FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Onkyo TX-SR608 + boxe Revolver Audio 'AudioVue'

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
popasorin95



Conectat la: 07 Mai 2010
Mesaje: 12
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 1:35 am    Titlul subiectului: Onkyo TX-SR608 + boxe Revolver Audio 'AudioVue' Raspunde cu citat (quote)

Am avut ocazia sa probez la un amic un sistem 5.1 foarte interesant. Omul si-a luat de curand de pe nush ce site online, un receiver Onkyo din noua gama 608ul, impreuna cu niste boxe de care nu am mai auzit pana acum, insa m-au 'lovit' puternic...
Eram familiar cu gama de receivere Onkyo din seria veche cu 7 la coada, si care nu mi se pareau foarte pe gustul meu, cel putin cele pana in 807. Sunau prea moale, firav, medii slabe etc. Nu stiu daca 608 ul e la fel insa combinat cu boxele astea e ceva ce nu am mai auzit prea des.
Frecventele medii si in special vocea, pe film/muzica, nu mai suna deloc anemic, si tind sa cred ca boxele compenseaza aici. Arata si iesit din comun, neasteptat de 'slim',la prima vedere ai impresia ca este un set banal home cinema, insa privind mai in detaliu am realizat cum sta treaba:
- frontalele de podea au bas lateral ascuns, si pe fata au 2 midrange miniaturale si 1 tweeter, basul lateral poate fi reglat +/-
- satelitii sunt la fel ca si centrul, si la fel de slim ca si frontalele
- subwooferul este de 300W !!! foarte precis, si cu capacitate mare de a umple camera, fara distorsiuni sau impresia aia de bas labartat
- totul e made in UK, finisaj lemn natural etc

Ce mi-a placut la ele a fost largimea imaginii sonore, totul e aerisit, detaliat, antrenant...

http://www.avreview.co.uk/news/article/mps/uan/697
http://www.eu.onkyo.com/products/TX-SR608.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 1:35 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Receiverele Onkyo care le-ai auzit pana acum foloseau ca procesor "Cirrus Logic DACs" , dar seriile noi de la onkyo (mai ales varful de gama "TX-NR3008 si TX-NR5008) au procesoare "Burr-Brown 192 kHz/24-Bit DACs (PCM1796 x 6) for All Channels" , da - ai vazut bine ce scrie....folosesc 6 astfel de procesoare aceste modele , sa nu mai vorbim ca au 4 transformatoare - 2 pe audio si separat 2 pe video.
P.S. Daca ai boxe adecvate pentru aceste minunatii , ai posibilitate sa asculti si muzica pe stereo la nivel de amplificator dedicat din clasa de sus.
P.S.2 Onkyo = numarul 1 in receivere....

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PS 2 poate nu e chiar adevarat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 10:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uitate putin la ce baga baietii prin acele receivere (onkyo) si spunem ca eu am gresit cu ceva...
De ceva timp ma bat cu mine despre ce receiver sa iau (vreo 2 luni ), m-am documentat strict pe soft si piesele din componenta aparatelor....Am studiat mai multe firme si onkyo se pare ca foloseste o implementare mai "teapana" sa nu intru in detalii, dar.....aici ma refer la partea de procesor, partea de alimentare si nu in ultimul rand tehnologia care o ofera la partea de video....
Onkyo pret/calitate , muult peste concurenta....
Sa ne uitam la marantz SR7005 (studiat de mine), procesor invechit "analog devices" recunoscut si premiat pentru detaliu care ti-l ofera, dar pierde din naturaletea sunetului, da spre artificial, de altfel placut urechii dar nu este realitate......Foloseste un singur transformator (power 700w).
Cei de la Onkyo incepand cu seriile 7 si 8 au implementat procesoare "Burr Brown" care nu au nevoie de reclama .....
Da-mi exemplu argumentat de receiver peste acel onkyo TX-NR3008, (sunt si eu curios) pana in 2500euroi

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si cel mai ieftin Denon are Burr Brown.
Si are si alimentare individuala pe fiecare canal de amplificare. Toate fiind de fapt amplificatoare discrete.
Nu stiu de acel model pe care il spui tu deoarece nu l-am ascultat.
Am ascultat receivere Onkyo, unele bunute, altele mai subtirele.
Sa nu comparam doar cu Marantz SR7005.
Cred ca ai ce alege de 2500 de EURO.
Asta e considerat cel mai bun
http://www.avstore.ro/receivere/pioneer-sc-lx83/
Asta cel mai bun si pentru muzica
http://www.avstore.ro/receivere/sony-str-da-5400-str-da5400/
Cu asta nu mi-ar fi rusine
http://www.avstore.ro/receivere/nad-t775-hd-a-v-surround-sound-receiver-/

PS, nici cu Onkyo nu mi-ar fi rusine.

Consideratiile de cel mai bun nu le-am dat eu, nici din burta si nici din specificatii. Sunt pe net reviwuri garla.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 11:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atat zic.
Harman/Kardon AVR 760

dual TI DA 710 32-bit DSP processors
High-current ±60 amps
si sa terminat povestea

http://focus.ti.com/apps/docs/mrktgenpage.tsp?appId=1&contentId=14700

_________________
Oricat de mica ne este leafa, noi tot putem munci mai putin decat ne platesc ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Sep 16, 2010 7:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si catalin_bm zice bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Sep 16, 2010 1:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tineti cont de lozinca "pret/calitate"....la asta ma refeream . Onkyo ofera mai multe decat concurenta la acelasi pret .
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 8:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 8:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
Tineti cont de lozinca "pret/calitate"....la asta ma refeream . Onkyo ofera mai multe decat concurenta la acelasi pret .


Le-ai ascultat pe amandoua sau onkyo arata mai bine in poze?
La ce te referi ca ofera mai multe?...banuiesc ca nu le-ai ascultat? Rolling Eyes
Toate bune

_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut onkyo de ceva timp , am trecut si pe alte firme ....nu intru in detalii, dar din toate (le-am avut in casa, cred ca voi vorbiti numai dupa ce scrie din reviuri......nu acuz pe nimeni, va inteleg), onkyo sta mai bine si mai lejer in amplificare in domeniul video si duce usor orice boxa indiferent de impedanta..."atentie" - ma refer strict la receivere.
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 1:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am cam ascultat si Onkyo si Denon si Maratz si Pioneer si Harman si Yamaha.
Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 1:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bravo 8)
Eu nu am vrut sa intru in contradictie cu nimeni, doar sa spun ca este un compromis pret/calitate onkyo .

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 2:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La orice este compromis pret/calitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community