FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Naim vs Accuphase, sau vesnicele aberatii inerente
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 4:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt mine, in materie de lampa, Jadis este the king!!! as putea spune ca, pt mine, Jadis este un fel de Naim pe lampi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 4:26 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
pt mine, in materie de lampa, Jadis este the king!!! as putea spune ca, pt mine, Jadis este un fel de Naim pe lampi!


prin deducere, pentru tine Naim este the king pe tranzistori ! hihi

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai asta banui ca era clar! the king, ca sa traduc totusi si sa nu ramana asa cu o conotatie mistica, pt ca nu e cazul, inseamna referinta.

pt mine, referinta pt electronice pe lampa este Jadis, cum referinta pt tranzistorizate o reprezinta Naim. ambele branduri imi aduc acel "juice" si flow muzical de neoprit, indiferent de genul muzical redat, chiar daca din constructii diferite...

in plus, si la Jadis, ca si la Naim, produsele entry aduc ascultatorului, la bani decenti, o "felie" din filosofia brandului, aduc adictia, daca esti pe aceeasi lungime de unda, si, la produsele mid-range sau de top, pur si simplu involvingul este maximal.

luati acestea, ca o parere personala, formata in ultimii ani de "sculofilie".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 4:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

prin referință înțelegi nivel 0 (care acceptă +1, +2 și -1, -2 etc) sau +∞ ? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 4:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As zice ca totul tine de ceea ce ascultam. Unele branduri presteaza bine pe rock, metal, etc. Altele pe clasica, jazz.
Este greu sa gasesti ceva universal valabil, care sa cante bine orice. Undeva se va face un compromis !
Totul, dar absolut totul tine de gustul fiecaruia si de suma pe care este dispus sa o investeasca in "sculofilie", asa cum s-a mai zis.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:

Este greu sa gasesti ceva universal valabil, care sa cante bine orice.


Eu am gasit, se numeste Accuphase. Inclin sa cred ca si tu ai gasit Mr. Green

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stan



Conectat la: 06 Apr 2010
Mesaje: 13

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 5:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
JADIS este Accuphase-ul francezilor Razz


Shocked Shocked Shocked Aaaaaa, Nuuuuuuuuu! Nu e posibil! Accuphase e unic, inegalabil! Nici macar nu va ganditi ca se poate ceva pe-aproape!

_________________
A_cu frumos
A_cu frumoooos
Cu acele-ti fasnete

Pe noi tu ne-ai hipnotizat
Cu auriu si ace

A_cu frumos
A_cu frumooos
Cu acele-ti fasnete....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 5:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stan a scris:
MarianS a scris:
JADIS este Accuphase-ul francezilor Razz


Shocked Shocked Shocked Aaaaaa, Nuuuuuuuuu! Nu e posibil! Accuphase e unic, inegalabil! Nici macar nu va ganditi ca se poate ceva pe-aproape!


Nun esti departe de adevar, daca luam in serios ce spui ! Laughing

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stan



Conectat la: 06 Apr 2010
Mesaje: 13

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 5:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PUNCT!!!!!!
_________________
A_cu frumos
A_cu frumoooos
Cu acele-ti fasnete

Pe noi tu ne-ai hipnotizat
Cu auriu si ace

A_cu frumos
A_cu frumooos
Cu acele-ti fasnete....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stan



Conectat la: 06 Apr 2010
Mesaje: 13

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 5:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmine, cred ca esti foarte fericit cind ai o scula ca Accu. Nu trebuie sa-ti fie rusine, stii cum e, finaly dinamica conteaza!
_________________
A_cu frumos
A_cu frumoooos
Cu acele-ti fasnete

Pe noi tu ne-ai hipnotizat
Cu auriu si ace

A_cu frumos
A_cu frumooos
Cu acele-ti fasnete....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 11:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stan a scris:
Shocked Shocked Shocked Aaaaaa, Nuuuuuuuuu! Nu e posibil! Accuphase e unic, inegalabil! Nici macar nu va ganditi ca se poate ceva pe-aproape!


Stane, nu stiu ce sa spun, daca zici tu, asa o fi !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 10:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am mai vazut pe nici un forum atatea balarii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 11:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intr-adevar, accu e unic, chiar si inregistrarile proaste vor suna bine, "cosmetizate" la greu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
intr-adevar, accu e unic, chiar si inregistrarile proaste vor suna bine, "cosmetizate" la greu...


Nu sunt de aceeasi parere cu tine. Se poate demonstra cu usurinta contrariul. Cu toate acestea, daca te face fericit, fie cum zici tu Exclamation

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 11:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
intr-adevar, accu e unic, chiar si inregistrarile proaste vor suna bine, "cosmetizate" la greu...


Asa se intampla cand pe unii ii roade invidia.

Hai sa ti-o spun, poate nu ti-a zis nimeni:
Naim nu se va ridica NICIODATA la nivelul Accuphase !
La nici un capitol !

Nici nu suporta comparatie, e ca si cum ai compara o masina obisnuita cu un Rolls Royce ! Razz Twisted Evil

Dar tu fireste ca poti sa aberezi linistit despre magiile Naim, oricum eu unul nu dau doi bani pe aparatele alea !

Cine vrea sa se convinga cu propriile urechi de diferente, este liber sa se duca la ambii dealeri sa asculte !

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Urmatorul
Pagina 1 din 19

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community