FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sonisphere & the big four
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 23, 2010 1:34 pm    Titlul subiectului: sonisphere & the big four Raspunde cu citat (quote)

nu prea vad oameni interesati de fenomen, din pacate... pt ca este vorba de un fenomen, oricum ai da-o. cele 4 nume care au deschis drumul trash-metalului reunite, dupa aproape 3 decenii de existenta, pt prima data intr-un turneu in formula completa... metallica, megadeth, slayer, anthrax.

desi sonisphere ca festival este prezent in mai multe tari, trebuie sa recunosc ca, anul asta, s-au adunat si la noi multe nume celebre pe planul rockului metalic mondial, unii pe care i-am mai vazut live personal de cateva ori, altii in premiera live pt mine...

oricum, eu zic ca, oricine are o cat de mica legatura cu rockul, ar trebui sa nu lispeasca de la acest festin metalifer, unde alaturi de cei 4 "grei" americani, (de-a lungul a celor 3 zile de show) vor mai putea vedea si nume europene faimoase, ca legendarii teutoni Accept, brit-goticii Paradise Lost, industrialii Rammstein (pe mine personal acesti indivizi ma lasa rece) precum si "razboinicii" Manowar, care sper sa nu mai aiba parte de problemele tehnice de anul trecut...

din ce am vazut, setlistul metallica este unul clasic, cu multe bucati optzeciste, cu mare plus pe kill'em all, ride... si master..., dar si 2-3 piese de pe noul death magnetic (de promotie), megadeth prezentand o "garnitura" de soc, cu integrala "rust in piece" (dupa mine cel mai bun si complet album de metal al tuturor timpurilor!!!) plus 3-4 "greutati" clasice de pe alte albume mai vechi, slayer cu un mix intre "imnurile" care i-au facut celebri in anii 80 si i-au mentinut ca "kings of the extreme metal" in anii 90, precum si ceva piese de pe noile productii, de data recenta, anthrax cu piese care au facut la fel, istorie la vremea lor.

in special reuniunea celor 4 este, probabil, in viata multor metalisti adevarati, un moment de maxim indiscutabil, un vis pe care, daca nu l-am putut vedea materializat in vremurile cand trupele scriau primele pagini de istorie, cu T mare de la TRASH-METAL, macar acum, cand baietii, ajunsi deja f aporape de 50 de ani, sunt de apreciat ca inca mai poarta acest stindard cu mandrie si profesionalism.

LONG LIVE HEAVY METAL! ne vedem pe baricade!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Iun 23, 2010 1:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
valistr



Conectat la: 05 Ian 2008
Mesaje: 34
Locatie: constanta

MesajTrimis: Mie Iun 23, 2010 1:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin, foarte bine ca ai deschis acest topic!

Ce stiti de ora de incepere a spectacolului? Am vazut pe afis ca in deschiderea "The Big Four" canta Vita de Vie. Sunt din provincie si intentionez sa ajung cat mai aproape de intrarea celor de la Anthrax(cred ca ei vor fi primii).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kh2ouija



Conectat la: 01 Feb 2007
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 23, 2010 3:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Metallica 21:00 - 23:00
Slayer 19:15 - 20:15
Megadeth 17:45 - 18:45
Anthrax 16:30 - 17:15

de aici: http://www.metalhead.ro/stiri/Tuborg_Green_Fest___Sonisphere_Reguli_de_acces_si_alte_informatii_uti-aid-86701-l-1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ViMe



Conectat la: 26 Mai 2008
Mesaje: 98
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 25, 2010 9:42 am    Titlul subiectului: Programul celor trei zile de festival Raspunde cu citat (quote)

http://ro.sonispherefestivals.com/2010/06/programul-celor-trei-zile-de-festival/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 28, 2010 10:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am fost aseara la Rammstein.


Organizatorii au spus prin ziare:
Citat:
Scena folosita pe durata celor trei zile de festival este una dintre cele mai mari structuri de acest gen din lume.
Este comparabila cu cea folosita în timpul concertului sustinut de trupa AC/DC în România si are o suprafata totala de 1.500 de metri patrati,
20 metri înaltime si cântareste nu mai putin de 150 tone.

În ceea ce priveste sistemul de sonorizare, acesta este unul dintre cele mai moderne si implica folosirea a peste 100 de boxe, iar concertele vor fi proiectate pe ecrane gigantice cu led.
Scena folosita pe durata celor trei zile de festival este una dintre cele mai mari structuri de acest gen din lume. Este comparabila cu cea folosita în timpul concertului sustinut de trupa AC/DC în România si are o suprafata totala de 1.500 de metri patrati, 20 metri înaltime si cântareste nu mai putin de 150 tone.

În ceea ce priveste sistemul de sonorizare, acesta este unul dintre cele mai moderne si implica folosirea a peste 100 de boxe, iar concertele vor fi proiectate pe ecrane gigantice cu led.



Ce am vazut si ce am auzit eu.

Este adevarat, cel putin la Rammstein, spectacolul de pe scena a fost de nota 10. Asemanator (la melodiile vechi) cu spectacolul din turneul Volkerball.

Din pacate sunetul a fost varza si nu poate lua nota de trecere. Basul a fost prea puternic (suparator) iar sunetele se amestecau
haotic. In pasajele aglomerate se auzea doar o haraiala care imi zgaria timpanele. Pe scurt sunetul n-a reusit sa-mi ajunga la suflet.

Comparatia cu AC/DC nu-si are rostul (acolo sunetul a fost perfect) nici macar daca numaram boxele. AC/DC a avut 70 de boxe
numai pe partea din dreapta sus a scenei Wink

Pentru mine e clar, daca mai vreau sa vad o trupa in actiune am sa astept sa-si organizeze propriul turneu. Macar in acest fel
trupa isi asuma calitatea sunetului. Dar daca stau sa ma gandesc la concertul cu AEROSMITH nici macar acest lucru nu este o garantie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 30, 2010 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce de forumisti au mai fost pe la sonisphere!!! va rugam nu va imbulziti cu impresiile, ca dam forumul peste cap!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Canibalu



Conectat la: 17 Noi 2007
Mesaje: 33
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 30, 2010 3:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Impresii Sonisphere:

Prima zi
**Orphaned Land - sunet foarte bun, muzica neconcludenta (pe alocuri aduceau cu Skyclad)
*** Paradise Lost - playlist total neinspirat (nici macar o piesa de pe Icon sau Draconian Times - albumele de referinta totusi), sunet prost, lipsa de chef si atmosfera. Pacat, pentru ca sunt o trupa legendara. Nu cred ca le-a priit ora (au cantat pe la 4) si nici timpul alocat (40 min)
* Volbeat - n-au contat pentru mine/ total neatractivi
*** Manowar - nu se inscriu printre preferatii mei, dar inteleg frustrarea celor care au dat o caruta de bani pe bilet sa ii vada 2 ore si i-au vazut numai o ora, si aia destul de jalnica. Sunet mult prea puternic, playlist contradictoriu, nelipsitele basini ale lui de Mayo. De apreciat tributul adus lui Dio.
***** Accept - concertul serii. Sunet si muzica la cele mai inalte cote. Superb. Heavy metal clasic cu ce are acest gen mai bun. Pacat ca publicul a fost destul de rarefiat (multi au plecat dupa Manowar). Mi-a adus aminte de Staying a Life - poate cel mai bun album live de heavy metal.

A doua zi toate trupele au cantat excelent (Anthrax si Slayer avand chiar si un sunet aproape de perfectiune). Mergeau lejer cate 60-70 minute cu primele 3 trupe.
*** Megadeth - Cand am vazut bannerul de pe scena cu R.I.P. am sperat ca o sa il cante integral, cum au facut prin alte parti. N-a fost sa fie, dar oricum a fost mai mult decat bine. Sunetul un pic prafuit pe primele piese. Setlist echilibrat. De salutat intoarcerea lui Ellefson.
***Metallica mi s-a parut cu putin sub 1999 sau 2008 ca atmosfera, dar deja asta e o chestie emotionala. N-am inteles de ce au cantat toate piesele cu un tempo mult mai rapid decat pe album. Achiesez la unele opinii exprimate dupa acest concert, cum ca Lars Ulrich e departe de a (mai) fi un as al bateriei. Mosheala crunta in spate la Golden tot timpul concertului - inclusiv pe Nothing Else Matters !!!
*****SLAYER - concertul serii, al festivalului si al anului pentru mine. Absolut senzational. Dave Lombardo a fost ceas - pot sa spun ca e cel mai tare baterist de metal ever. Ma bucur nespus ca nu l-a lasat vocea pe Araya. Metal 100%. As revedea oricand un asemenea concert.

La ziua a 3-a n-am mai ajuns.

Cred ca ar fi fost absolut fantastic daca ar fi cantat si H&H...

_________________
sad wings of destiny
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoundaholiC



Conectat la: 08 Oct 2006
Mesaje: 184
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 30, 2010 3:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pacat, ziua a 3-a a fost cea care a meritat banii Razz Rammstein au fost sublimi si ca muzica, sound, atmosfera... show total ce sa mai zic... rock-ul traieste prin ei si inca cateva trupe din anii 90 incoace

Mentiune speciala pentru Alice in Chains care au revenit cu un nou album, nu e pe gustul meu dar ce au cantat la Sonisphere a fost ok. Si Anathema au un nou album care imi place dar nu l-au cantat in cele 40 min de show relativ slab si out of the picture, ca sa zic asa

Stone Sour si Luna Amara, ignorabili Twisted Evil

_________________
2xPanasonic SA-XR10+Triangle Comete EX bi-amping+Jamo SW410E+Elac Cinema 05
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Iun 30, 2010 3:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am fost doar la ziua 2:
- Anthrax: sunet bun, prestatie ok
- Megadeth: sunet prost, prestatie ok (cam plictisiti chitara a 2-a si tobarul). Astept iar un concet dedicat lor.
- Slayer: sunet excelent, prestatie ok. Contrar opiniilor exprimate aici, Lombardo n-a fost intr-o zi buna (parerea mea)
- Metallica: sub 2008 si clar sub 1999, sunet ok, Ulrich cam pe dinafara.
Inca mai astept Dream Theater, Porcupine Tree, Rush, Riverside etc.

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Iun 30, 2010 3:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si Queensryche, bineinteles.

de asemenea, contrar marketingului "big four", consider ca doar adunati mai aduna cat adunau acum 20 ani fiecare in parte. Incercati un efort de imaginatie si estimati prezenta la un concert dedicat Slayer: bag mana in foc, mai mult de 5000 oameni nu strang in Ro - vedeti cazurile Queensryche (2000 spectatori) sau Sepultura la amfiteatrul Eminescu (300 spectatori...)

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Iun 30, 2010 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

saureign a scris:
doar adunati mai aduna cat adunau


hai ca m-am exprimat la mare arta. Mea culpa.
Am vrut sa spun ca doar impreuna mai strang atatia oameni cam cat adunau ei pe vremuri, fiecare in parte

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
valistr



Conectat la: 05 Ian 2008
Mesaje: 34
Locatie: constanta

MesajTrimis: Mie Iun 30, 2010 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am fost doar la Big 4. Impresii:

- Anthrax - Nu prea i-am ascultat de-a lungul timpului, doar 2 albume. Sunet bun, prezenta scenica generala buna.

- Megadeth - pe ei ii asteptam cel mai mult. M-a dezamagit sunetul, nush de ce nu au calibrat in pauza cum au facut celilalti. Mustaine nu s-a prea auzit, credeam ca nu-l tine vocea, l-au setat in spatele instrumentelor, sunet prost per ansamblu, parca au mai reglat ceva pe parcurs;

- Slayer - betoon au sunat, la ce piese au.....super intrarea pe World Painted Blood. Araya inca mai poate cu vocea, citisem ceva ca a avut probleme de curand, a iesit bine de data asta. Dintre toti, daca ar fi sa aleg pe ei i-as mai vedea odata;

- Metallica - nu am fost in 98 si nici in 2008. Cand intra pe scena si te uiti in jut iti dai seama ce inseamna Metallica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Iul 01, 2010 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cateva impresii si din partea mea in ceea ce priveste ziua a 2-a de festival:.

Anthrax au constituit surpriza placuta a acestei zile: interpretare excelenta (salut revenirea lui Belladonna) si comunicare de nota zece cu publicul.Totodata,playlist conservator cu abundenta de hituri si placere mare de a canta.Intr-un cuvant excelent pentru un opener. Nota 9/10

Megadeth, Boring!
Desi corecti ca interpretare nu au avut un playlist adecvat evenimentului,au fost liniari si monotoni in exprimare iar publicul a taxat toate aceastea prin indiferenta.Sunet slab,voce aproape inexistenta,singura persoana care mi s-a parut ca se agita cat de cat a fost Ellefson.
Pacat! Apreciez foarte mult aceasta trupa si mi-as fi dorit mai mult din partea lor.
Nota 7/10

Slayer, Scurt si intens!
Nu au stat la susanele cu publicul dar au compensat prin forta bruta si tehnica instrumentala.Araya a fost intr-una din zilele bune (in ultima perioada a avut destule probleme de sanatate ) iar Lombardo mi-a reconfirmat parerea ca este unul dintre cei mai influenti si valorosi tobari din metalul extrem (...si nu numai).Sonorizare excelenta! Nota 9/10

Metallica,
Cuvintele sunt de prisos,
Interpretare excelenta,comunicare excelenta,sonorizare excelenta!
De unde am stat,impresia a fost ca publicul a fost mult mai bun decat in 1999 si 2008. Nota 10/10 in conditiile in care nu am venit pentru ei.

P.S.

Desi ii respect ,Vita de Vie, singura trupa romaneasca participanta ,a fost cel mult o prezenta mediocra in comparatie cu ceilalti.
Piesele de pe noul album sunt total invechite in raport cu actualele tendinte ale rock ul alternativ iar vocea lui Despot a sunat anemic si banal in comparatie directa cu a celorlati vocalisti cu mult mai in varsta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Iul 01, 2010 7:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am fost și eu la ziua a 2a. Am reținut doar atât: Slayer. Cuvintele sunt de prisos.
Anthrax, Metallica și Megadeth nu mai sunt metal. Cu părere de rău o spun, în special pentru Megadeth. Nici piesele mai vechi n-au sunat metal, pentru că nu se mai pune sufletul în ele. Se cântă pe ideea "Hai să le cântăm, să luăm banii și să ne cărăm".
Slayer le-a predat o lecție. Nu mai există The Big Four. Există doar The Big One, adică Slayer. Araya e fenomenal.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Iul 01, 2010 7:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Încă ceva, cine dracu' o fi avut ideea cretină să bage penibilitățile alea, fufele alea lălăitoare de la Vița de Vie în deschidere la The Big Four?
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community