FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Vi s-a intamplat?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 9:05 pm    Titlul subiectului: Vi s-a intamplat? Raspunde cu citat (quote)

Vi s-a intamplat sa mergeti la locul in care v-ati lasat masina si ajunsi acolo sa constatati cu groaza ca nu mai e?
Asta mi s-a intamplat mie ieri cand m-am intors de la servici. Locuiesc in Drumul Taberei intre Valea Ialomitei si Valea Argesului iar masina o aveam parcata in fata blocului. Cel mai apropiat semn de interzicere a stationarii este la cam 150 de m. La al treilea tel. am aflat ca a fost ridicata de baietii destepti, la dispozitia unui fel de agent Tuzgureanu, Toni Epure pe numele lui. Ce face acest epure?: din spusele vecinelor pensionare, se plimba toata ziua cu loganu' prin cartier (ghititi pe banii cui), si acolo unde considera ca o masina este parcata la mai putin de 25 de m de coltul aleilor dispune ridicarea ei.
El considera, ca un copil retardat, ca locul unde se intalnesc minusculele alei dintre blocuri sunt intersectii. In cartierele aglomerate pe care le stim cu totii aleile se cam intalnesc la fiecare colt de bloc asa ca daca s-ar respecta acel aliniat din regulamentul rutier ar trebui sa fie loc doar pentru cel mult jumatate din numarul masinilor.
Mi-am recuperat masina si am contestat procesul verbal, deocamdata pe cel eliberat de politie. Marti voi merge la Tribunalul sect. 6 si voi face o contestatie oficiala dupa care voi astepta decizia instantei.
Interesant este ca la momentul ridicarii (in general fenomenul se intampla dimineata in jurul orei 9:00, cand indivizii sunt siguri ca cei vanati au plecat la servici) in aceeasi situatie se mai aflau 4/5 masini, acestea fiind ignorate de "organ". Seara cand m-am intors celelalte erau in acelasi loc mai putin a mea. Sper sa ma ajute in demersurile mele pozele facute.
Se pare ca masina mea a iesit castigatoare pentru ca este inmatriculata in strainatate.
Ce se poate face impotriva acestor capete de creta care fac ceva pe spiritul legii si abuzeaza de litera ei? Ce sanse am daca ii dau in judecata?
Recunosc ca este offtopic necazul meu insa ma doare asa de tare (mai ales ca este a doua oara anul asta) incat va povestesc si voua, poate aveti mai multa experienta in asemenea cazuri Sad

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 9:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 9:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca merita bataia de cap.Tata a patit la fel.A platit 800 de lei
.I-a dat in judecata.S-a lasat pagubas.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Le plac numerele non-locale (e suficient sa fii din alt judet - un prieten a patit-o recent)

Doar daca ai ceva cu vecinii sau asa in ciuda, il iei pe agent si il rogi sa faca bine sa ridice si celelalte masini parcate aiurea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 11:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am nimic cu nimeni, ar fi culmea sa stau sa arat unui militian ce masina sa ridice, mai ales ca ele sunt parcate in conditiile impuse de zona, insa decent, cat mai lipite de gardurile vii care delimiteaza carosabilul de spatiile verzi. La cat de inguste sunt aceste alei nimeni nu-si permite luxul sa-si lase masina aiurea pentru ca ar fi "marcata" imediat.
_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In tara asta esti calcat in picioare pana lesini. Apoi ti se arunca o galeata de apa rece in cap ca sa-ti revii si apoi ti se spune ca ai alunecat, ai cazut si te-ai lovit la cap !!! Nici nu stii ce atitudine sa iei in astfel de cazuri.

Daca faci pe eroul, o furi si mai rau, daca te lasi calcat in picioare ajunge unul ca Base presedinte !!! Nu prea are sens ceea ce spun eu aici, dar......ce are sens in tara asta ?!?!?!?!?

Crying or Very sad

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 08, 2010 12:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand modelele analfabetilor cu epoleti sunt alde Becali, Basescu etc este normal sa le copieze apucaturile si atitudinea. Intr-o tara civilizata, daca parchezi neregulamentar (in locurile unde este specificat vizibil acest lucru!) ti se da un avertisment sau o amenda modica si masina este inregistrata. La recidiva amenda se mareste si eventual se retin puncte. In caz exceptional de blocare a traficului se ridica masina si se lasa pe carosabil un marcaj cu datele de contact pentru a fi recuperata.
Eu a trebuit sa fac anchete telefonice pentru a o depista.
Ce sa mai spun...este notorie prietenia inca din copilarie a patronului firmei de ridicari din sectorul 6 cu Poteras, primarul de sector si faptul ca fac impreuna afaceri de multi ani.
Cat despre politia romana, sunt convins ca este cea mai mare structura mafiota din estul Europei.

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 08, 2010 1:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:
La recidiva amenda se mareste si eventual se retin puncte. In caz exceptional de blocare a traficului se ridica masina si se lasa pe carosabil un marcaj cu datele de contact pentru a fi recuperata.
Eu a trebuit sa fac anchete telefonice pentru a o depista.

Inseamna ca n-ai vazut ce e langa Romexpo, pe Expozitiei, in fiecare dimineata timp de aproape o ora intreaga, cam 7-8 autospeciale ridica, una cate una, TOATE masinile parcate de-a lungul liniei tramvaiului 42.
Acolo vezi show. Aproape in fiecare dimineata.

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Sam Mai 08, 2010 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Organele de stat au misiune de la bucuresti sa faca bani din amenzi ca sa aiba ei bani de salarii. Asta o stiu chiar de la cineva dintre ei. Asa ca nu trebuie sa ne mire ca toti suntem potential infractori. E drept ca privatii sunt mai vizati (doar ca exemplu Finantele si Garda Financiara) , dar si bugetarii (Curtea de Conturi) vine sa distruga psihic si sa faca bani de pe bietii angajati care doar fac ce le zic sefii. E foarte greu sa fii in limita legii, cand ceilalti te imping spre in afara legii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 08, 2010 7:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tara in ultimii 20 de ani a fost si este condusa de infractori a caror ratiune de a fi este nesimtirea si tupeul fara margini. Respectul fata de cetateanul platitor de taxe este o utopie. Esti furat zilnic de catre acesti infractori in costume curate, te trezesti mereu cu mainile lor in buzunarele tale si ti se spune ca de fapt acest lucru este in folosul tau.
La cat (ne) fura si la ce stil de viata au, va dati seama ce inseamna pentru ei sintagma "omul de rand"? Li se aduna lacrimile in barba in campaniile electorale vorbind despre binele nostru...
Cand a fost campania impotriva taxei de nesimtire a lui tariceanu pe prima inmatriculare, guvernantii de acum o infierau de faceau spume la gura. Au ajuns la putere si au mers pe burta ca de, nu strica niste bani luati cu japca de la prosti. De fapt prosti sunt ei pentru ca nu ii duce capul sa calculeze ca mai multe taxe mai mici inseamna mai multi bani la buget decat mai putine taxe mari. Asa a ajuns ca sudul romaniei sa fie tixit de masini cu volan pe dreapta, inmatriculate in Bulgaria.

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unde trebuie sa suni ca sa trimita o echipa sa constate neregula?
Eu am probleme la stradutele din spatele blocului, unii "detepti" s-au gandit sa parcheze chiar pe colturi, ceea ce nu este ok, cresc sansele de ciocneala.
Oare si in sectorul 5 functioneaza asa bine Politia?

Mentionez ca stau intr-o zona cu multe locuri de parcare, indivizii care parcheaza asa probabil sunt mai "plinuti" si prefera sa parcheze aiurea pentru a nu face inca 10 pasi. Prin Drumul Taberei am vazut insa locuri cu parcari insuficiente...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In zonele cu suficiente locuri stilul de parcare este la latitudinea si bunul simt al fiecarui sofer unde parcheaza. In Drumul Taberei, ca si in multe alte cartiere din capitala este speculat fiecare metru. Regula cu parcarea la o distanta de min. 25 de m de coltul unei alei nu o respecta nimeni pentru ca este absurda si nerealista. In zona in situatia asta sunt de ani de zile sute de masini pentru ca nu exista alternativa.
Cu toate astea imbecilul cu cascheta toni epure a decretat ca joi, la ora 9:00 a mea, pentru ca are numere straine trebuie ridicata.

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A...in urma cu ceva timp, la cativa m de locul cu pricina unei vecine i-a fost ocupat locul platit si marcat corespunzator. Timp de 2 saptamani a facut demersuri plus nenumarate telefoane la politie. Acestia i-au spus ca nu au ce sa-i faca, masina in cauza este proprietate particulara si nu se pot atinge de ea.
Pai daca de aia nu s-au putut atinge pentru ca era proprietete particulara atunci de ce mama masii au furat-o pe a mea!!?? Inca un exemplu de interpretare imbecila a legii de catre neaveniti si nesimtiti, platiti tot de noi.

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 12:16 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Acelasi tip de comportament se intrevede in toate segmentele societatii romanesti. Opinia prostului care se crede zeu in domeniul in care a parvenit e greu sa o combati cu argumente logice (de multe ori argumente cerute chiar de prost). Very Happy
In situatia data aveai doar sansa sa fii anuntat la timp (vezi cazul lui Becali) si astfel incurcai drastic logica prostului, care in asemenea situatii i-si da arama pe fata si devine violent (injura, te agreseaza,etc), lucruri care i-i scurtcircuiteaza pozitia in care a parvenit. Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai parcat neregulamentar si ti-a fost ridicata masina. Mi se pare o decizie corecta a "organului". Regulamentul nu este facut pentru a fi interpretat ci pentru a fi respectat Exclamation

E plina tara de smecheri care isi lasa masina pe unde apuca. Regulile sunt facute pentru fraieri... Smecherii parceaza pe trotuar, langa colturi, si pe 2-3 randuri daca se poate, blocheaza iesirea din bloc ca doar de ce sa-i lase unui incepator spatiu de manevra in parcare, sau loc unui parinte sa iasa cu caruciorul la plimbare?

Orice smecher stie ca EL nu trebuie sa mearga mai mult de 10 m de la scara blocului pana la masina pentru ca altfel ii cad picioarele. EL este alfa si omega, ceilalti sunt zero. Cand si-a luat masina nu s-a gandit daca are sau nu loc de parcare in zona si de transportul in comun nici nu vrea sa auda pentru ca este sub demnitatea lui de smecher.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 12:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna Serby, indraznesc sa te intreb ceva: ai fost vreodata in Romania?
_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community