FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Matelotul, bocciul si criza - sa traiti bine ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 66, 67, 68 ... 107, 108, 109  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Sunteti PRO Basescu
DA
15%
 15%  [ 22 ]
NU
71%
 71%  [ 98 ]
Nu stiu, nu ma interseaza politica
13%
 13%  [ 18 ]
Voturi totale : 138

Autor Mesaj
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Pestele se impute de la cap.

Fals. E una din platitudinile lipsite de substanta de care m-am plictisit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate, toti suntem de vina.
Conducatorii nostri nu ne merita.
Ei ar vrea dar nu au cu cine.
Ma rog ar fi cativa.
Propun ca restul sa fie deportati! OK sa plece singuri ca nu da bine in ochii lumii.

Pestele de la cap se impute e orice in afar ad eplatitudine.
Este enuntarea unui fapt simplu cu care cred ca oricine e de acord.

Daca o organizatie condusa de cineva nu merge bine, de vina pentru asta e in mod principal cel care o conduce.

Sau si asta e o platitudine falsa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt a scris:
obuzel a scris:
Pestele se impute de la cap.

Fals. E una din platitudinile lipsite de substanta de care m-am plictisit.


aualeu......

pestele se impute de la cap si se poate demonstra.
Hai sa luam cazul acesta, turism:

Zici ca privatii in sus si in jos, te fura isi bat joc, turistii romani fac mizerie, peturi si toate ale. Pai solutia e simpla:

In primul rand faci infrastructura. Apoi faci niste legi calumea si nu autorizezi orice bomba ca si hotel..... dar atentie, legile trebuiesc aplicate la fel la toata lumea, nu asa ca am un verisor, ar face si el un ban cinstit si asa mai departe, deci problema e la conducare.

Turistul, la fel, pui niste amenzi pentru mizerie pe care le aplici in mod corect la toata lumea......"m-ai intelesssss".

Adevarul e ca in tara asta trebuie facut CURATENIE......de sus in jos.

La fel e si in primarii, in ministere, peste tot. Sefii umbla dupa smecherii iar subalternii ce sa faca saracii, traiesc si ei pe langa sefi.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt, ma dezamagesti... Aveam pretentii de la tine, doar n-o sa-mi spui ca circul ala de la Shanghai ti-o fi placut, cu chinezi imbracati in Stefan cel Mare si alte porcarii.

Nutzi, spaima constitutii, e un esec total in tot ce intreprinde. Moare de foame cu conserva in mana. Daca aveti indoieli, interesati-va de starea Eurohotels, care e firma ei. In afara de furt din ala nepedepsit nu stie nimic. Bine, mai stie ea altele, probabil, dar care nu ne privesc pe noi.

Idei d-astea cu spoiala gardului pe milioane de euro, iar dupa gard e hazna... scuza-ma, dar arata ca esti un dobitoc daca nu poti veni cu mai mult de atat. Vorbesc de ea si alti ministri, nu de tine.

Iar traba cu imputitul de la cap, sa fim seriosi, e unul din putinele principii care se aplica mereu oriunde.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexx a scris:

Idei d-astea cu spoiala gardului pe milioane de euro, iar dupa gard e hazna... scuza-ma, dar arata ca esti un dobitoc daca nu poti veni cu mai mult de atat. Vorbesc de ea si alti ministri, nu de tine.

Iar traba cu imputitul de la cap, sa fim seriosi, e unul din putinele principii care se aplica mereu oriunde.

Evident ca nu faci nicio branza doar cu un logo si un slogan, da' incearca tu sa impui disciplina oriunde si devii brusc dusmanul tuturor, suntem un popor de puturosi si gasim toate scuzele din lume ca sa ne justificam puturosenia. Asta n-ar fi nicio problema daca s-ar gasi cineva care sa-si asume rolul de chirurg si sa curete puroiul in care ne complacem. Crezi ca nemtii, americanii sau mai stiu eu cine sunt altfel decat romanii in clipa in care se nasc? Chestia e ca societatea in care traiesc ii forteaza sa se comporte altfel decat romanii. Biciul si zaharelul. Functioneaza de cand lumea. Ireprosabil. Nimeni, nicaieri, nu respecta legea din placere. Conducatorii corupti sunt o consecinta, nu o cauza, a "supusilor" coruptibili. Starea "naturala" a omului e lenea, restul se obtine prin educatie, cand copilul vede ca "a fi smecher" functioneaza de fiecare data trage si el niste concluzii, nu? "Baza" societatii, asta-i "coada pestelui" si de aici incepe imputirea, apoi prin mecanismele democratiei cei mai rai si corupti sunt alesi sa ne reprezinte, pentru ca chiar ne reprezinta, ei insumeaza aspiratiile noastre de "mai bine" prin orice mijloace iar faptul ca sunt "ca noi" nu ne obliga sa ne raportam la niste repere morale superioare. Ciclul asta nu se poate intrerupe de la sine, da' cine sa-si asume chestia asta? Teoretic ar fi simplu: intri de pilda intr-o primarie (minister, etc., ce vrei tu Smile ), ii "tentezi" pe functionari si pe cei care pun botu' ii dai afara pe loc (sau ii bagi in puscarie), practic insa nu se poate. De aia zic ca partea din peste care pute cel mai rau nu-i capul Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 4:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BNT la noi e fix invers decat zici tu. Cand seful statului nu respecta legea, nu am timp sa iti dau exemple, decat daca tii neaparat.
Cand premierul nu respecta legea, sunt exemple destule.
De ce sa incerce poporul sa o respecte.

Iar la faza cu puroiul care trebuie curatat chirurgical mi-ai dat dreptatea la afirmatiile mele.
Tu nefiind persoana publica poti sa o spui.

Hai cele bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 4:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:

Hai sa luam cazul acesta, turism:

Zici ca privatii in sus si in jos, te fura isi bat joc, turistii romani fac mizerie, peturi si toate ale. Pai solutia e simpla:

In primul rand faci infrastructura. Apoi faci niste legi calumea si nu autorizezi orice bomba ca si hotel..... dar atentie, legile trebuiesc aplicate la fel la toata lumea, nu asa ca am un verisor, ar face si el un ban cinstit si asa mai departe, deci problema e la conducare.

Turistul, la fel, pui niste amenzi pentru mizerie pe care le aplici in mod corect la toata lumea......"m-ai intelesssss".

Adevarul e ca in tara asta trebuie facut CURATENIE......de sus in jos.

La fel e si in primarii, in ministere, peste tot. Sefii umbla dupa smecherii iar subalternii ce sa faca saracii, traiesc si ei pe langa sefi.

Nu intru in detalii despre cand s-au facut mai toate privatizarile in turism, baietilor astora le-a mers la fel de bine sub toate guvernarile. iar hotelurile nu le autorizeaza guvernul, astea-s lucruri care se intampla la niveluri inferioare (sefi de mana a doua Smile ).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 5:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt a scris:
Nu intru in detalii despre cand s-au facut mai toate privatizarile in turism, baietilor astora le-a mers la fel de bine sub toate guvernarile. iar hotelurile nu le autorizeaza guvernul, astea-s lucruri care se intampla la niveluri inferioare (sefi de mana a doua Smile ).

Corect, sunt fel de fel de organizatii inferioare guvernului care se ocupa de asta. Dar, vezi tu, cum sa fie aia corecti, cand vad ca ministrul se tine de prostii? Asta e valabil de la Agaton incoace, n-a inventat Udrea idioteniile, ea doar le-a dus pe o treapta superioara. Si daca ministrul e hot si spagar, atunci ei de ca sa fie altfel, ce, sunt prosti? Nivelul imediat inferior ia exemplul si tot asa. Iar hotelierii... aia sunt hoti pentru ca le merge cu turistii, in ziua in care nu le mai merge nu vor mai fi, iar ziua aia se apropie.

Problema e ca iti trebuie multe altele, nu numai hotelieri corecti. Iti trebuie niste statiuni care sa arate a statiuni, civilizate si curate, iti trebuie niste drumuri civilizate etc. Iar astea sunt problema de aparat de stat, centrala si locala, nu de particulari. Iar statul deocamdata nu stie decat sa poleiasca rahatul, din ce vad eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 5:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexx a scris:

[statul deocamdata nu stie decat sa poleiasca rahatul, din ce vad eu.

Nu stie. Mesteri la poleit au fost aia din '90, intre timp insa poleiala s-a scorojit si a crapat, iar rahatul s-a scurs si pute... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 8:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt foarte corect ai spus:
Citat:
Starea "naturala" a omului e lenea, restul se obtine prin educatie, cand copilul vede ca "a fi smecher" functioneaza de fiecare data trage si el niste concluzii, nu?
si asta pot sa zic ca am vazut-o in multe parti. Nimeni nu munceste din placere ci din interes.

obuzel iti dau urmatoarea problema spre rezolvare (legat de Cand seful statului nu respecta legea): Intro societate seful fura si ierarhic in jos se fura la fel. Normal ca totusi cineva trebuie sa fie furat si acestia sunt angajatii cei mai de jos care si ei din cind in cind mai fura cind au ocazia deci nici ei nu sunt cinstiti. Ce rezolvare dai tu unei astfel de probleme? Cine dupa tine trebuie sa faca ceva?

Cred ca adevarul asta este care l-a zis bnt:
Citat:
Mesteri la poleit au fost aia din '90, intre timp insa poleiala s-a scorojit si a crapat, iar rahatul s-a scurs si pute!


Toti au furat si le-a mers, acum insa s-a imputit treaba si cei din frunte vor si ei sa continue cu furatul ca doar n-ar fi mai prosti decit predecesorii lor dar din pacate criza le-a tras presul de sub picioare. Se pare ca si o criza este buna la ceva din cind in cind la o tara ca a noastra: ori o ridica ori o pune in genunchi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai oameni, pestele de la cap se impute, daca se vrea a se face ceva trebuie inceput de la cap si nu de la fund.

asa, ne putem contra toata ziua, care a fost primul oul sau gaina. In cazul de fata nu mai conteaza. Cea ce conteaza e ca trebuie sa se faca ceva si trebuie sa se inceapa de la cap.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio tu ai scris:
Citat:
daca se vrea a se face ceva trebuie inceput de la cap si nu de la fund
dar te intreb: Romania cite capuri a avut pina acum?
Din cite stiu au fost:
1. iliescu
2. constatinescu
3 basescu

Daca tu crezi ca schimbarea trebuie inceputa de la cap s-ar putea sa astepti mult si bine pina ai sa vezi un rezultat. Tu chiar asa de naiv poti sa fi ca sa crezi ca prin schimbarea capului se rezolva ceva? Trezeste-te!! Nicaieri in lume capul nu reprezinta vointa celor multi si saraci! In ce tara de pe planeta asta cei care conduc reprezinta interesele celor de jos?? Nici in CUBA nu a iesit asa. Acolo unde capul nu este tras in permaneta de urechi de cei de jos se intimpla ca la noi: capul devine dictatorial si face ce vrea muschiul lui viCLeanu!
Iti dau un singur exemplu: Helmut Kohl. Nici macar el care a avut o mare contributie la unirea celor doua parti ale Germaniei nu a fost iertat cind a fost prins cu mina in borcanul cu miere. Doar nu ai fi vrut ca singur sa se fi luat de urechi si sa se autopedepseasca! Deci nu te astepta prea mult de la CAP pentru ca niciodata nu va reprezenta interesele celor multi. Drepturile nu se capata ci se castiga prin lupta! Daca ai sa uiti asta ai sa astepti in zadar sa obtii ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 8:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vlad, ce spui tu tot la acelasi lucru se refera. Atat ca la ei capul este tras de urechi, taiat etc. si nu apuca sa imputa restul, intelegi? De asta exista autoritati in stat si nu pentru a sluji interesele unor corupti si stricati, ca la noi. De abia atunci se transforma in dictatura. La asta tinde basecsu, sa aserveasca serviciile secrete, ministerul de internrne etc. in general toate structurile de forta, ca apoi sa poata face orice ii trece prin cap fara sa i se intample nimic.

Aici nu e vorba de lupta, nu ma apuc eu sa ma lupt cu basecsu care are la dispozitie 6 servicii secrete. Organele in drept ar trebui sa se sesizeze si sa-i dea peste maini. Cu toporul, de preferinta. Dar, dupa cum oricine poate vedea, asta nu se intampla. Si de fiecare data cand nu se intampla ala prinde mai mult tupeu iar noi ne apropiem cu un pas mai aproape de dictatura si de sclavie. Asta nu pot sa inteleaga multi. Ei doar se bucura ca dobitocii ca ala are tupeu, nu-si dau seama ca el calca in picioare niste principii elementare care in viitorul apropiat vor duce la pierderea unor drepturi. Si cat hahaie ei si se bucura in prostia lor de cat de barbat e betivul lor favorit, ala le goleste buzunarele, ii pune la munca gratis, maine-poimaine le ia si casa si raman ca idiotii hahaind in drum, dar de data asta de plans.

Lucrurile se intampla in progresie, intotdeauna. Un abuz duce la alt abuz mai mare, apoi la un sir intreg de abuzuri, iar asta in mod normal poate vedea oricine care are un dram de minte in cap, pentru ca deja s-a intamplat. Dar ei aleg sa se bucure. Sa se bucure, cat mai pot si cat se mai cred la adapost, mai devreme sau mai tarziu ajung si ei sa guste din neplacerile cauzate de acesti iresponsabili rau intentionati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 9:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexx tu ai spus:
Citat:
Atat ca la ei capul este tras de urechi, taiat etc. si nu apuca sa imputa restul, intelegi?
Dar cum s-a ajuns ca la ei capul sa fie deja imputit cind este pus in virful piramidei? Nici la noi nu s-ar alege capuri deja imputite daca am fi ca ei. Dar solutia la noi nu este sa astept solutiile sa vina de sus in jos (autoritati, organe in drept etc. pentru ci si astea sunt deja imputite). Dupa mine solutia vine de jos in sus.

tu spui:
Citat:
Organele in drept ar trebui sa se sesizeze si sa-i dea peste maini.
dar mai sus ai spus:
Citat:
La asta tinde basecsu, sa aserveasca serviciile secrete, ministerul de internrne etc. in general toate structurile de forta, ca apoi sa poata face orice ii trece prin cap fara sa i se intample nimic.
. Dupa cum stii bine matelotul tinde dar deja o parte din treaba este facuta, deci tu mai speri in organe in drept care sa se sesizeze? Very Happy Faza cu alegerile o data la 4 ani (si respectiv la 5 ani) vezi ca de 20 de ani da gres. Noi, fiecare in parte, devenim mai individualisti si mai separati unul de altul. Crezi ca are rost sa asteptam sa se sesizeze organele in drept? Cred ca stii bine ca in aceste organe gasesti la greu nemurile si apropiatii lui viCLeanu si celor din gasca lui. Tu ce astepti? Sa isi denunte finul nasul, cumnata cumnatul, nepotul unchiul? O posibila scapare ar fi ce se intimpla odata in trecut cu bandele mafiote: isi reglau intre ei conturile si ... se mai imputinau rindurile. Dar la noi banditii astia cum este viCLeanu si restul chiar daca maine trec in opozitie nu-i vad eu luati la bani marunti de catre opozitia de astazi. Este asa cum zicea nicu: fac afaceri impreuna si fraierii de jos isi scot ochii unul la altul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze am o greseala mai sus:

Dar cum s-a ajuns ca la ei capul sa NU fie deja imputit cind este pus in virful piramidei?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 66, 67, 68 ... 107, 108, 109  Urmatorul
Pagina 67 din 109

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community