FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Matelotul, bocciul si criza - sa traiti bine ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5 ... 107, 108, 109  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Sunteti PRO Basescu
DA
15%
 15%  [ 22 ]
NU
71%
 71%  [ 98 ]
Nu stiu, nu ma interseaza politica
13%
 13%  [ 18 ]
Voturi totale : 138

Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 10:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
Rycher a scris:

În mod sigur te referi la Băse, pe care Revoluția l-a prins mare sculă în guvernul Dăscălescu.


În mod sigur nu mă refer la Băse, dar aș putea să îți înșir un pomelnic de triste figuri de care cred că nu o să scap nici de acum înainte.



Atunci, dacă nu vorbești de nomenclaturistul Băsescu Traian, pe care Revoluția l-a prins ascuns sub o masă din Constanța, în mod sigur vorbești de securistul Blaga Viorel, care a petrecut Revoluția ascuns sub un pat din Dr. Petru Groza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 10:08 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.realitatea.net/mircea-dinescu-dosarul-lui-basescu-nu-se-va-gasi-niciodata_703420.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 11:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adevarul este ca trebuie sa ai multa tarie ca sa te rupi de trecutul tau, de tara ta si de familie/prieteni/colegi/cunoscuti si sa emigrezi.
Chiar si cei mai "insensibili" iti pot spune ca dorul de tara nu este un mit, sau o chestie abstracta Confused
Pentru emigrare ori esti facut, ori nu esti facut, si atunci revii in tara indiferent de situatia materiala de "dincolo".
Cunosc cazuri celebre, in care oameni care traiau in SUA spre ex. pe salarii MARI s-au intors in Romania dupa 10 ani si au stat someri mai bine de un an...

Din pacate, ultimul exemplu este al unei prietene, plecate de peste 8 ani din tara, unde a facut studii (un masterat si un doctorat), a fost angajata la unele din cele mai mari firme din domeniu, a predat la universitati de prestigiu, a facut cercetare universitara la nivel inalt, a publicat mai multe lucrari, a lucrat in 3 tari diferite, etc., etc.
Intoarsa in Romania nu si-a gasit serviciu de mai bine de 18 luni, primind raspunsuri naucitoare, de genul "aveti prea multa scoala pentru noi" Shocked
Intrucat nu a fost ajutata de nimeni (din partea autoritatilor) a ajuns la disperare si vrea sa se angajeze muncitoare necalificata pentru ca a ramas fara nici un ban Confused
Prietena mea chiar a intrat in depresie, i se pare ireal ce se intampla, cand in strainatate era trasa de maneca de firme de prestigiu din domeniu sa vina sa faca cercetare la ele, aici nimeni, dar nimeni nu o baga in seama...

Asa intelege statul roman sa-si protejeze cetatenii care se intorc in tara si care au facut scoala, cercetare si practica in strainatate pe banii lor Twisted Evil

_________________


Ultima modificare efectuata de catre nicu_martin la Lun Mar 08, 2010 3:22 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mamă țară
de Tudor Arghezi

Maică, mulți te-au dușmănit
Că ești neam blagoslovit.
Unde sapă sapa locul
Sare din pământ norocul.
Ai pământ și ape multe
Vântul stă să ți le-asculte.
Și izvoare
Călătoare
Crapii-n ele cât berbecii,
În pomi piersici cât dovlecii,
Pepenii de zahăr roșu,
În grâu spicul cât cocoșu.
Pui un bob din el răsare
Mia de mărgăritare:
Dulce binecuvântare
Fiecare fir de vânt
Îl adie un descânt,
Fiecare stea de sus
Îl mângâie cum l-ai pus.
Noaptea-l coace și ea, luna
Caldă lui întotdeauna
Și pe câmp cu ceru-n față
Câmpul pletele-și răsfață.
În adâncul lui tresare
Altă vatră de izvoare
(Ți-a făcut destinul semnul)
Untul negru, undelemnul.


Cred ca asta ne tine pe toti aici. Asa cum tiganii au sange nomad, pe noi ne tine glia. Nu stiu daca asta e trist sau vesel.

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Adevarul este ca trebuie sa ai multa tarie ca sa te rupi de trecutul tau, de tara ta si de familie/prieteni/colegi/cunoscuti si sa emigrezi.
Chiar si cei mai "insensibili" iti pot spune ca dorul de tara nu este un mit, sau o chestie abstracta Confused


Apropo de asta,de multe ori trec printr-un sat din Germania unde locuiesc multi batrani vecini de cartier,plecati din tara inainte de 89.
De fiecare data vine cate unul,imi aduce juma' de cafea si un kil de zahar Laughing ...ei inca stiu ca la noi nu se prea gaseste Laughing ...si ma intreaba ranjind; si cum mai e pe la voi,a mai murit vreunul de pe strada noastra? Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 6:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Intoarsa in Romania nu si-a gasit serviciu de mai bine de 18 luni, primind raspunsuri naucitoare, de genul "aveti prea multa scoala pentru noi" Shocked

Overqualification nu este un concept inventat de romani, eu sunt socat de faptul ca s-a intamplat asa ceva si la noi. Smile

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 7:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fluffy38 a scris:

Apropo de asta,de multe ori trec printr-un sat din Germania unde locuiesc multi batrani vecini de cartier,plecati din tara inainte de 89.
De fiecare data vine cate unul,imi aduce juma' de cafea si un kil de zahar Laughing ...ei inca stiu ca la noi nu se prea gaseste

nu pot sa cred asta; daca-mi ziceai de niste batrani din romania (de la oras, sa zicem) care vorbesc despre alti batrani din romania (sa zicem ca de la tara), poate tot mi-ar fi mai usor sa cred (ca la noi mai sunt inca din cei care cred ca tara e condusa de ceausescu)

cum naiba pot sa fie in asemenea hal de neinformati? mai ales ca zici ca is plecati de dinainte de 89, deci ar cam fi avut vreme sa se familiarizeze cu accesul la informatie




dar asta ca asta, ce vreau eu sa va povestesc este o alta fata a stupizeniei (aici vine rautatea) votantilor pesedeului, a celor care aplaudau, cu lacrimi in ochi, pe mineri si pe ilici: stau la coada (destul de ordonata) si asteapta sa vine Adevarul, editia moca (de seara) - cand apare masina cu ziarele, s-a terminat! care mai voinic insfaca un teanc consistent si se retrage si imparte cu mana lui, cui crede el ca merita (si are tupeul sa-i refuze pe unii - probabil pe cei care l-au votat pe ratiu, sau pe campeanu - asta nu se iarta!), dupa care se retrage cu ultimele 10-20 de bucati, pentru cine stie ce vecini sau cucoane de pe scara


oripilant



(lasand deoparte presupunerile mele despre orientarea lor politica, restul este strict autentic; si o sa fac si poze intr-o zi, sa nemurim aceste picaturi de democratie)

Citat:

eu sunt socat de faptul ca s-a intamplat asa ceva si la noi.

adevarat (insa explicabil prin atotputernicia birocratului rauvoitor); dar daca femeia "aplica" pentru o slujba modesta, ce problema sa mai aiba cu supercalificarea? nici nu e musai sa treci in CV realizarile marete si scolile inalte si microsofturile pe care le-ai fondat si condus
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gogudelaafumati
Vizitator





MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 12:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va certati de pomana. Pentru omul de rand, majoritar in Romania, oricine iesea presedinte facea la fel, nu conta. La putere sunt aceeasi de 20 de ani, isi dau miuta intre ei. In Romania cine se naste sarac, crapa sarac, cine se naste bogat crapa bogat, cine a avut si a dus-o bine in vremea comunista, are si o duce bine si azi, chiar mai bine ca atunci. Comunismul si capitalismul in Romania sunt forme diferite prin care mujicul de rand este pus la jug. Doar forme, ambalaj, teatru, insa in continut totul este la fel, bogatul traieste bine pe seama saracului. Diferenta e doar de raport numeric, dincolo, mai putini saraci fac un bogat fericit, aici trebuiesc multi saraci ca sa faca un singur bogat fericit si mai e o diferenta, dreptul sau accesul la sanse egale. Aici nu exista sanse egale, nici macar teoretic, este ca in evul mediu, unii au dreptul divin prin nastere sa fie bogati si fericiti, altii nu. Societatea este anchilozata, singurul principiu care se respecta este cel de a nu schimba nimic in fond si continut, doar in si de forma. Iar voi va certati pe forma, ambalaj, aspect exterior, culoare, fara sa vedeti ca inauntru se afla acelasi continut care va este total inaccesibil.
Sus
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 2:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mereu aud aceasta afirmatie "oricine iesea presedinte facea la fel". Fraza in sine este pentru mine o revelatie deoarece acum inteleg "Miorita". Daca ciobanul ar fi ractionat s-au ar fi fugit, probabil ar fi fost mancat de lupi, de fapt stand ca un bou si asteptand sa-l omoare ceilalti ciobani a ales varianta cea mai putin proasta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gid



Conectat la: 11 Feb 2008
Mesaje: 374
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 11:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre pensiile din România:

Să facem următorul calcul (de dragul demonstrației, vom presupune că trăim într-o lume în care nu există inflație și în care prețurile, salariile și taxele sunt înghețate la nivelul de acum).

Gigel e un tânăr care tocmai se angajează. Ca orice tânăr, salariul lui net de încadrare nu e nici prea prea, nici foarte foarte: să presupunem că e de 1100 de lei.

Gigel are 23 de ani. Întrucât e criză și criza va dura - să presupunem! - multă vreme de acum încolo, hai să zicem că în 2015 leafa lui Gigel va fi tot de 1100 de lei.

Ia să vedem însă câți bani plătește Gigel CAS-ul timp de 5 ani (adică 60 de luni) la o leafă mizeră de 1100 de lei. Păi la valorile actuale va plăti 491 de lei x 60 de luni, 29.460 lei.

Ei, aici e buba. Gigel are numai 28 de ani și deja a plătit în contul statului toată suma pe care statul i-ar returna-o în cazul în care ar ieși la pensie la 65 de ani și ar mai trăi încă 3-4 ani, cât e speranța de viață a bărbaților din România.

Cum așa? Păi să facem un mic calcul. Dacă nu mă înșel pensia medie din România e undeva pe la 750 de lei. Din contribuțiile date statului până la 28 de ani, Gigel ar putea primi (presupunând că timp de 37 de ani banii săi vor sta undeva într-o valiză, nu într-un cont care îi va multiplica măcar prin dobândă) o pensie medie timp de 29.460 lei /750, 39,28 de luni. Adică peste 3 ani. Păi e numai bine, tanda pe manda: iese la pensie la 65 de ani, mai trăiește 3 ani și la 68, după cum zic statisticile, moare!

Totuși, nimeni nu îi explică lui Gigel, și nici nouă, ce se întâmplă cu CAS-ul pe care Gigel îl plătește între 28 și 65 de ani, adică timp de 37 de ani. Adică 444 de luni. Presupunând că Gigel va rămâne toată viața un tâmpit căruia nu i se va mări niciodată salariul, asta ar însemna că timp de 444 de luni va vărsa în buzunarul statului încă 444 x 491 lei, 218.004 lei. Destul de mult, dacă e să mă întrebați pe mine. Și dacă Gigel, totuși, e un ins dezghețat, leafa i se va mări și cotizația la stat va fi pe măsură. Unde se duc banii ăștia? Ce se întâmplă cu ei? Cum e posibil ca după numai 5 ani de muncă, fără un salariu deosebit, orice tânăr să-și fi acoperit deja pensia medie pe care ar putea-o primi la bătrânețe, înainte să moară?

De fapt, ce găuri acoperă munca de o viață a lui Gigel? Și de ce trebuie Gigel să muncească 37 de ani pentru ca banii lui să se ducă în altă parte decât în propria bunăstare de după pensionare? Și cât credeți că mai poate rezista un sistem în care 5 ani muncești pentru tine și 37 de ani pentru o cauză neștiută de nimeni, în afară de politicieni .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionion



Conectat la: 12 Mar 2009
Mesaje: 68

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gid a scris:
Despre pensiile din România:

.... suma pe care statul i-ar returna-o în cazul în care ar ieși la pensie


Tocmai aici e problema. Statul nu-i returneaza nimic, pentru ca sistemul de functionare este altul. Pensiile in Romania functioneaza pe principiul compensarii, adica populatia activa in acest moment plateste pensiile curente ale actualilor pensionari. Deci, Gigel intre 23 si 65 de ani va plati pensiile lui nea Costel, nea Viorel si tanti Nuti in varsta de peste 65 de ani. Cand Gigel va implini 65 de ani el va lua pensie din impozitele platite de Nelu, care atunci va avea intre 23 si 65 de ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 4:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ioaneioane, te contrazici degeaba cu gid; nu-s parerile lui, el n-a facut (a doua oara pe topicul asta) decat sa ia cu copy-paste textul, de pe net si sa-l puna aici, ca pe o constatare adanca si amara si intristatoare ca vai, ce nasol e in Romania
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 9:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz a scris:
o constatare adanca si amara si intristatoare ca vai, ce nasol e in Romania


Nu, în România e perfect, că așa ți-a spus Boc, nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 10:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe bune, câteodată am imrepsia că voi pdl-iștii sunteți gata să înghițiți pe nerăsuflate orice rahat aruncat de Băse, Boc sau Videanu. Parcă v-au spălat pe creier.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gid



Conectat la: 11 Feb 2008
Mesaje: 374
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca am pretins, sau mi-am asumat, ca cele scrise sunt creatie proprie.
Si pentru curiozitatea ta, au fost primite pe mail, nu sunt copiate de pe diverse forumuri obscure.
Sper sa-ti fi inseninat ziua.

szacaz a scris:
ioaneioane, te contrazici degeaba cu gid; nu-s parerile lui, el n-a facut (a doua oara pe topicul asta) decat sa ia cu copy-paste textul, de pe net si sa-l puna aici, ca pe o constatare adanca si amara si intristatoare ca vai, ce nasol e in Romania
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5 ... 107, 108, 109  Urmatorul
Pagina 4 din 109

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community