FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
nu se merită și alte aiureli
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Tekken



Conectat la: 25 Mai 2004
Mesaje: 140

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Utilizarea expresiei "ca și" în loc de simplul "ca", e.g.: "lucrez ca și hamal". Inițial o modalitate (deloc elegantă) de a evita cacofonii, pare să se fi generalizat în limbă ca o marcă a pseudo-intelectualilor, cu concursul cât se poate de larg al știristelor și miniștrilor. Cred că este vorba de un caz de hipercorectidudine și sper ca pe viitor să nu se bucure de sancțiunea Academiei, în așa-zisul spirit al "limbii vii".

Cât despre invazia de barbarisme din limbajul de zi cu zi al "corporatiștilor" (de multe ori auto-impus), don't get me started..., am zilnic de-a face cu el...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 4:53 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tekken a scris:
Utilizarea expresiei "ca și" în loc de simplul "ca", e.g.: "lucrez ca și hamal". Inițial o modalitate (deloc elegantă) de a evita cacofonii, pare să se fi generalizat în limbă ca o marcă a pseudo-intelectualilor, cu concursul cât se poate de larg al știristelor și miniștrilor. Cred că este vorba de un caz de hipercorectidudine

Treaba e mai simpla, aia de folosesc "ca si" 1).nu stiu exact ce-i aia cacofonie (da' vor s-o evite! Laughing ) si 2).nu stiu destule cuvinte (pe care le-ar putea folosi "ca si" alternativa Laughing ). Asa ca nu-i hipercorectitudine ci hipocultura (na! hai c-am creat si eu un cuvant nou!Laughing ).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
crystale



Conectat la: 28 Sep 2006
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca mecanism de evitare a cacofoniilor se mai foloseste si exprimarea absolut stupida "ca virgula". Rezultatul - cacofonia te loveste direct in moalele capului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

crystale a scris:
Ca mecanism de evitare a cacofoniilor se mai foloseste si exprimarea absolut stupida "ca virgula". Rezultatul - cacofonia te loveste direct in moalele capului.

De asta uitasem: e intr-adevar atat de cretin incat cred ca un mecanism de auto-protectie mi-l sterge instantaneu din memorie de fiecare data cand il aud. Nu inteleg cum celor care-l folosesc nu le trece macar o clipa prin cap ca virgula se traduce in vorbire printr-o pauza care le-ar rezolva de la sine "problema" Laughing Da' ajungem tot la faptul ca asta arata ca habar n-au ce inseamna cacofonie... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Îmi mai place foarte tare și scrisul cu sh, tz. Ori te scremi și pui diacriticele (nu-i greu) ori nu te mai agita că zgîrie (retina).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O alta anomalie care pe mine nu ma "coafeaza" este conjugarea aiurea a verbului "a plăcea" - cu binecunoscutul "mie mi-ar place".

Corect se spune "mie mi-ar plăcea"

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
crystale



Conectat la: 28 Sep 2006
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 10:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicule, astea sunt deja subtilitati Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Vin Iun 18, 2010 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cateva "saluturi":
Cum esti?
Pa-pa
Ceau
How do you faci?
Idea
Cand vorbim cu cineva , apoi sa-i transmitem o urare de bine...Pa-pa(!?)...Eventual: Toate cele bune! S-aveti o zi buna! (comentam ...bibi.audiofil?...) Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Vin Iun 18, 2010 1:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ceaules bulan ! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Vin Iun 18, 2010 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu m-am virusat cu expresia numai bine (îți doresc se subînțelege) de la Dorian.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Iun 18, 2010 1:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
Cateva "saluturi":
Cum esti?
Pa-pa
Ceau
How do you faci?
Idea
Cand vorbim cu cineva , apoi sa-i transmitem o urare de bine...Pa-pa(!?)...Eventual: Toate cele bune! S-aveti o zi buna! (comentam ...bibi.audiofil?...) Wink


Permite-mi sa te contrazic nitel,salutul "ceau,ciao,ciau"(depinde cum il pronunti) este folosit in Banat de cand ma stiu(sa tot fie vreo 40 de ani).
Si nu doar de tineri ci si de cei in varsta.
Cat despre restul,nu cunosc si ma abtin sa comentez -poate or fi alte regionalisme Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 18, 2010 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
Eu m-am virusat cu expresia numai bine (îți doresc se subînțelege) de la Dorian.

Macar e de bine. Smile

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 18, 2010 3:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cel mai mult ma agaseaza noua moda cu "DECAT" folosit in orice situatie, de genul:
-Mai e DECAT o gogoasa:o SERVITI?
Si daca-i raspunzi:"NU, tu o servesti(referindu-te la chelner), eu o mananc" se uita la tine crucis, neintelegand daca ai glumit, l-ai certat, sau pur si simplu bati campii, ca orice alt "ciudat".
Nu stiu de ce , dar a manca li se pare unora penibil sau deranjant si ei cred ca "a servi" e sinonim cu "a manca", doar ca "a servi" este mult mai elegant....
Insa cel mai penibil raspuns l-am primit la un targ de carte la Romexpo, acum vreo doi ani: Vazand un stand de carte engleza, am intrebat de P.G.Wodehouse, autorul meu englez preferat si am primit un raspuns stupefiant : "Avem DECAT Shakespeare", dar pronuntat stiti voi cum, din gat, asa incat a iesit un DACAT ingrozitor si neasteptat din partea cuiva care (macar teoretic) avea legatura cu cultura...
Din pacate aud DECAT folosit incorect din ce in ce mai des, de la oameni la care nu m-as fi asteptat...
Oricum, la oamenii"de la care te astepti" a intrat definitiv in vocabular si e chiar o expresie obligatorie, fara un DECAT la fiecare cateva vorbe nu se poate.
Cea mai simpla regula este: DECAT se foloseste doar in propozitii precedat de NU:
NU mai sunt DECAT 3 mere

Daca vrei sa spui altfel, poti folosi expresia : "Mai sunt DOAR 3 mere" .
Drept e ca si "se merita" ma calca pe nervi, dar sunt multe alte expresii care denota ignoranta sau chiar incultura.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
fs6870



Conectat la: 08 Iul 2008
Mesaje: 65
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Vin Iun 18, 2010 4:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tot din categoria "saluturi" (mai ales pe site-uri de licitatii) :

"Nu ma intereseaza schimburi, stima"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ViMe



Conectat la: 26 Mai 2008
Mesaje: 98
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 19, 2010 8:48 am    Titlul subiectului: Re: nu se merită și alte aiureli Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
nu se merită este o expresie favorită în rîndurile utilizatorilor forumului, expresie care îmi produce o reacție adversă (...)
din aceeasi categorie: se zice ca ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 2 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community