FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator sau reciever ? SH sau nou?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cosmin2000



Conectat la: 26 Iul 2007
Mesaje: 75
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 11:38 pm    Titlul subiectului: Amplificator sau reciever ? SH sau nou? Raspunde cu citat (quote)

Salut!Dintre modelele enumerate de tine as alege, in ordinea preferintelor: Onkyo A-9711, Marantz PM-8000, Kenwood KA-7090, Marantz PM-64. Eu ti-as mai recomanda Pioneer A-656/717/757/777/858, Yamaha Ax-870/890/1070/1090 sau Onkyo 8650/8670/8850/8870. Acum, sunetul unui sistem audio e judecat in modul cel mai subiectiv de fiecare dintre noi, de aceea iti mai recomand sa nu te grabesti si sa incerci sa asculti cat mai multe setup-uri. Totul depinde de gusturile tale ! Bafta!
_________________
Bucura-te azi! Maine s-ar putea sa fie prea tarziu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 11:38 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 9:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E adevarat ca onkyo este sau a fost o subdivizie a Pioneer ?
Hai sa o luam altfel. Faceti voi cateva recomandari. Chiar daca depasesc bugetul. Sunt dispus sa mai pun 500 Ron numai sa nu fiu dezamagit. Credeti ca am sanse la un buget de 1500 ron sa gasesc ceva din clasa A, pe care sa sune bine muzica simfonica sau jazz, sa aiba un sunet cald, evident second hand ?
Astept cu nerabdare propunerile voastre. Va multumesc.

_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 9:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns cosmin. Este aproape imposibil sa ascult undeva ce vreau sa cumpar pentru ca in Iasi de unde sunt eu nu am vazut magazine dedicate audio unde sa se poata face asa ceva.
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Onkyo si Pioneer sunt competitori.
Cred ca dintotdeauna au fost.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 12:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va rog daca puteti sa-mi spuneti si brandu-ri sau serii de care sa ma feresc pentru ca sunt cunoscute ca avand o calitate nu tocmai buna sau defecte de conceptie, fabricatie (desi din specificatii par ok). Multumesc
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce doresti tu e imposibil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 2:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La banii aia, orice scula ti-ai lua tot o trancota jalnica va fi...
Doar ca baietii de aici vor sa fie finuti cu tine Cool
Cine crede ca va cumpara un amplificator BUN sub 800 de euroi se inseala amarnic.

Compara orice amplificator vrei din lista aia a ta luuuunga cu un Creek sau Naim si dupa aia discutam de calitate in audio (am pus aceste doua marci deoarece le cunosc foarte bine si sunt la preturi chiar decente).

P.S. - Amplificator in clasa A la 1.500 lei? Laughing Laughing Laughing

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin multumesc mult pentru raspuns. Cred ca mai am putin si renunt la ideea de a cumpara un amplificator pana nu castig la Loto. Daca cu 1500 ron nu pot sa iau un amplificator bun de 15-20 de ani, atunci in alta gama de pret ma uit la ferrari second hand si va spun ca ma tenteaza mai mult. Totusi sunt 400 de euro aproape. Cat trebuie sa dau pe un dinozaur bun ?

Oricum cu inginerii electronisti o sa am eu cateva replici dure de acum inainte. Nu au reusit pana acuma sa scoata nimic de calitate la un pret decent ? Very Happy

Totusi nu renunt inca. Mai astept sugestii. Sunt curios si pe afara tot atata costa o "trancota " second hand ? Crying or Very sad

_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HIL,

In acest domeniu subiectiv, ar trebui definit in primul rand ce inseamna pentru tine sunet bun.
Fiecare are propria scara de valori, si pentru unii un amplificator bun incepe la 500 euro, pentru altii la 1000 euro, pentru altii peste 2000 euro samd....

Asa ca primul pas e sa faci o vizita la un dealer sau la un prieten si sa asculti cate ceva, iar apoi, avand un punct de referinta, se poate face o recomandare.
Am avut ocazia prin anii 90 sa ascult atat Kenwood KA-7090, cat si Fine arts A9000, si pot spune ca ambele sunt OK. Ramane de vazut daca si asteptarile tale vor fi satisfacute.
Un amplificator care a costat 1000$ acum 20 de ani e un amplif OK (parerea mea, proprie si personala).
Stiu ca e o afirmatie foarte generala, dar cu mici exceptii se cam confirma.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC iti sunt recunoscator pentru atentia si timpul acordat. Am cerut ajutor si sunt mai in ceata ca la inceput. Daca as vorbi de masini problema s-ar pune cam asa: bentley e o masina adevarata dar nici despre mercedes nu s-ar putea spune ca este o "trancota". E adevarat ca nu e bentley dar cu siguranta este o masina mai mult decat decenta. Asta vreau eu mercedes-ul amplificatoarelor. SECOND HAND
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru Mercedesul amplificatoarelor second hand trebuie sa mai pui.
Tu poti ajunge la VW pe moment.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vezi revistele germane Audio si Stereoplay. Acolo lucrurile sunt impartite clar in:

Referentzclasse (Bentley)
Spitzenclasse (Mercedes)
Oberclasse (VW)

Nu o sa-ti spuna nimic despre tonalitate si capacitatea de control al boxelor, dar o sa te prinzi cam in ce categorie de calitate se afla un anumit amplificator.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 4:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alo e criza. Oamenii nu au bani.
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca e criza nu ar trebui sa-ti propui Mercedes, nici macar SH. Wink
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 4:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosmin wv nu-mi iau nici mort. Z 5500 nici atat.
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 3 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community