FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Solutie conectare sistem audio-video

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
roll_over



Conectat la: 28 Mai 2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 6:46 am    Titlul subiectului: Solutie conectare sistem audio-video Raspunde cu citat (quote)

In curand voi achizitiona un apartament si as vrea sa-mi iau si un sistem audio video nou. Pe partea video m-am gandit la un televizor cu LED la care as dori sa conectez un PS3 si un mediaplayer WD LIVE, iar pe partea audio 2 boxe standfloor Magnat Quantum 555 si un receiver AV stereo HK 3490 la care se poate conecta si un ipod.
Pentru a conecta PS3 si mediaplayer-ul la TV am inteles ca HDMI ar fi o mai buna solutie fata de component. Pentru a conecta PS3, mediaplayerul si televizorul la receiver, acesta avand doar o intrare optica, am gasit urmatoarele solutii:
- selector manual toslink pentru cablul optic, care nu ma incanta;
- sunetul sa treaca de la PS3 si mediplayer prin TV si apoi pe optic in receiver, dar nu stiu daca va fi afectata calitatea acestuia;
- utilizarea cablurilor din semnalul composite, dar nu cred ca este posibil atunci cand este selectat HDMI si nu stiu daca este vreo diferenta de calitate;
- utilizarea de convertoare, alta solutie care nu ma incanta practic;

Un alt receiver stereo nu am vazut care sa aiba mai multe intrari optice si un reciever surround iese din discutie datorita pretului.
Astept mesaje cu solutii si/sau alte configuratii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 6:46 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
xplaur



Conectat la: 19 Aug 2004
Mesaje: 222
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Iun 19, 2010 8:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La achizitia unui receiver AV multicanal, treaba ar fi stat mult mai simplu: intrai cu toate cele pe HDMI in receiver si ieseai, tot pe HDMI, spre televizor.
_________________
Daca citesti printre randuri risti sa raspunzi pe langa!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Dum Iun 27, 2010 10:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

xplaur zice bine. La acelasi pret (400 Eur) gasesti un receiver cu HDMI. N-ai decat sa-l folosesti in regim stereo. PS3 ruleaza si Blu Ray si e pacat sa nu decodezi DTS MA si Dolby True HD. Plus ca dupa ceva timp, sigur vei dori sunet multicanal. Ai imagine full HD si sunet stereo? Muzica ok, dar filme nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community