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofile



Conectat la: 21 Iun 2006
Mesaje: 369
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Apr 18, 2010 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:
Nu au avut niciodata nevoie de marketing pentru ca nu i-a interesat productia de masa iar cei care cumpara stiu perfect despre ce este vorba.


Intr-adevar nu au prea avut nevoie de reclama, insa dealerul Sugden romanesc se pare ca ... are nevoie Smile Ce face criza asta, Sugden incepe sa scoata boxe si clasa AB, vanzatorii isi pun oamenii la treaba pe forum......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 19, 2010 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici un dealer Sugden nu are nevoie de reclama, nici de aici nici din San Marino iar originea celui detinut de mine am specificat-o, este externa. Am si Thorens si nu stiu cine vinde asa ceva la noi. Daca aparatul este bun imi pot exprima parerea pe forum chiar daca risc sa ranesc mandria fanilor altor dealeri.
_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Apr 19, 2010 8:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dorin , asta e ampliful care-l ai?Preturi chiar decente si reviewuri faine.Auditii placute.
http://www.audioconsult.dk/anmeldelser/sugden/saudition.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 19, 2010 9:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, asta este. Al meu este fabricat in 00/01. Chiar daca alta era lira in 2000 era inca un pret decent. Acum la banii astia gasim... Mad scuze, nu e pt. tine...
_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Lun Apr 19, 2010 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

audiofile a scris:
..................

Adevarat ai inviat ? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Apr 20, 2010 7:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

audiofile a scris:
vanzatorii isi pun oamenii la treaba pe forum......


...si denigreaza sculele altor vanzatori.

Hai sa scriem la subiect, iar daca nu putem sau nu cunostem subiectul, sa ne abtinem!

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mar Apr 20, 2010 10:25 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Aurel pustiu a scris:
Si pentru pasionatii datelor tehnice : http://www.stereophile.com/integratedamps/sugden_a21ai_series_2_integrated_amplifier/index4.html

Sugden este una dintre cele mai bune firme de amplificatoare.


Sunetul relaxat asociat amplificatoarelor respective se poate observa tehnic pe graficul de raspuns la 10khz. Parametru care indica acesata relaxare e viteza de raspuns, dar acesta lipseste "intentionat" din foile tehnice ale acestor produse. Acesta e motivul pentru care ascultatorii de muzica rock nu considera aceste amplificatoare o solutie pt muzica lor preferata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mar Apr 20, 2010 10:43 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

The Mystro amplifier is a very fast and dynamic amplifier .
............................

Din prezentare apare acest detaliu ,lipsa la seriile clasice. Acest lucru este posibil datorita clasei AB.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mie Apr 21, 2010 7:34 am    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

floorstandul pe 2 cai LS21
.....................

Boxele folosesc difuzoare morel. Tweeterul sigur e morel (are poza pe site) si tinand cont ca folosesc cutie cu ghid de unda inclin sa cred ca si difuzorul de bas-medii e tot morel. De fapt boxe foarte asemanatoare ca forma ,implementare si difuzoare face si producatorul difuzoarelor, diferenta e ca ele costa de vro trei ori mai putin in america( morel vinde sub alt nume in america).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mie Apr 21, 2010 7:45 am    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

ceva detalii pe site-ul lor, nu f dezvoltat, pt ca englezii nu au pus niciodata pret pe reclama agresiva sau strategii de marketing, ci pur si simplu si-au vazut de etica si filosofia personala de sunet, de aproape jumatate de secol!
.....................
Se pare ca lucrurile se schimba si la ei. Aparitia integratului si a boxelor e cel mai elocvent exemplu. Fara reclama nu vor putea vinde produse din acesta gama , unde e concurenta mare pe piata chiar la preturi mult mai mici . Nu stiu cum altfel ar putea masca de ex implementarea boxelor la pret triplu fata de producatorul original.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 21, 2010 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat si eu astazi "micutul" Mystro.Cum spunea si catalin,exista o sinergie perfecta intre Mystro si LS21.S-a descurcat la fel de bine cu Proac 140,combinatie pe care am dorit sa o ascult in vederea achizitionarii acestui integrat.
_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Urmatorul
Pagina 1 din 17

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community