FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bass reflex vs cabinet inchis
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 6:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am o pereche de Saba Acoustic Monitor 130 (compresie), una de Canton .. ceva tot pe compresie si niste Pioneer HPM100 pe reflex. La cele pe compresie basul da senzatia ca este foarte bine controlat si coboara mult in frecventa (25 respectiv 23 de Hz la -10dB sunt specificati pe carcase). Deci bas controlat si greu. Daca apreciezi un sunet audiofil corect si neutru cred ca ti-ar place astfel de boxe. La cele bass-reflex, basul suna mai dulce, mai groovy, te gadila pe la urechi. E posibil ca diferenta sa vina si din faptul ca boxele inchise sunt nemtesti iar cele deschise sunt japoneze, etc. Am mai ascultat si multe alte modele de boxe reflex si pe compresie, iar preferinta mea este pentru cele pe compresie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 6:41 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 7:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai jos e atasata simularea unui raspuns in frecventa a unui difuzor care se descurca destul de bine atat in incinta inchisa cat si in bass-reflex. Simularea este facuta in acelasi volum - 30litri. Decideti voi care are mai mult bass. La incinta inchisa mai apare o problema - excursia mai mare a membranei la aceeasi putere.


reflex vs closed.PNG
 Description:
 Filesize:  29.01 KB
 Viewed:  209 Time(s)

reflex vs closed.PNG



reflex vs closed-gd.PNG
 Description:
 Filesize:  22.05 KB
 Viewed:  172 Time(s)

reflex vs closed-gd.PNG



_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru cele inchise tot timpul se vor folosi difuzoare cu excursie mai mare.
Group delay-ul nu are treaba cu raspunsul tranzistoriu. Alta mancare de peste.
El este comparativ mai mare decat cel al cutiei inchise, datorita defazajelor produse de port.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 9:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Preferintele mele se indreapta spre incintele cu bas pe compresie, datorita raspunsului tranzitoriu mai bun decat in cazul incintelor cu bas reflex.
Deasemenea prefer 2-3 difuzoare pe bas, pentru a obtine presiunea necesara si suficienta.

Din punctul meu de vedere incintele cu bas reflex pot fi asemanate cu amplificatoarele in clasa AB: Eficiente si realtiv ieftine
Incintele pe compresie pot fi asemanate cu amplificatoarele in clasa A: ineficiente si relativ scumpe.

Din ambele solutii se pot obtine performante multumitoare, cu compromisurile de rigoare.

Eu prefer Clasa A si incinta pe compresie.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunetul cel mai placut l-am ascultat pe incinte reflex ( drept este ca nu am avut ocazia sa ascult ceva de varf cum ar fi Malibran). In camera mea insa sunt dificil de pozitionat si am revenit la incinte inchise.
De acord cu faptul ca un factor major in alegerea tipului constructiv este camera: dimensiunile, pozitionarea sistemului, daca se poate face tratament acustic, etc.
Placut surprins de incintele inchise cu mai multe difuzoare, caz in care a crescut sensibiliatea. La Opera Seconda trebuia sa ascult un anumit nivel, destul de mare ca sa se auda bine. Din acest punct de vedere incintele inchise cu mai multe difuzoare sau cu membrana pasiva suna bine si la nivele sonore relativ mai mici.
In general vb de compromisuri facute in sistemul propriu si de experientele legate de acest lucru.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 10:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cele cu membrana pasiva nu intra la categoria incinte inchise.
Sunt o clasa speciala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 10:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rueful.in.stars a scris:
Pentru cele inchise tot timpul se vor folosi difuzoare cu excursie mai mare.


da, excursie mare, usor de spus dar greu de realizat. apoi nici nu e o regula generala, in sensul asta gandeste-te la difuzoarele de bass pt auto unde Xmax poate sa fie 50-60 mm si de cele mai multe ori nu sunt incinte inchise.

Pentru hi-fi, se folosesc in general difuri de 6" - 8" - 10" si excursii mai mari de 12 mm nu prea sunt. In general Xmax-ul e cuprins intre 3 si 9mm. Xmax-ul mare nu garanteaza ca un difuzor anume se preteaza la incinta inchisa. Un indicator folosit in acest sens este EBP (Efficiency Bandwidth Product).
EBP=Fs\Qes
Aici se poate povesti multe. Fiecare poate aduce tot felul de argumente pro si contra. In cele din urma trebuie facut un compromis. Decizia apartine designer-ului incintei in functie de cerinte.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rueful.in.stars a scris:
Cele cu membrana pasiva nu intra la categoria incinte inchise.
Sunt o clasa speciala.


da, asa este, eu as spune insa ca este un caz particular de bass-reflex, in care rezonatorul nu e acel tub ce o membrana pasiva (un difuzor fara magnet si bobina).

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rueful.in.stars a scris:

Group delay-ul nu are treaba cu raspunsul tranzistoriu. Alta mancare de peste.


For the record: wrong.

Group delay si raspuns tranzitoriu sunt strans corelate. Raspunsul tranzitoriu se refera la comportamentul in time domain si este conditionat de group delay (deoarece orice ansamblu difuzor-incinta este, in esenta, un filtru bandpass, caracterizat de un GD). De ex. la incinta inchisa avem: roll-off spre frecvente joase cu panta mai lina (12 dB/oct) => group delay mai mic in acest domeniu => raspuns tranzient mai bun (raspuns tranzitoriu perfect = group delay constant in toata banda de frecvente ceea ce e imposibil).

Totusi, aici e de notat ca nu conteaza doar valoarea absoluta a group delay-ului la o anumita frecventa, ci variatia sa in tot spectrul si ca un raspuns tranzitoriu bun nu poate fi garantat doar de difuzorul de bas ci de felul in care este combinat (prin crossover) cu celelalte difuzoare (o bataie de toba, de ex, este o forma de unda cu o crestere foarte rapida in a carei descompunere in semnale sinusoidale intra si frecvente inalte si care nu poate fi redata corect doar de dif. de bas). Toate cross-overele conventionale introduc group delay aditional (the best este cel de ordin 1, dar foarte impractic pt difuzoare reale). Acest lucru relativizeaza importanta unui GD mic pe bass, dar evident ea ramane.

O alta relativizare in ceea ce priveste raspunsul diverselor tipuri de incinte vine din interactiunea cu camera + psihoacustica. La frecvente joase nu mai auzim incinta, ci ansamblul incinta+ camera. Evident, incinta joaca inca un rol major in aceasta interactiune prin calitatea sunetului "injectat" in camera, dar raspunsul tranzitoriu final de la urechile noastre este dat de felul in care se formeaza undele stationare in camera. Pattern-ul de radiatie la incintele conventionale (inchisa, bass reflex, etc) fiind monopol (in toate directiile), nu vor exista diferente majore in interactiunea cu camera, dar evident ca vor exista diferente dpdv al sunetului emis in camera. De aici, "potrivirea" cu camera vine din amplasare + raspuns in freventa al incintei, nu din vreun comportament fundamental diferit intre incinta inchisa/BR/bandpass etc.

O "alta mancare de peste" si o alternativa de considerat la incintele conventionale o reprezinta bass-ul dipol/open baffle, la care radiatia nu mai e omnidirectionala, ci doar in fata-spate. Sunt si aici compromisuri si nu e nici asta o panacea, dar in anumite cazuri (al meu, de ex, ) poate da rezultate superioare.

Hope this helps.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 2:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon, multumesc Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca tot suntem la subiectul bass ati observat poate careva ca persoanele care inainteaza in virsta sunt mai deranjate de un bas mai puternic , pe cind tineretul .... 10 logitecuri si tot nu este suficient.
Poate mi s-a parut ,dar chiar sunt curios daca a mai observat cineva asa ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am observat mai degraba ca persoanele mai in varsta cauta inalte stridente, agresive, pe care banuiesc eu ca ei le aud normal din cauza pierderilor inerente varstei. La bass cei 2-3 amici de peste 40 de ani sunt toti bass-freaks dar nu stil Logitech ci mai degraba stil boxe cat sifonierul. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 23, 2010 11:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu prefer Clasa A si incinta pe compresie. Thumbs up Bravo, CC!
Nu stiu la cati herti coboara sperietoarele mele dar imi plesnesc ficatii de nu ma vad, cu un singur woofer de 8". A stiut el, mr. Levinson pe ce sa-si probeze odoarele cativa ani. Pentru cine nu stie cine este M. Levinson...este sotul cunoscutei si indragitei interprete de televiziune Kim Cattrall...
Basul pe compresie, in special cel pe suspensie acustica este deosebit de ferm si controlat iar lipsa distorsiunilor si coloratiilor frecvente la bass reflex face ca auditia sa fie realistica si neobositoare, chiar la niveluri periculoase pentru incapere.
In combinatie cu sursa si amplificare in clasa A...termenul upgrade devine ridicol.

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Iun 24, 2010 5:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:

In combinatie cu sursa si amplificare in clasa A...termenul upgrade devine ridicol.

inafara cazului cand se refera la aparatul de aer conditionat. Laughing

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
blue



Conectat la: 30 Mar 2008
Mesaje: 171
Locatie: arad

MesajTrimis: Joi Iun 24, 2010 9:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
rueful.in.stars a scris:
Cele cu membrana pasiva nu intra la categoria incinte inchise.
Sunt o clasa speciala.


da, asa este, eu as spune insa ca este un caz particular de bass-reflex, in care rezonatorul nu e acel tub ce o membrana pasiva (un difuzor fara magnet si bobina).
Care ar fi avantajele si dezavantajele acestui caz paricular, intreb acest lucru deoarece chiar am asemenea boxe, multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 2 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community