FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
nu se merită și alte aiureli
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 12:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@cosmin - am mai spus asta - eu scriu așa cum m-au învățat la școală. Nu sînt de acord cu revoluția Academiei Române și nu am de gînd să mă conformez ( sînt din aripa Emanuel Vasiliu Laughing ). Dacă te deranjează protestul meu mut, asta e.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 12:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.pruteanu.ro/103deceidini.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 3:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin C. a scris:
Inca un obicei care mi se pare enervant (pe forumuri) este folosirea expresiei "am vorbit cu userul cutare". Dupa mine este acelasi lucru ca si cand, in viata reala, ai folosi expresia "am vorbit cu numele Ion" atunci cand vrei sa zici ca ai vorbit cu Ion.
Mi se pare o aberatie pentru ca de fapt facem referire la omul care se afla in spatele acestui user, nu la userul in sine.

"Userul" e un identificator: pot sa vorbesc cu amicu' Gigel (pe care numa' eu il cunosc) sau cu userul Gigel (evident alt Gigel, "acel" Gigel cunoscut de comunitate). Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 9:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:

cu excepția cacofoniei destul de penibile "că chiar".

Offtopic, ca parca era pe undeva unu' "dedicat": man, nu mai vorbi de cacofonie pana nu esti sigur ce-i aia! Smile E una din aiurelile care se raspandesc pe unde nici nu te-ai astepta.
Ontopic: pan' la urma problema se pune foarte simplu, ar fi fost Geoana varianta castigatoare? Categoric nu! Ramane sa vedem noua oferta la urmatoarele alegeri. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 10:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:

Poți explica mai clar ce ai vrut să spui?

1. N-ai cum sa faci o cacofonie in scris Smile
2. Chiar si "oral", exemplul era discutabil (nu tot ce-i cacofonic pt unii e si pt altii)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 10:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt a scris:
Rycher a scris:

Poți explica mai clar ce ai vrut să spui?

1. N-ai cum sa faci o cacofonie in scris Smile


ROFL bnt lovește din nou! Pune mâna pe carte.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 10:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
bnt a scris:
Rycher a scris:

Poți explica mai clar ce ai vrut să spui?

1. N-ai cum sa faci o cacofonie in scris Smile


ROFL bnt lovește din nou! Pune mâna pe carte.

Nope! De data asta te-ai lovit singur (nu zic cu ce si unde, ca nu-i frumos Smile ), chiar n-am nici o vina! Laughing
Ia de-aici: http://dexonline.ro/definitie/cacofonie
Sau, mai frumos povestit, de-aici: http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis-s-009-cacof-ca-si.htm
Daca tu insa obisnuiesti sa citesti cu voce tare mesajele...atunci e posibil sa ai dreptate. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 10:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt, lasă, nu stau să-ți explic de ce chiar dacă are "fonie", ea trebuie evitată în scris, probabil ar fi prea dificil să pricepi.

"Cacofoniile trebuie evitate mai ales în exprimarea orală îngrijită și în scris" (http://ro.wikipedia.org/wiki/Cacofonie)


Află și tu că acest cuvânt vine din franceză (Cacophonie):

"La Cacophonie (substantif féminin), du grec kakophonia, de kakos ("mauvais") et phoni ("voix", "son") est une dissonance phonique dans une musique, un texte ou un groupe de mots due à des liaisons difficiles à prononcer, ou à une succession rapide des mêmes sons ou des syllabes accentuées."

"Exemples de cacophonie en littérature (valeur intentionnelle à visée esthétique)" etc. etc.

În ultimul timp faci ce faci și îți dai singur cu stângul în dreptul, asta doar pentru că trebuie tu să comentezi oriunde scriu eu. Deoarece ești votac Băse, trebuie să ataci cu fiecare ocazie dușmanul de clasă, nu? Laughing

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5


Ultima modificare efectuata Rycher la Dum Sep 19, 2010 10:42 am, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 10:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt - cu ultima intervenție ai adus un aport valoros pe acest topic cacofonic prin definiție Laughing Laughing Laughing

e păcat să zacă în pubelă Cool

PS - "asociere de cuvinte care redau imagini, fapte neplăcute; " Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca pot fi cacofonic in lipsa sunetului atunci pot fi si orbitor in lipsa luminii, greu in lipsa gravitatiei, si asa mai departe... Laughing (ca vorba era doar despre "că chiar" Smile )

Ultima modificare efectuata de catre bnt la Dum Sep 19, 2010 10:56 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 10:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
bnt, lasă, nu stau să-ți explic de ce chiar dacă are "fonie", ea trebuie evitată în scris, probabil ar fi prea dificil să pricepi.

Ba chiar as fi curios sa-mi explici cu argumentele tale (nu wiki) de ce trebuie evitata in scris. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt a scris:
Rycher a scris:
bnt, lasă, nu stau să-ți explic de ce chiar dacă are "fonie", ea trebuie evitată în scris, probabil ar fi prea dificil să pricepi.

Ba chiar as fi curios sa-mi explici cu argumentele tale (nu wiki) de ce trebuie evitata in scris. Smile


Chiar și numai din simplul motiv că reprezintă o asociere inestetică de cuvinte. Sau tu doar auzi "caca", nu îl și citești? Very Happy
Pentru că există anumite convenții care recomandă evitarea cacofoniilor în scris. Pentru că încă din gramatica de școală generală se învață că orice cacofonie trebuie evitată din construcția frazei. Probabil tu ai lipsit la lecția aia.
Termenul de cacofonie a fost pur și simplu preluat de-a gata din franceză, nu e invenție românească.
Și încă ceva: orice tip cu pretenții de "educat" evită cacofoniile, atât în scris cât și în vorbire.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
bnt - cu ultima intervenție ai adus un aport valoros pe acest topic cacofonic prin definiție Laughing Laughing Laughing

e păcat să zacă în pubelă Cool

PS - "asociere de cuvinte care redau imagini, fapte neplăcute; " Cool

Sper ca e unanim acceptat faptul ca toate aporturile mele sunt valoroase. Laughing Laughing


Ultima modificare efectuata de catre bnt la Dum Sep 19, 2010 11:17 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
bnt a scris:
Rycher a scris:
bnt, lasă, nu stau să-ți explic de ce chiar dacă are "fonie", ea trebuie evitată în scris, probabil ar fi prea dificil să pricepi.

Ba chiar as fi curios sa-mi explici cu argumentele tale (nu wiki) de ce trebuie evitata in scris. Smile


Chiar și numai din simplul motiv că reprezintă o asociere inestetică de cuvinte. Sau tu doar auzi "caca", nu îl și citești? Very Happy
Pentru că există anumite convenții care recomandă evitarea cacofoniilor în scris. Pentru că încă din gramatica de școală generală se învață că orice cacofonie trebuie evitată din construcția frazei. Probabil tu ai lipsit la lecția aia.
Termenul de cacofonie a fost pur și simplu preluat de-a gata din franceză, nu e invenție românească.
Și încă ceva: orice tip cu pretenții de "educat" evită cacofoniile, atât în scris cât și în vorbire.

N-am cum sa te contrazic pt ca si eu evit potentialele cacofonii din aceleasi motive, insa realizez si faptul ca o fac din reflex fara sa am de fapt o motivatie logica satisfacatoare (ce zici tu nu consider a fi asa ceva, sau altfel spus nu cumpar pt ca de-astea am si eu Smile ), asa ca intrebarea mea ramane foarte pe bune "de ce". Mai ales in conditiile in care textul scris incepe sa aiba tot mai putin corespondent in vorbire mai raman oare valabile conventiile cu care ne-am obisnuit? Niste argumente ar fi binevenite Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

offtopic

bnt a scris:
Mai ales in conditiile in care textul scris incepe sa aiba tot mai putin corespondent in vorbire mai raman oare valabile conventiile cu care ne-am obisnuit?


Ba dimpotrivă - vezi proliferarea în scris a limbajului de mess , fonetic prin excelență.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 5 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community