FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Probleme brum in boxe
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 3:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si eu problema asta cu un amplif HK care nu are masa, am incercat cu schimbarea prizelor si cu adaugarea unui fir de legare la masa si nu a iesit nimic. O sa incerc si eu cu separatorul galvanic, am gasit un astfel de produs pe antech 98 si pe decibel
Steliani, poti sa detaliezi cu ampliful de CATV? pare interesant...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 3:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 5:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ramas uimit sa observ ca statia Yamaha nu are si masa in iec tata pe care-l poseda in spate, o sa il schimb si voi pune un IEC Furutech cu masa, asa isi va lua masa din priza prin cablul de alimentare practic, si asta este extrem de important

Ma va ajuta un prieten pentru moment cu un Ground Breaker pentru semnalul CATV si cu chestia cu IEC cu masa sper sa rezolv problema, ma intreb cum naiba astia de la Ymaha pentru statie care nu costa tocmai putin nu au pus masa la alimentare . . . caci sa fim seriosi un IEC foarte bun nu costa mai mult de 25 euro, de altfel la BD Yamaha S2900 eu deja l-am schimbat, am pus pe el un cablu silver pure de alimentare si am spus ca deja mi-am schimbat aparatul, este alta imagine si alt sunet, printr-un upgrade deloc costisitor !

Vad ca pe zi ce trece producatorii fac rabat de la chestii extrem de importante si care nu ar aduce un cost extraordinar sculei la vanzare !

Sper prin chestia cu IEC-ul sa scutesc chestia cu masa scoasa dintr-un prelungitor care nu este foarte estetic . . .

Razvan

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 5:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cautand pe net am gasit informatii pretioase, le voi impartasi celor care au nevoie de raspunsuri legate de aceasta problema, sunt sigur ca nu doar eu am intampinat-o ! Mai mult decat atat aici cateva link-uri utile legate de explicatii si produse foarte interesante, cei cu aceste probleme din state sustin ca acest producator ar fi unul din liderii mondiali pentru produse de genul asta :

http://www.jensen-transformers.com/iso_vid.html

http://www.jensen-transformers.com/an/ts_guide.pdf

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O alta sugestie interesanta ar fi :
[url]
http://www.klipsch.com/na-en/products/magic-box-overview/[/url]

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 5:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A folosit cineva asa ceva ?

http://www.psaudio.com/ps/products/description/noise-harvester?cat=cables-accessories

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
darabzaraq



Conectat la: 16 Ian 2008
Mesaje: 14

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 6:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am vazut si aparate mult mai scumpe care nu au masa in iec. Personal am un subwoofer din zona 1000 euro si nu are, plus ca prezinta si un brum destul de deranjant.
Uite la nenea asta inginerie
http://www.youtube.com/watch?v=piPI_ByD0Q0
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 9:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Omul are si el ceva acolo . . . este firesc ca sa aibe aparate de masura avand in vedere ca numai un monocbloc din ala costa vreo 15 k usd, asadar e de inteles . . .

Insa am fost atemt cand a scos un IEC din spate si se vede masa la amplificator, insa chiar si asa are o bucla acolo si scapa de ea prin chestia aia de cupru, am inteles ca si alama este buna pentru asa ceva !

Este extrem de interesant acel produs de la PS Audio, insa din pacate pentru reziltate optime trebuie plasate cam 5 bucati exact in priza de unde se alimenteaza sistemul audio,ceea ce este extrem de costisitor de altfel !

Cat despre brumul tau sub vezi ca cei de la Monster Cable au un gen de alimentator ( prelungitor cu 2 prize de alimentare ) cu filtre de eliminare RFI si EMI special dedicat sub-urilor ! Cei de la MC sunt printre cei mai renumiti producatori atenti cu astfel de chestii, practic au alimentatoare dedicate sistemelor home cinema ptr fiecare device in parte inclusiv filtre pentru plasme sau LCD LED mai nou, asadar recomand asa ceva, si il vei alimenta direct din ala, firesc vei avea nevoie de cablu cu mufa de SUA in acest caz insa poti lua tot de la MC care costa vreo 45 usd de 1.5 metrii lungime, gasesti pe site-ul lor o groaza de astfel de gadgeturi !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 9:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Steliani, poti sa detaliezi cu ampliful de CATV? pare interesant...
Problema mea era relativ simpla...dupa ce am realizat care era de fapt acea problema. TV cablu aduce brum in cazul in care echipamentul este mai ieftin. Brumul se atenua daca ecranajul cablului CATV era legat la masa dar nu a disparut complet. Am folosit apoi un amplif CATV de interior (care la randul sau are impamantare) si a disparut complet.
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 10:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Citat:
Am ramas uimit sa observ ca statia Yamaha nu are si masa in iec tata pe care-l poseda in spate, o sa il schimb si voi pune un IEC Furutech cu masa, asa isi va lua masa din priza prin cablul de alimentare practic, si asta este extrem de important

uite ca se poate....playerul universal de la Marantz 9004 pt care tre sa scoti din buzunar cam 5000E nu are 3 pini pe cablu alimentare. Si asta pt un produs care se chiama high end! Denon UD1 nu are nici macar buton de main power! In schimb in domeniul pur audio multe scule de pret mediu folosesc nul-ul. stiu si eu...poate ca la ei nu este nevoie.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 10:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut
Are cineva vre-o noutate cu separatorul galvanic?
Eu am incercat sa comand unul si cei de la Decibel nu m-au contactat nici pana azi
Produsul Jensen este interesant, dar cam greu de comandat, transportul al naibii de scump, si sunt curios daca cineva l-a folosit si a dat rezultatele asteptate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 10:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am comandat Jensen si trebuie sa imi vina intr-o saptamana, am citit pe toate forumurile de profil si este cea mai buna solutie !

In tara am incercat achizitia unui produs similar si am avut aceasi problema, nimeni nu m-a contactat, deci romanii sufera in continuare de aceasi problema, nu stiu sa isi tina aproape clientii !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community