FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bass reflex vs cabinet inchis
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 3:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bass reflexul, labirintele acustice, si solutiile pro, sunt doar sisteme de marire al randamentului in bass, fara o legatura cu hi-fi. Vantul creat nu apartine hi-fi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 3:47 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 9:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxe cu vanturi Laughing
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 9:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxe cu gaze. Mr. Green Chiar s-a folosit acest procedeu, de umplere a unei boxe inchise, cu un gaz mai usor decat aerul, dar e uitata treaba asta.Cerwin Wega a folosit asa ceva in sonorizari pro.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am auzit doar de telescoape/amortizoare cu gaz.

N-a fost buna ideea in cazul boxelor?

Ce ziceti de cutiile ''cantatoare'', gen Spendor, Harbeth?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cine aduce Harbeth in Romania? Stiu ca singurul detinator e userul doru2004...
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TJ,
Doru2004 nu este singurul detinator de Harbeth. Am un prieten in Brasov, Florin (Jaya77), care are si el un model, anume Compact 7ES. Doru are un model mai mare, putin superior Super HL5.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A...si vom avea in curand un importator in Romania.
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cine? audioconcept?
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, nu. Nu pot sa spun.
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revin cu intrebarea: ce parere aveti de cutiile asa numite ''cantatoare''?
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 8:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La care te referi, la cele care sunt facute dupa planurile BBC-ului?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxele Spendor din seria clasic si boxele Harbeth(nu stiu daca toate modelele) au asemenea cutii. Lemnul folosit in cutii este foarte subtire si rezoneaza. Probabil este si acordata cutia intr-un anumit fel. Care-i ideea? Care-i avantajul?
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doru2004



Conectat la: 30 Mar 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 01, 2011 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cutiile boxelor (Harbeth in cazul meu) nu rezoneaza, asta ar fi chiar nasol, nu numai pentru Harbeth ci pentru orice alta boxa. Constructia acestui tip de cutii de boxe (cabinet subtire) implica intr-adevar o selectie riguroasa a materialelor folosite, inclusiv pentru absorbtia si diminuarea presiunilor sonore interne la care sunt supuse cutiile, fiind asemanatoare in acest sens constructiei instrumentelor muzicale.
Ideea constructiei acestui tip de cabinet de incinta are probabil ca scop propagarea mai uniforma a undelor sonore in incaperea de auditie, un sunet mai cald si muzical.
Ceea ce nu inseamna ca acest tip de cabinet este superior altor solutii tehnice folosite, la fel cum nici tipul constructiv, cu bass-reflex sau incinta inchisa, ales, nu inseamna un sunet mai bun intr-un caz fata de altul. Totul depinde de constructia si proiectarea in ansamblu a boxelor respective. Aici fiecare producator isi pune amprenta specifica asupra sunetului, care poate sa placa unora si sa displaca altora, in functie de gusturi.
Avantaje si dezavantaje exista si pot fi gasite in toate cazurile, dar a cauta, in mod obiectiv, un castigator in dispute de genul bass-reflex vs. incinta inchisa sau amplificare clasa A vs. AB, etc., mi se pare, personal, un lucru inutil, care nu va ajunge la niciun rezultat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Apr 01, 2011 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

doru2004 a scris:

Ceea ce nu inseamna ca acest tip de cabinet este superior altor solutii tehnice folosite, la fel cum nici tipul constructiv, cu bass-reflex sau incinta inchisa, ales, nu inseamna un sunet mai bun intr-un caz fata de altul. Totul depinde de constructia si proiectarea in ansamblu a boxelor respective. Aici fiecare producator isi pune amprenta specifica asupra sunetului, care poate sa placa unora si sa displaca altora, in functie de gusturi.
Avantaje si dezavantaje exista si pot fi gasite in toate cazurile, dar a cauta, in mod obiectiv, un castigator in dispute de genul bass-reflex vs. incinta inchisa sau amplificare clasa A vs. AB, etc., mi se pare, personal, un lucru inutil, care nu va ajunge la niciun rezultat.


Good point.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 5:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

doru2004 a scris:
Cutiile boxelor (Harbeth in cazul meu) nu rezoneaza, asta ar fi chiar nasol, nu numai pentru Harbeth ci pentru orice alta boxa. Constructia acestui tip de cutii de boxe (cabinet subtire) implica intr-adevar o selectie riguroasa a materialelor folosite, inclusiv pentru absorbtia si diminuarea presiunilor sonore interne la care sunt supuse cutiile, fiind asemanatoare in acest sens constructiei instrumentelor muzicale.


Sau nu rezoneaza sau nu seamana cu cutiile instrumentelor muzicale.
Din doua una. Cutiile instrumentelor muzicale rezoneaza, sunt cutii de rezonanata, asta e scopul lor.

De ce se cutiile acestor boxe se numesc cutii ''cantatoare''?

Daca pui doua difuri intr-o cutie subtire de lemn, nu are cum sa nu rezonenze acea cutie. Daca pui mana pe ea nu simti ca vibreaza? Daca e lemn si e subtire trebuie sa vibreze. Doar daca ar fi din beton poate ca n-ar vibra.

Ma rog, nu cunosc in detaliu si in profunzime aceasta problema, asa ca s-ar putea sa gresesc. Eu de aceea am intrebat care e rostul si avantajul acestor cutii cu peretii foarte subtiri. Vad ca nici altii nu cunosc problema si nu pot da un raspuns clar.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 5 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community