FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator sau reciever ? SH sau nou?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si flac si CD de pe acelasi PC prin aceeasi iesire?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 12:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exact cum ai spus.

Mai pun un amplificator si va rog sa spuneti despre el : calitate, an fabricatie, componente, si nu in ultimul rand daca merita pretul.

http://www.okazii.ro/catalog/40695199/Receiver-Technics-SA-TX30-cu-VU-metre-telecomanda.html

Va multumesc pentru promptitudine.

_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HIL, in primul rand citeste cu rabdare ce s-a mai scris pe aceasta arie, si paginile din urma ca s-a scris muuuult. Pe fiecare pagina sunt destule topicuri cu "sfaturi cumparare amplificator".
Am si creat in urma cu ceva timp un topic care sa adune la un loc parerile despre amplificatoare, ce generatii sunt bune s.a.m.d.
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=21660
Sper sa-ti fie de folos.
Si mai citeste, bineinteles, si pe stereophile, cu rabdare, eventual dand Cautare (a doua de sus) dupa anumite cuvinte cheie "amp" sau "marantz" sau "onkyo" sau ce model anume ai nevoie.
sau pe google cu site:http://www.hi-fi.ro/ si ce cuvinte cheie ai nevoie, de exemplu "marantz".
Iti garante ca citind, cu rabdare, vei descoperi incet-incet raspunsuri la multe intrebari, ca din pacare e multa informatie mai din urma pe care nu o mai citeste nimeni si prefera sa deschida un topic nou.

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi johnniewalker de linkuri. As vrea totusi raspunsuri la exact ceea ce intreb. Am incercat sa caut inainte dar despre exact sculele de care intreb nu am gasit raspunsuri. Fiecare a scris despre ce l-a interesat. Vreau si eu sansa asta.

Mai fac o propunere si va rog sa va dati cu parerea:
http://www.okazii.ro/catalog/40759105/MARANTZ-SUPERAMPLIFICATOR-HI-FI.html

_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mijoci



Conectat la: 07 Apr 2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 2:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HIL, FLAC - ul si in general compresia lossless, foloseste niste algorimti de compresie similari cu winrar, zip , etc dar optimizati pentru material audio. Asta inseamna ca atunci cand asculti formate lossless, materialul audio este adus in forma originala fara a se pierde NIMIC.

Extrage o piesa de pe un disc original in wav. Arhiveaz-o cu winrar. Vei obtine un fisier .rar cu piesa respectiva. E mai mic, dar cand dai extract e aceeasi informatie. Cam asa si cu flac-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 2:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PM64 pare mai OK decat celelalte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mijoci discutia e lunga cu privire la diferentele intre flac si CD si parerile impartite. Eu am tins sa dau dreptate celor care cred ca exista o diferenta dar, poate fi si un efect placebo.
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Obuzel din ca punct de vedere este PM 64 mai ok ca celelalte ? L-ai ascultat ? Te referi la calitatea sunetului sau la faptul ca pare mai putin obosit si isi merita banii ? Stii ce an de fabricatie este ?
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 3:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PM64 s-a fabricat incepand cu 1984.
Amplifurile quarte A de la Marantz sunt foarte laudate. Mai ales PM94 si PM84.
PM 64 e fratele mai mic al acelora.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns obuzel.

Nu ati spus nimic de unele modele si nu stiu ce sa cred. Nu merita sau nu stiti despre ele ?

Cred ca e clar ca reciever nu.

_________________
HI FI< HIGH END


Ultima modificare efectuata de catre HIL la Dum Mai 02, 2010 10:24 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mijoci



Conectat la: 07 Apr 2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HIL a scris:
Multumesc de raspuns obuzel. Daca ati sti voi cum stau cu sufletul la gura si astept solutia geniala. N-am avut atitia fluturi in burta nici cand am fost mire. Sper sa gasesc cat mai curand ceva care sa nu ma dezamageasca.

Nu ati spus nimic de unele modele si nu stiu ce sa cred. Nu merita sau nu stiti despre ele ?

Cred ca e clar ca reciever nu.


Daca nu ai nevoie de radio si de mufele video mergi pe amplificator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Schindler



Conectat la: 10 Sep 2008
Mesaje: 84
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In locul tau eu mi-as cumpara intii boxele. Eu mi-am cumparat boxe Triangle Titus ES si sint foarte multumit de ele. Vezi ca le gasesti pe forum la Publicitate in jur de 13-16 milioane.
Apoi mi-as cumpara un amplificator SH care sa se potriveasca cu aceste boxe. Ce amplificator se potriveste poti afla din link-ul de mai jos :

http://www.grenault.net/couples.htm

Din cite ai observat, acest model de boxe pe linga faptul ca suna bine pentru pretul lor, se potrivesc cu multe amplificatoare. Eu personal le folosesc cu Harman Kardon PM660.
Apoi ramine sa mai investesti in cabluri , standuri si sursa.
Succes !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 8:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

UP !

UP!

UP!

_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dani4utd a scris:
HIL a scris:
Deci sa uit de Marantz ca brand ? ok.

Spune-i asta lui cosminbro Laughing


Nu trebuie sa-mi spuna, citesc si singur, doar e sectiune publica a forumului Razz

Eu nu am de ce sa uit de Marantz - sunt foarte multumit de PM-94, el daca vrea, nu are decat, e optiunea lui Mr. Green Vezi insa si ce s-a zis aici:
obuzel a scris:
PM64 s-a fabricat incepand cu 1984.
Amplifurile quarte A de la Marantz sunt foarte laudate. Mai ales PM94 si PM84.
PM 64 e fratele mai mic al acelora.


Oricum afirmatia a fost sa uite de seriile ieftine de la Marantz, dar HIL a inteles gresit - adica sa uite de Marantz in general:
razvan2011 a scris:
Nu cred ca merita nici unul din Marantz-uri. Sunt din seriile ieftine.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro am prins ideea. Numai seriile ieftine. Trebuie numai sa vad cat de scumpe sunt celelalte Very Happy
Ce spuneti despre agregat ? Stiti de el ca eu nu am gasit nimic pe net. Acu pe mine ma mai tenteaza asta:

http://www.okazii.ro/catalog/40649626/Sony-TA-F670-ES-excelent-pentru-cunoscatori.html.

Va rog spuneti ce parere aveti despre ele.

_________________
HI FI< HIGH END


Ultima modificare efectuata de catre HIL la Mar Mai 04, 2010 3:41 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 2 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community