FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bass reflex vs cabinet inchis
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2010 8:42 pm    Titlul subiectului: Bass reflex vs cabinet inchis Raspunde cu citat (quote)

M-am gandit sa deschid acest subiect pentru a afla ce diferente sunt intre incintele bass reflex si cele inchise.
Stiu ca sunt colegi pe forum care au experimentat ambele tipuri si poate ne pot impartasi din experienta dobandita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iun 15, 2010 8:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nimeni ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doru2004



Conectat la: 30 Mar 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca experienta dobandita e relativa, fiind extrem de dificil sa evaluezi diferentele ce ar putea afecta sunetul (banuiesc ca la asta te referi), ca urmare a doua solutii constructive diferite de incinte.
In mod teoretic, o boxa buna trebuie sa sune bine indiferent de solutia constructiva aleasa. In mod practic, personal, am constatat diferente intre boxe tip bass reflex si incinta inchisa dar si intre boxe de acelasi tip constructiv. E greu deci de pus diferentele pe seama tipului de constructie ales de producator.
Am avut atat boxe tip incinta inchisa (compresie), incepand de la vechile si micile RFT-uri pana la “dulapurile” de 50 kg. Technics SB-M1000, cat si boxe tip bass-reflex, cu gauri prin toate partile (port pe spate, pe fata, si pe spate si pe fata, sisteme care de care mai sofisticate).
Diferenta cea mai clara, vizibila (audibila) si neplacuta pe care am sesizat-o, a fost ca boxele tip bass-reflex, in marea lor majoritate, bubuiau la mine in casa, in timp ce boxele pe compresie nu au avut acest inconvenient. Nu as pune insa acest lucru pe seama solutiei constructive, desi la un moment dat eram tentat sa fac asta.Motivul este ca la ora actuala am niste boxe, tot tip bass-reflex, cu portul in fata, care scot un bass extrem de frumos fara a bubui, lucru de care sincer, ma indoiam foarte mult ca ar fi posibil in conditiile acustice de la mine.
Concluzia mea: nu exista nicio regula privind existenta unor diferente (negative sau pozitive) in sunet datorate tipului constructiv de incinta, diferentele putand fi puse, probabil, pe seama multor alte motive, mai mult sau mai putin obiective.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incintele mele sunt bass reflex. Pentru o buna focalizare a basului a trebuit sa le departez destul de mult fata de peretele din spate (aproximativ 1m - 1.2 m).
Ma intrebam insa, daca incintele inchise (comprimate) pot sa coboare frecventele joase la un nivel mai inferior fata de cele bass reflex (pentru incinte de acelasi volum).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:

Ma intrebam insa, daca incintele inchise (comprimate) pot sa coboare frecventele joase la un nivel mai inferior fata de cele bass reflex (pentru incinte de acelasi volum).


NU....

Teoretic in bass-reflex se coboara mai mult in frecventa si se castiga SPL datorita portului reflex, toatea astea in dauna raspunsului tranzitoriu.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 1:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze pentru ignoranta Embarassed , ce inseamna, mai precis, "in dauna raspunsului tranzitoriu".

Multumesc,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

raspuns tranzitoriu slab = bubuiala
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 2:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multam diy-audio, eu am scapat de "bubuiala" Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doru2004



Conectat la: 30 Mar 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Pentru o buna focalizare a basului a trebuit sa le departez destul de mult fata de peretele din spate (aproximativ 1m - 1.2 m).


La ce te referi cand spui o "buna focalizare" a basului? Basul (frecventele joase) nu prea se pot focaliza intr-un loc, ele "zburda" prin toata incaperea ajungand chiar si pe la vecini! Smile Daca prin buna focalizare a basului intelegi faptul ca ai diminuat unele bubuieli (eventuale) suparatoare din zona in care asculti, acest lucru e explicabil, prin indepartarea boxelor de perete. Daca schimbi pozitia (boxelor, de ascultare) ele vor reveni (daca exista)...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bubuiala pe bas poate avea multiple cauze si nu e legata inerent din ce mi-am dat eu seama de solutia aleasa fie ca e inchisa, fie ca e bass reflex...

in genere, modingul camerei (redus pe scurt la dimensiunile si mai ales proportiile camerei de auditie) are un rol covarsitor in raspunsul in frecventa, si este, dupa parerea mea principalul factor de ne-liniaritate al rasp in frecventa, mult peste electronice sau cabluri. am testat si am ramas socat cum modingul poate avea influente de zeci de db in banda de frecvente redata, pt aceeasi boxa, ba mai mult, pt acelasi setup! nu e cazul ca un amplif sau un cablu sa fie atat de neliniar, daca sunt in stare buna de functionare.

tot atat de drept este ca basul bubuit poate surveni si din pilotarea incorecta a boxelor de catre amplificare, insa, ce am descoperit tot prin experimente relativ recent este ca, in esenta, nu numai finalul sau nu numai amplificatorul integrat sunt devina pt obtinerea conditiilor acustice ce ne fac sa tragem concluzia de ne-pilotaj a incintelor ci INTREG lantul acustic. acelasi final pe aceleasi boxe poate pilota corect daca avem un pre si sursa care sa ii "cante in struna" si cablare corecta, sau, matchuit mai putin inspirat, poate da acea senzatie de sunet ingramadit, bas bubuit, necontrolat, lipsa de aer si separatie, lipsa de timing.

ceea ce am vrut sa subliniez este ca nu putem in nici un caz sa tragem concluzia ca un anumit tip de incinta suna mai bine decat alta, ci situatiile difera de la caz la caz si trebuie judecate in INTREGUL context, adica cu toto cu electronice, cablare, decuplare, spatiu de autie etc...

si eu am audiat si detinut in timp si incinte BR si inchise, unele mi-au placut mai mult altele mai putin, din ambele tabere, insa potrivirea ca intreg cu tot lantul si cu spatiul de auditie este esentiala, pt obtinerea unui sunet cat mai dinamic, coerent si life-like.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am referit la faptul ca dupa multe incercari de pozitionare a boxelor fata de peretele de spate si una fata de cealalta am scapat de asazisele bubuieli.
Sunetele joase mi se par, acum, mult mai bine conturate cu o buna separatie.

Cum am mai spus-o si cu alte ocazii avem o mare problema cu camera de ascultat.
Dupa multe, multe incercari am reusit sa gasesc cea mai buna pozitie atat pentru boxe cat si pentru sweet point.
Bubuielile sunt invitabile pentru incintele cu porturile pe spate, daca sunt prea apropiate de peretele din spate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am deschis acest topic pentru a afla diferentele dintre cele 2 sisteme de incinte si ce recomandari se pot face referitor la implementarea acestora in lantul audio.

Am aflat ca:

- BR pot sa reproduca sunetele de frecventa mai joasa decat cele prin compresie.
- BR pot bubui daca nu sunt pozitionate corect.

Se mai pot adauga argumente pro sau contra Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 4:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Abureli.

Ambele pot reproduce frecvente la fel de joase. Comparatia nu este buna.
Incintele BR pot bubuii nu doar din cauza pozitionarii precare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rueful.in.stars a scris:
Abureli.

Ambele pot reproduce frecvente la fel de joase. Comparatia nu este buna.
Incintele BR pot bubuii nu doar din cauza pozitionarii precare.



Atat am putut afla pana acum.
Dupa tine, care ar fi diferentele si ce recomandari poti face la subiect ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 5:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aici http://mobile.jlaudio.com/support_pages.php?page_id=147 cred ca gasesti mare parte din raspunsurile pe care le cauti si poate si ceva in plus deoarece se analizeaza performanta pe mai multe sub-benzi de frecventa, distorsiuni, dinamica, gabarit etc.

Ideea este ca nu exista inca incinta care sa acopere perfect toate situatiile. De exemplu in cazul meu a fost optim bandpass-ul de ordin 6.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community