FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Probleme cu Sony Digital8. HELP? :)

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
omu1verde



Conectat la: 29 Apr 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi Apr 29, 2010 11:34 pm    Titlul subiectului: Probleme cu Sony Digital8. HELP? :) Raspunde cu citat (quote)

salut, as vrea sa imi cumpar o camera video pentru scurtmetraje (povestioare) pentru un site, nu am prea multi bani la dispozitie, am gasit prin centrul Bucurestiului la un magazin de SH-uri un Sony Digital8, nu tin minte exact ce model era.. un digital8 mai nou oricum, cu toate accesoriile, cabluri, baterii, incarcator.. husa, carcasa... etc. la 265 lei, am testat-o, se vede, se aude, se misca, bateria rezista dar are o mica mare problema, pe marginea ecranului apare un chenar negru, un dreptunghi perfect lipit de margine, iar undeva pe centrul ecranului apar 2 dungi pe orizontala, si pe lcd si pe TV, si pe caseta redata pe alt aparat. Stie cineva ceva? E un aparat f bun pt mine in raport calitate-pret, pentru ce vreau eu sa fac, daca as reusi sa-i dau de cap cu dungile alea si chenarul... p.s. inca nu am cumparat-o :P
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Apr 29, 2010 11:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 9:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca sunt doua dungi gri late si egale ca inaltime, e vorba de cap. Mai precis o pastila uzata(sau murdara). Daca e murdara, se poate curata pe loc cu o caseta de stergere, sau mai sigur in service, prin demontarea camerei. Daca e uzata, se schimba tamburul cu capete cu totul. Cred ca e cam 370-380 lei lucrarea, dar mi-ar trebui modelul ca sa-ti spun mai precis. Daca vrei, iti dau pe MP numarul de telefon si ma suni cand ai camera in mana, sa-ti spun un pret. Cred ca am putea gasi si ceva SH, dar la capete video e cam loterie, cel mai bine e sa fie nou si cum il pastrezi, asa il ai, daca folosesti casete bune si il feresti de praf excesiv, te poate tine multi ani fara probleme.
Dupa parerea mea, faci o treaba buna daca o iei,camerele Digital 8 au fost foarte reusite pentru amatori, un obiectiv cu lentile mari, optica buna, mecanica solida.
Si oricum, numai daca vinzi acumulatorul iti scoti banii(unul nou incepe de 350 lei si poate ajunge la dublu pentru varianta cea mai puternica) si incarcatorul la fel,mai iei si pe ala cateva sute bune de lei.
Aia cu "un chenar negru,un dreptunghi perfect lipit de margine" nu m-am prins ce vrei sa zici. Fa si tu o poza, ca sa inteleg ...

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
omu1verde



Conectat la: 29 Apr 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 10:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

m-am gandit ca ar putea fi de la cap, mi-a spus cineva ca s-ar putea sa fie ireparabil, vanzatorul mi-a spus ca nu crede ca e de la cap, desi sigur nu a incercat sa il curete cu o caseta, o sa dau pe acolo sa incerc asta.

deci, are 2 dungi orizontale dintr-un capat in celalalt, egale, si un chenar lipit de marginea ecranului, cam de grosimea dungilor.

ms mult pt sfat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dungile apar doar pe redare sau si cand inregistreaza sau monitorizeaza?
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
omu1verde



Conectat la: 29 Apr 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andyc a scris:
Dungile apar doar pe redare sau si cand inregistreaza sau monitorizeaza?



apar mereu, monitorizare, inregistrare, redare.. si redare pe un alt ecran cum ar fi un TV sau un monitor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 4:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In cazul asta s-ar putea sa fie vina senzorului CCD. Nu stiu daca e rentabila o eventuala inlocuire... Hi&Fan iti poate spune mai multe relativ pretului.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 7:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

omu1verde a scris:
andyc a scris:
Dungile apar doar pe redare sau si cand inregistreaza sau monitorizeaza?



apar mereu, monitorizare, inregistrare, redare.. si redare pe un alt ecran cum ar fi un TV sau un monitor

Daca apar si la monitorizare, atunci nu e vorba de cap, desi ca manifestare e suspecta. Dungile asa cum le-am descris eu indica o uzura sau murdarire a capului iar in cazul extrem, o pastila sparta. Dar manifestarea asta are loc doar la vizionarea casetei inregistrate cu aceasta camera, chiar daca se vizioneaza pe o alta camera. Daca insa e vizibila si cand este folosita ca si camera de monitorizare, atunci nu mai intervine capul si intr-adevar poate fi CCD-ul, desi ca defect nu e deloc o manifestare specifica.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
omu1verde



Conectat la: 29 Apr 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cand o sa am timp o sa ma duc cu o caseta pentru curatat capul, sa vad daca se rezolva problema, daca nu o sa caut alta camera. mi-ar fi fost foarte folositoare, avand in vedere ca filmuletele dp site trb sa aiba o calitate cat de cat de doamne ajuta, si plus ca vreau sa imi exersez minimele cunostinte in domeniu, pt ca aparatul are focalizare, expunere, balans de alb... etc. manuale, si se descurca destul de bine la lumina slaba, si nu mai spun de conectare cu pc sau monitor extern, casti, intrare pentru mic extern... etc. nu stiu daca mai gasesc ceva asemanator, mai ales la pretul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ainfo



Conectat la: 19 Apr 2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Dum Mai 02, 2010 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ti-am scris pe alt forum, caută o cameră cu casetă minidv, calitatea ? nu e chiar mare diferență dar casete sunt mai eftine decât digital8, vei zice că merg video8, merg dar cu dropuri.

eu de exemplu am cumpărat de pe ocazii un trv11e cu două baterii din care una de 3 amperi în garanție încă, cealaltă baterie cam dusă.

m-a costat numai 260 lei cu tot cu poșta și merge impecabil, chiar dacă e veche.

Nu cred că a fost un digital de 8 să fie mai calitativ.

Atenție la camerele sony de 8 digital au mecanica foarte zgomotoasă și prinde pe fundal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ainfo



Conectat la: 19 Apr 2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Dum Mai 02, 2010 2:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

omu1verde a scris:
aparatul are focalizare, expunere, balans de alb... etc. manuale, si se descurca destul de bine la lumina slaba, si nu mai spun de conectare cu pc sau monitor extern, casti, intrare pentru mic extern... etc. nu stiu daca mai gasesc ceva asemanator, mai ales la pretul asta.


hai că mai făcut curios de model, nu am văzut balans de alb manual în afară doar de câteva presetări indor/outdor etc., la camere de 8mm digitale.

dacă liniile alea se vad cu camera pe power sau pe player, sau pe monitor extern în mod sigur nu e de la capuri.

de la cap murdar apar dungi la egală distanță doar pe orizontală, nu mai rețin câte deoarece mi s-a întâmplat rar, nu am folosit casetă de ștergere, doar o casetă TDK care are banda mai abrazivă un pic pe derulare înainte înapoi still sau play până și-a revenit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
dj_roxor



Conectat la: 14 Aug 2010
Mesaje: 1
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Aug 14, 2010 1:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Hi&Fan ... ma poti ajuta cu un pret pentru capul de inregistrare/redare (tamburul cu tot cu cele 3 capuri) pentru un Sony TRV270e ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 15, 2010 10:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dj_roxor a scris:
@Hi&Fan ... ma poti ajuta cu un pret pentru capul de inregistrare/redare (tamburul cu tot cu cele 3 capuri) pentru un Sony TRV270e ?

Cam in jur de 100 de euro stiam, dar verific maine la birou.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community