FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bass reflex vs cabinet inchis
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
No comment....astept ziua sa vad un batersit cantand intr-un butoi inchis ermetic, iar apoi sa se declare multumit de prestatia lui...


Eu nu as fi asa de radical. La Opera Unison Malibran bass-ul mi sa parut extrem de natural. Ma rog chestiune de gust.
Mi-ar fi extrem de greu sa aleg intre o incinta inchisa si una cu BR.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 12:27 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
La Opera Unison Malibran bass-ul mi sa parut extrem de natural


La volume mari reactioneaza diferit o boxa inchisa....apar limitari. Proprietarul acelor malibrane asculta ff incet...

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OffTopic catre admin. Mai deblocati si topicul accuphase ca e de mult timp inchis.
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
OffTopic catre admin. Mai deblocati si topicul accuphase ca e de mult timp inchis.

Rezolvat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dani4utd a scris:
TomJones a scris:
OffTopic catre admin. Mai deblocati si topicul accuphase ca e de mult timp inchis.

Rezolvat.


Cu alte cuvinte: ''Am inteles, sa traiti!''

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
No comment....astept ziua sa vad un batersit cantand intr-un butoi inchis ermetic, iar apoi sa se declare multumit de prestatia lui...


Cred ca tu intelegi prin ''bas inchis '' ca se ia o boxa si se baga intr-un butoi...

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Dum Mar 27, 2011 12:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TJ, ce boxe inchise ai ascultat de ti s-a parut ca "ragaie sinistru cu nuante de flescaiala"? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 27, 2011 1:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"TJ, ce boxe inchise ai ascultat de ti s-a parut ca "ragaie sinistru cu nuante de flescaiala"?

e zice si el asa ca nu are ce zice .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 27, 2011 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N-as dori sa dau nume ca iarasi intru in conflict cu dealeri si cu posesor de astfel de boxe care se vor simti lezati. In orice caz o boxa inchisa este ceva nefiresc. Este un anus contra naturii. Toata tehnologia introdusa acolo nu poate compensa o boxa "deschisa". Unda sonora se propaga prin aer pana la ureche noastra. Un bas tinut in lanturi , doar iti creaza senzatia si iti pacaleste urechea. Este un bas fals de aceea place multora. Se spune ca se comporta bine in camere mici ca nu mai ai uruieli, etc (tot ai uruieli chiar daca e inchisa), dar de fapt lipseste gama de jos a basului, nu uruiala ci basul redat corect.
Poate boxele inchise ff scumpe sa se comporte alfel....nu stiu, ca nu am ascultat. Dar la cat de scumpe pot ajunge pentru acest lucru banal si usor de realizat printr-un orificiu in carcasa boxei, prefer sa iau una cu bas reflex.

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 27, 2011 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu este adevarat - spui numai "supozitii personale gresite"
poate daca ai fi citit cite ceva , ai fi facut unu , doua teste , o masuratoare ai fi vazut exact ce se intampla .

ia zi tu ce rol are portul de bas reflex !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 27, 2011 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
"TJ, ce boxe inchise ai ascultat de ti s-a parut ca "ragaie sinistru cu nuante de flescaiala"?

e zice si el asa ca nu are ce zice


Citat:
La volume mari reactioneaza diferit o boxa inchisa....apar limitari. Proprietarul acelor malibrane asculta ff incet...


Din cate citesc eu TJ a raspuns. Ce nu inteleg eu este motivul pentru care este intrebat din nou. Question

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 27, 2011 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
poate daca ai fi citit cite ceva , ai fi facut unu , doua teste , o masuratoare ai fi vazut exact ce se intampla .


Tu cum ai fi facut teste si masuratori? ai fi investit bani in aparate de masura spectrale? In monitoare care sa-ti afiseze grafice? Chestia cu cititul (?!)...sa fim seriosi. Suntem prea experimentati ca sa mai cadem in plasa reviewurilor de marketing cu rol de spalat creierul. Azi ti se spala creierul pe baza reclamelor marilor companii in mod foarte eficient. La final esti convins sa cumperi si sa mananci un rahat pe post de profiterol.

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 27, 2011 9:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer sunt nedumerit de afirmatiile lui TJ. Eu, asa cum am mai mentionat, am ascultat Unison Malibran, chiar, la volume mari pilotate de P-7100. Nu mi s-a parut ca ar fi avut un bass artificial sau uruit, dimpotriva.
O perioada de timp mi-am dorit astfel de boxe !
Sa nu se creada ca nu as fi multumit de Amati !
Le consider in aceeasi liga, iar alegerea este numai o chestiune de gust.
Intre timp, dupa efectuarea setarilor corespunzatoare pot spune ca am ales: SF Amati Anniversario Razz

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa zici ca un mar da pere este cel putin straniu .

si asta cu profiterolul - poti fi sceptic , inrebator dar nu si rau intentionat .


incearca sa simulezi un difuzor care se potriveste si in incinta inchisa cit si una de tip bas reflex si descrie ce sesizezi - diferente de punctat .

ulterior daca ai ocazia asculta - deci vorbim strict de acelasi difuzor - acelasi lant audio .
alege un difuzor care sa poata cobora la un 25hz -3 6db in cutie inchisa .

astept raspuns de la tine nu de la altii .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 2:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@kappa_ii

De la cine astepti raspuns ?

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community