FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
nu se merită și alte aiureli
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Iun 19, 2010 7:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vlad_2770 a scris:

Eu stau si ma intreb de ce sa utilizam ciao, servus cind avem buna ziua si salut?



Păi ciao și servus vin de la latinii noștri aka italieni. Tu crezi că salut e cuvânt românesc?

bibi.audiofil a scris:


Și ciau e tot nașpa ... Nu te mai lega de Iași că-mi aduc aminte de accentul de Oradea al colegilor mei din armată Laughing


Ei, hai, că ciao nu e deloc nașpa comparativ cu "pa". Și ce accent? Lasă accentul, că în Ardeal nu se aud agramatisme gen "ei are", "mai am decât", "ce faci fetele, te plimbi?" etc. Sau mă rog, poate se aud și pe acolo mai nou de când astfel de inepții sunt "mediatizate" la greu pe toate posturile de prezentatori, realizatori, știriști, reporteri, politicieni, vedete, pe scurt: de diverși analfabeți, așa că poate s-au mai molipsit și cei de acolo. Dar astfel de agramatisme sunt de certă origine sudistă.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iun 19, 2010 7:11 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Iun 19, 2010 7:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ex I-am dat la Robert o cafă
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Iun 19, 2010 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
ex I-am dat la Robert o cafă


Very Happy
Ăsta e finuț comparativ cu "din cauza la..."

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Iun 19, 2010 7:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Regionalismele au farmecul lor, cel putin pt mine. Uneori rezultatele sunt spectaculoase, am intalnit acu' multi ani un negru (autentic, the real stuff Smile ) care vorbea (bine, de altfel) romaneste cu un uluitor accent moldovenesc (omu' facuse facultatea la Iasi si prinsese perfect specificul local), inutil sa mai zic ca dupa ce zicea primele cuvinte toata lumea se forta eroic sa nu pufneasca in ras, efectul era naucitor. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Iun 20, 2010 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bonjur (are avantajul ca se poate mormai fara sa sune nepoliticos), hey (imi place, pot sa-l zic zambind), salut ("alb" si dependent, din pacate, de tonul pe care-l zici), da' evident ca fiecare are salutul lui (si evident cele care-l enerveaza, eu as vota pt "'traiti" Smile ). Oricum, esential e sa nu intri undeva ca vita, oricum ai saluta e mai bine decat nimic... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Dum Iun 20, 2010 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher si bibi s-au contrat pe regionalisme existente pe ambele maluri ale...Carpatilor. Asa iese uleiul la suprafata... Laughing Dar cu regionalismele si cu accentul nu ai ce face. Astea sunt cele care dau farmecul local. Gravitatea Broblemei vine din acele greseli gramaticale care reprezinta baza de discutie aici! Desi sunt greseli de exprimare pe forum, majoritatea din partea celor tineri, sa o spunem cinstit ,ca fiind un forum pentru o mana de oameni care totusi nu se pot apropia cu bocancii plini de noroi (inclusiv in exprimare) de un subiect totusi elevat (teoretic) cum este audiofilia, nu prea avem probleme de exprimare ca si pe alte forumuri...
Dar in toti doarme viermele... Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 10:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect gramatical sau nu eu ii dau dreptate lui szacaz. Tematica forumului este cu totul alta, sint convins ca exista si forumuri ce au drept specific subiecte de lingvistice si/sau gramaticale...

In alta ordine de idei, parerea mea personala esta ca limbajul scris a aparut datorita nevoilor de comunicare, ca o masura de facilitare a acesteia. Cind nevoile de comunicare difera, limbajul scris aferent ar trebuii sa se adapteze. Ar rezulta astfel un limbaj viu care prin adaptarea la nevoile curente de comunicare sa o usureze.

Prin prisma aceste logici (personale) pe mine (personal) nu ma deranjeaza "tz", "sh", sau lipsa tastei "shift" la inceput de propozitie (aspecte care rezulta din anumite cerinte ale comunicarii) si multe altele. Sint (personal) mult mai atent sa prind ideea din spatele unei propozitii indiferent de gramatica acesteia...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 10:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz a scris:


iar cu "pseudo-teoriile"? nu-s pseudo-teorii, sunt lucrusoare care se invata in scoli obisnuite;


În școli obișnuite, înainte de pseudo-teorii, se învață scrierea corectă. Deci, dragul meu szacaz, hai să scriem corect cât de cât, literă mare la început și punct la sfârșit.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Iun 24, 2010 8:04 am    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Vorbesti (de fapt pare ca dai lectii, nu ca exprimi pareri) de cultura generala pe topicul despre corectitudinea si eleganta exprimarii romanesti, si la tot pasul arunci cate un americanism (ok, whatever).

......................

Cum ar spune Caragiale: "curat,murdar".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 13, 2010 11:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eterna formulare "va rugam nu trantiti usa", "va rugam nu va aplecati peste geam", "va rugam pastrati curatenia", toate omitand pe "sa" sau macar o virgula dupa "va rugam"
_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Mar Iul 13, 2010 5:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

johnniewalker a scris:
........ toate omitand pe "sa" sau macar o virgula dupa "va rugam"

Corect. Absentza virgulei inseamna - ''te rog frumos - nu am timp de pierdut cu povesti inutile...''
''Fi concis; restul pastreaza pentru tine...''
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mar Iul 13, 2010 6:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

te rog Very Happy fără tz ... măcar pe topicul ăsta ... îmi zgîrie ochii Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Mar Iul 13, 2010 6:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atent ca de obicei, domnul Bibi... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 12:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inca un obicei care mi se pare enervant (pe forumuri) este folosirea expresiei "am vorbit cu userul cutare". Dupa mine este acelasi lucru ca si cand, in viata reala, ai folosi expresia "am vorbit cu numele Ion" atunci cand vrei sa zici ca ai vorbit cu Ion.
Mi se pare o aberatie pentru ca de fapt facem referire la omul care se afla in spatele acestui user, nu la userul in sine.
La fel de aberanta este si folosirea simbolului @ inaintea unui username atunci cand nu este necesar. Este total aiurea sa scriu "am vorbit cu @Gigi si @Tase sa ne intalnim".
Simbolul @ inseamna "at" tradus prin "la" sau "catre". Si se foloseste atunci cand te adresezi cuiva anume. Un exemplu de folosire corecta, scriu "@Gigi Ce cablu folosesti?" si inseamna ca intrebarea "Ce cablu folosesti?" ii adresata domnului Gigi.

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 12:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
te rog Very Happy fără tz ... măcar pe topicul ăsta ... îmi zgîrie ochii Very Happy


și fără Î din I la cuvântul zgârie Mr. Green

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community