FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camera foto digitala eftina si buna?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Mar Ian 27, 2004 9:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo de A70, am avut ocazia sa ma uit un pic la unul ca si-a luat o prietena de curand. Pozele sunt ok pentru clasa lui, sunt misto controalele manuale, dar mi se pare cam fragil. De altfel i-a si scapat pe jos Sad si s-a spart capacul de la baterii.
Twisted Evil Oricum, eu il comparam cu un g3 Smile, care e mult mai solid.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 27, 2004 9:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kork



Conectat la: 11 Apr 2003
Mesaje: 270

MesajTrimis: Mie Ian 28, 2004 1:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adevarul e ca nici unul nu este facut pentru a fi scapat pe jos. Rolling Eyes
_________________
Ionut Dipse
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Mie Ian 28, 2004 1:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Camera mea video pare a fi Twisted Evil
A cazut vreo 20 de metri pe pamant + zapada, ca a intrat un preten in mine la ski ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

:)00000 domnule kork daca tu crezi ca nu m-am jucat cu A40, 60 si 70 te inseli amarnic. Imagine klumea o da abia A80 ! care este de curand lansat. Pe acesta nu l-am tinut in mana dar la o scurta comparatie facute pe siturile binecunoscute se vede imediat diferenta. La fel si cu Sigma SD-10. Cauta foto cu ea sa vezi diferenta fata de Canon, Nikon, etc. Are un cip de captare al luminii special in care senzorii de culoare sunt suprapusi rezultand o imagine mult mai clara......si alte detalii....
niste imagini edificatoare si destul de placute gasesti si la steve-digicam.com
Pai un SLR clasic pe film chiar merita la ce preturi au....dar nu le vad pt amatori, ca nu au timp pana developeaza si strica multe filme.Pt ei un aparat digital e mai bine, invata mai repede , parerea mea care poate fi gresita....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kork



Conectat la: 11 Apr 2003
Mesaje: 270

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 1:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Greierasule, permite-mi sa ...:
http://www.chip.ro/forum/viewtopic.php?t=24171&postdays=0&postorder=asc&start=180

_________________
Ionut Dipse
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Greierash: Sunt niste reguli...de categorie, ca in orice domeniu. Nu se poate sa incepi cu jucarele entry level, point & shot-uri cu vizare optica cu paralaxa sau in unele cazuri cu EVF (vizarea similara camerelor video) si pe urma sa le 'maturi' comparandu-le cu SD10.

Poti desigur sa admiri aparatul celor de la Sigma dar e musai sa-l compari cu aparate din categoria lui, fie si numai la calitatea imaginii. De ce? Pai in primul rand dimensiunea mult mai mare a captorului, pe urma tehnologia (Foveon) folosita etc. Deci trebuie sa treci la categoria DSLR-urilor (Canon D30,60,10D,300D sau Nikon D1h, D100, D1x, D2H, Fuji S1,S2) in cazuri extreme fiind admise cel mult comparatii cu 'bridge cameras' cum ar fi cele doua, trei modele Olympus (captor mic).
Inca odata: de ce? Pai e nu stiu cum sa compari pana si la categoria de pretz, care e relevanta cand vine vb de valoarea tehnologica a aparatului. Tu vii cu o nazbatie de p&S de 400, hai 500usd si o compari cu un aparat in categoria caruia pana si un obiectiv mediocru costa mai mult.
Entuziasmul tau este un lucru valoros...doar ca trebuie ...strunit, canalizat..... Anyway, nu lasa pasiunea pentru imagine sa decada in zona gadgeturilor, acolo unde ne imping departamentele de marketing interesate doar sa vanda. De ce spun asta? Cu riscul de a ma repeta: acum este momentul pentru cei realmente interesati de fotografie sa cumpere cateva modele (considerate vechi de cei care inunda piata cu gadgeturi -de pilda V1 de la Sony- care costa mai mult) care pana acum erau inaccesibile.
Exemplu concret: nu exista camera mai buna pentru invatare decat E10 sau E20 de Olympus, un adevarat bargain daca le gasesti vandute second hand in buna stare. Desigur ca va rade de tine un tampit care a dat *aceeasi suma pe un Sony V1 si veti discuta numai despre data aparitiei modelului respectiv sau cat de desuet este acel model Twisted Evil
Dar in cercul fotografilor care stiu vei fi considerat un novice inspirat Wink

Mai este un aspect, adeseori neglijat: cumperi un aparat prosumer din categoria amintita (Olympus E10) si *beneficiezi de o enorma 'learning base' acumulata de-a lungul anilor de toti cei care au invatat cu aceea camera, au postat pe forumuri sau chiar au dedicat site-uri web acestora (E10 sau 20 indraznesc sa le consider printre cele mai documentate camere din acest punct de vedere).
Cumpara un partz turistic si vei gasi cateva referiri de genu' "vai ce (nu)mi place" sau povestiri de genu' "cum m-au furat in Malvine" sau "asta e catzelu familiei" de cate ori vei da o cautare pe web in legatura cu acea jucarioara foto.

Kork (Ionut): Si eu cumpar de la Alecsiu, probabil ca ne-am si intalnit pe acolo Wink Este (din pacate) una din putinele surse de aparatura si diverse in targul nostru cel paduchios. Ce este bine la el este ca poti avea cu el un 'gentlemen agreement' if you see what I mean.
Eu am un 70-200VR trimis la service in US prin el (btw greierash, asta e un salam de sibiu din metal cu cateva lentile plus giroscoape dar a fost 'vo 3000 de euroi Wink )

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community