FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator sau reciever ? SH sau nou?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 12:10 am    Titlul subiectului: Amplificator sau reciever ? SH sau nou? Raspunde cu citat (quote)

Am un buget de 1000 ron pentru achizitionarea unui amplificator sau reciever. Tocmai mi-am vandut recieverul sony dg 510 de care am fost cumplit dezamagit. Inca ma mai gandesc la reciever pentru ca am citit ca intradevar aceste sony se aud groaznic si am speranta ca poate altele au ceva mai multa calitate la sunet. Precizez ca ma intereseaza in primul si in primul rand sa obtin cat mai multa calitate in auditii la aceasta suma. Uitandu-ma pe diferite site-uri cu aparatura second hand recunosc ca sunt atras de aceasta varianta. Problema e ca nu stiu cat de sigur este sa iau second. La orice te uiti nou gasesti second calitate dubla la pret uneori chiar mai mic. Astept cu mare interes recomandarile voastre si fac de asemenea si eu cateva propuneri cu privire la care va rog sa aveti amabilitatea sa va dati cu parerea.
1. http://www.okazii.ro/catalog/40260699/Amplificator-Marantz-PM8000-gold-.html
2. http://www.okazii.ro/catalog/40088649/MARANTZ-SR5500-Dolby-Digital-Surround-Receiver.html
3. http://www.okazii.ro/catalog/40284981/Vand-amplificator-Grundig-Fine-Arts-A9000.html
4. http://www.okazii.ro/catalog/40073738/Amplificator-Kenwood-KA-7090-cap-de-serie.html
5. http://www.okazii.ro/catalog/39893485/AMPLIFICATOR-GRUNDIG-FINE-ARTS-V3-HIGH-PERFORMANCE-.html
6. http://www.okazii.ro/catalog/38194501/ONKYO-INTEGRA-A-9711.html

Ordinea este aleatorie dar parca sunt tentat de Onkyo integra A 9711.

_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 12:10 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
codname



Conectat la: 23 Apr 2008
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 1:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as merge pe Marantz PM8000 , nu are 35W Clasa A (cum este specificat in anunt) ci 25 W.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 8:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai sistem 5.1?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 9:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Obuzel nu am sistem 5.1 . Am avut un sony dg 510. Oricum nu prea am inteles care este legatura.
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 9:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Codname poti sa argumentezi un pic alegerea ? Ce ai avut in principal in vedere cand ai ales. Si mie imi suna bine alegerea ta dar nu stiu ce sa cred cu privire la starea agregatului. Ai ascultat pm 8000 ?
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 9:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va rog daca stiti sa spuneti care sunt anii de fabricatie la propunerile facute de mine. Eu am incercat sa aflu de exeplu la marantz PM 8000 si nu am reusit. Pe site-urile straine nu ma prea descurc pentru ca stau slab cu limba engleza.
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 9:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am intrebat de boxe ca sa stim ca sa recomandam.
Daca aveai 5 boxe era pacat sa iei stereo? Sau nu?

Marantz PM8000 e un aoparat lansat in 1989.
Era deja in gama ieftina a lui Marantz. 500 USD la lansare.
Specificatiile pe hartie arata bine.
Integra pare un pic din alta clasa. Si pretul la lansare era 1.5 x a Marantzului, a fost lansat in 1990.

Dara daca nu le asculti pe boxele tale ceea ce facem aici sunt consideratii teoretice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
codname



Conectat la: 23 Apr 2008
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 10:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@obuzel confunzi Pm80 (an lansare 1989) cu Pm8000 care a fost lansat in 1999 .

Am ascultat Marantz Pm7200, care are aceleasi specificatii ca pm8000, cred ca si constructia este asemanatoare daca nu identica.

Pm-7200 are un sunet cald , presupun ca si 8000 la fel , detaliat , basul coboara mult , ca minusuri, nu are un sunet prea rafinat, ca alte amplificatoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 10:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect, mai bad.
PM 8000 lansat in 1999.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan2011



Conectat la: 20 Noi 2004
Mesaje: 105
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca merita nici unul din Marantz-uri. Sunt din seriile ieftine. Am avut PM-7200 si pot sa spun ca la partea de bass e catastrofa. Modelele de la Onkyo si Kenwood merita atentie. Poate si Fine Arts A-9000.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu pot sa spun ca am boxe in momentul de fata. Am niste pioneer de supermarket da o sa incerc sa le vand. Ideea este ca vreau sa iau boxele ulterior in functie de ce amplificator imi iau.
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 11:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci sa uit de Marantz ca brand ? ok. Trebuie sa mai precizez cateva chestii pentru ca sa intelegeti ce-mi doresc si daca e merita poate am sa depasesc putin bugetul. Nu ma pricep la scule audio in schimb am ureche fina. Am auzit pe la cativa prieteni scule cu care ei se laudau, dar eu unu nu am ramas impresionat. De exemplu un sistem 5.1 denon ceva peste 5 mii ron cu boxe B&W de vreo 5 mii euro si care mie nu mi s-a parut ca suna nici pe departe pe masura pretului. Sa nu ma intelegeti gresit. Nu sunau rau. Da 6.500 euro sunt bani nu gluma. Un alt prieten are un amplificator Sony SH pe care a dat 1000 ron (ceva mai vechiut) si 4 boxe unitra in stare impecabila de 140 W care dupa parerea mea suna mai bine decat sistemul 5.1 de mai sus. Asa ca aici ma aflu. Vad (Aud) diferente imense intre flac si mp 3 si de asemenea intre flac si cd original.
Ma intereseaza daca stiti atunci cand dati cu parerea despre un amplif sa-mi spuneti si despre componentele pe care le are gen traf toroidal, condensatori si finali de calitate si constructie in general buna.

_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Auzi diferenta intre flac si CD?
Sigur?

Nu a zis nimeni sa uiti de Marantz.
Au modele foarte bune.
Dar nu neaparat ce ai propus tu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd
Vizitator





MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HIL a scris:
Deci sa uit de Marantz ca brand ? ok.

Spune-i asta lui cosminbro Laughing
Sus
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca imi pui un flac si un cd si imi spui ca unu e flac si altul cd pot sa-ti spun care si ce este fara sa vad ce ai pus. In schimb daca nu stiu ce ascult nu pot sa-ti spun acum e un flac de exemlu iar acum un cd. In schimb de la mp3 la flac pot sa fac diferenta fara sa-mi spui ce ai pus.
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 1 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community