FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Latini si latinitate
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Tekken



Conectat la: 25 Mai 2004
Mesaje: 140

MesajTrimis: Dum Iun 20, 2010 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate imi aduc aminte salutul "Servus!" provine direct din limba latina, fiind o contragere a expresiei "Servus tuus sum", tradusa literal ca "sunt servitorul tau", si este mult mai vechi (si deci mai "autentic") decat marea majoritate a saluturilor din vestul tarii. Evident, continutul transmis este unul de profund respect fata de interlocutor.

Nu mi-am reverificat informatia, dar asa am retinut de la orele de latina din liceu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iun 20, 2010 10:06 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mie-mi place vorba asta:

orb pe orb povățuind...

cum ar fi:
Citat:
nu prea avem probleme de exprimare ca si pe alte forumuri...

Citat:
Păi ciao și servus vin de la latinii noștri aka italieni. Tu crezi că salut e cuvânt românesc?

("salut" vine tot din latina - pe vremea aceea era urare de sanatate; dar sa folosesti "aka" pe un topic care pledeaza pentru corectitudinea si eleganta exprimarii? ca sa nu mai spun ca latinii is una, italienii alta)

șamd

cinstit ar fi sa ne vedem de treaba
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 8:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz a scris:
ca sa nu mai spun ca latinii is una, italienii alta


cinstit ar fi sa ne vedem de treaba


Ai măcar habar ce vorbești? Nu prea, cred. Nu mai bine îți vezi de treabă?

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
szacaz a scris:
ca sa nu mai spun ca latinii is una, italienii alta


cinstit ar fi sa ne vedem de treaba


Ai măcar habar ce vorbești? Nu prea, cred. Nu mai bine îți vezi de treabă?


LATÍN, -Ă, latini, -e, s.m. și f., adj. 1. S.m. și f. Persoană care făcea parte din populația de bază a vechiului ținut Latium din Italia sau era originară de acolo. 2. Adj. Care aparține latinilor (1) sau Latiumului, privitor la latini sau la Latium; p. ext. care se referă la limba și la literatura romanilor sau care aparține acestora; latinesc. ♢ Limba latină (și substantivat, f.) = limba indo-europeană vorbită de romani. – Din lat. latinus, fr. latin.

ITALIÁN, -Ă, italieni, -e, s.m. și f., adj. 1. S.m. și f. Persoană care face parte din populația de bază a Italiei sau este originară din Italia. 2. Adj. Care aparține Italiei sau populației ei, privitor la Italia sau la populația ei; italienesc. ♦ (Substantivat, f.) Limba italiană. [Pr.: -li-an] – Din it. italiano.

http://en.wikipedia.org/wiki/Latium

Conform acestor definitii, italienii nu sint neaparat latini, spre deosebire de latini care sint obligatoriu italieni...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:


LATÍN, -Ă, latini, -e, s.m. și f., adj. 1. S.m. și f. Persoană care făcea parte din populația de bază a vechiului ținut Latium din Italia sau era originară de acolo.

ITALIÁN, -Ă, italieni, -e, s.m. și f., adj. 1. S.m. și f. Persoană care face parte din populația de bază a Italiei sau este originară din Italia. 2. Adj. Care aparține Italiei sau populației ei, privitor la Italia sau la populația ei; italienesc.  (Substantivat, f.) Limba italiană. [Pr.: -li-an] – Din it. italiano.

Conform acestor definitii, italienii nu sint neaparat latini, spre deosebire de latini care sint obligatoriu italieni...


Ce aveți fraților?
Apropo, poate unii ar trebui să învețe să înceapă o propoziție cu literă mare, că așa se scrie în limba română. Asta înainte să înceapă cu pseudo-teorii legate de italieni care nu sunt latini ci vizigoți, capitala Imperiului Roman, nu era Roma ci Giurgiu, iar capitala Italiei e Caracal, nu Roma, italienii nu sunt latini, ci germanici, adică un fel de latini, că doar era Imperiul Romano-German, deci în mod clar nemții sunt latini.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil, legat de începerea propoziției cu literă mare, nu mă refeream la tine, ci la unii care au scris mai sus.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
spre deosebire de latini care sint obligatoriu italieni...

vai de capu' si de zilele noastre

adica putem spune ca rudele si cunoscutii nostri au plecat la munca in Italia, is angajatii latinilor?

(sa-l bucur pe Rycher: in opinia mea) latinii apartin unei alte epoci; sunt stramosii italienilor de azi, sunt si stramosi de-ai nostri, dar sunt (de fapt, erau) latini

italienii (daca lipsesc alte precizari) sunt locuitorii Italiei de azi, asa cum o stim

cum naiba sa afirmi ca latinii sunt, obligatoriu, italieni?



Citat:

Nu mai bine îți vezi de treabă?

in conditiile in care vobesc degeaba ("de unul singur", "in pustiu" etc), cu siguranta ar fi mai intelept sa-mi vad de treaba; dar nah, ma mai amuz si eu - te superi?
Citat:

poate unii ar trebui să învețe să înceapă o propoziție cu literă mare, că așa se scrie în limba română.

da, adevarat, este o regula pe care mi-am facut obiceiul (prostul obicei, sa fie clar), cu foarte putine exceptii, s-o ignor
la fel si cu punctul de la sfarsit si cu inca vreo cateva asemenea maruntisuri - ai tot dreptul sa mi le repsosezi

iar cu "pseudo-teoriile"? nu-s pseudo-teorii, sunt lucrusoare care se invata in scoli obisnuite; vezi ca te-a ajutat omul cu niste definitii destul de bune; daca tu acuma vrei sa te lungesti, poti sa spui (cum sa nu?), in egala masura, ca si francezii sunt latini, si locuitorii tarilor din America Latina sunt latini, ca si toti cei care canta muzica "latino" sunt latini, ca românii sunt daci si multe alte bazaconii
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Deci, dragul meu szacaz, hai să scriem corect cât de cât, literă mare la început și punct la sfârșit.

Prea bine, dragul (preaiubitul si nepretuitul) meu (si - de ce nu? - al nostru, al tuturor; al forumului si al internetului) Rycher, faca-se voia ta! din acest moment promit sa incerc (sa incerc am zis, ca nu-s convins c-o sa-mi si amintesc, intotdeauna, de aceasta nobila intentie) sa incep propozitia (sau fraza, dupa caz) cu majuscula si s-o inchei cu punct (sau, dupa caz, cu vreun alt maruntel semn de punctuatie) care sa marcheze ce e de marcat.



Dar ma tem ca tot n-o sa te multumeasca pe deplin.

Ceea ce e (si o sa fie, in continuare) bine.




Acuma, daca tot am inceput (cuviincios si scolareste, ca sa-ti bucur ochiul si inima) cu majuscula ai am incheiat cu punct, pot sa reafirm ca latinii sunt una si italienii alta (cu totul si cu totul alta)? si ca asta nu este vreo pseudo-teorie ci un adevar (daca nu chiar un suparator truism) simplu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz a scris:


vai de capu' si de zilele noastre

adica putem spune ca rudele si cunoscutii nostri au plecat la munca in Italia, is angajatii latinilor?

(sa-l bucur pe Rycher: in opinia mea) latinii apartin unei alte epoci; sunt stramosii italienilor de azi, sunt si stramosi de-ai nostri, dar sunt (de fapt, erau) latini

italienii (daca lipsesc alte precizari) sunt locuitorii Italiei de azi, asa cum o stim

cum naiba sa afirmi ca latinii sunt, obligatoriu, italieni?



bine, ca vad ca insisti

Sursa e wikipedia singuara la indemina mea in clipa asta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Italia_(Roman_Empire)

"At the beginning of the Empire, Italia was a collection of territories with different statuses. Some cities, called municipii, had some independence from Rome, others, the colonies, were founded by the Romans themselves. Around 7 BC, Augustus Caesar divided Italia into eleven regiones, as reported by Pliny the Elder in his Naturalis Historia (iii 46):

Roman Italy (in green) as organized by Augustus.

Regio I Latium et Campania
Regio II Apulia et Calabria
Regio III Lucania et Brutii
Regio IV Samnium
Regio V Picenum
Regio VI Umbria et Ager Gallicus
Regio VII Etruria
Regio VIII Aemilia
Regio IX Liguria
Regio X Venetia et Histria
Regio XI Transpadana
"

Deci Latium era o provincie a Italiei. Nascut fiind in Latium, te numeai latin si obligatoriu italian (latium fiind o provincie a italiei). Nascut fiind spre exemplu in Samnium erai italian dar nicidecum latin (Samnium fiind si ea o provincie a italiei). Deci la nivelul acelei epoci asa stateau lucrurile. Cum nu am cunostinte daca Italia de azi mai pastreaza aceiasi organizare, sa zicem ca nu mai exista latini, ci doar urmasi ai acestora, printre care si noi care sintem urmasi ai romanilor care erau urmasi ai latinilor....etc.

E ca si cum ai zice ca nascut in Bucuresti esti bucurestean si roman, nascut in Brasov nu esti bucurestean, dar esti totusi roman.

revenim la audio? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 11:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vorba lu' Burebista: barza varza branza brad! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 11:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:

E ca si cum ai zice ca nascut in Bucuresti esti bucurestean si roman, nascut in Brasov nu esti bucurestean, dar esti totusi roman.


si daca esti nascut in harghita/covasna? Laughing

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 11:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

player4 a scris:
akaiofil a scris:

E ca si cum ai zice ca nascut in Bucuresti esti bucurestean si roman, nascut in Brasov nu esti bucurestean, dar esti totusi roman.


si daca esti nascut in harghita/covasna? Laughing


Atunci esti, deci existi! SmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Mie Iun 23, 2010 1:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:

bine, ca vad ca insisti

Sursa e wikipedia singuara la indemina mea in clipa asta:
[..........]

Deci Latium era o provincie a Italiei.

revenim la audio? Smile

Nu e nevoie sa "revii", pentru ca, desi specificul forumului este de discutie despre audio, aici ne aflam in zona numita "cafenea" - palavrageala, subiecte non-audio. Daca nu vrei sa te spurci cu subiecte fara legatura cu urechile, nu cred ca te obliga nimeni sa citesti, darmite sa mai si postezi.

Pe urma: sustii Latiumul de atunci era o provincie a Italiei de azi? Italia de azi n-are nici 200 de ani, asa ca, revenind la ce poate Wikipedia sa ofere (nu neaparat sa sustina), te invit sa arunci o privire in istoria acestei tari; daca imi dai voie, te ajut cu un citat:
wiki a scris:
Evul mediu

În perioada ce a urmat prăbușirii Romei, au avut loc o serie de fărâmițări și invazii străine. Peninsula pe care astăzi o numim Italia nu va mai deveni o unitate economică și politică până în 1861.

Ne-am edificat? Este limpede ca latinul e una si italianul alta?

Citat:
nascut in Bucuresti esti bucurestean si roman, nascut in Brasov nu esti bucurestean, dar esti totusi roman

Te gandesti la un roman legat de Roma, sau la un român din piscul muntilor?

Citat:
limbajul scris a aparut datorita nevoilor de comunicare, ca o masura de facilitare a acesteia. Cind nevoile de comunicare difera, limbajul scris aferent ar trebuii sa se adapteze. Ar rezulta astfel un limbaj viu care prin adaptarea la nevoile curente de comunicare sa o usureze.

Limba (si nu doar cea scrisa!) este vie si se adapteaza nevoilor poporului, intotdeauna a facut asta, dar nu se poate accepta (si nici dori) o adaptare rapida si/sau locala - in felul acesta s-ar dezvolta mai multe dialecte, care ar evolua diferit (si s-ar schimba radical de la o generatie la alta; nu s-ar mai intelege bunic cu nepot); adaptarea se face lent si la nivelul intregii populatii; un for de deasupra tuturor (foicica de mohor, cine-i tatal rimelor?) stabileste aceasta adaptare, in asa fel incat limba sa ramana (totusi) una singura.

Este adevarat ca ce hotaraste Academia nu reflecta, intotdeauna si cu necesitate, nevoile poporului (sau chiar ale limbii); se poate intampla ca, sub pretextul unei legitime indreptari a vreunei trecute (si deci inglobate, absorbite si amortizate) greseli sa se starneasca o brambureala si un haos inutil - pilda cred ca este evidenta, si eu o explic printr-o incompetenta mascata de entuziasmul nationalist si atoaterevolutionar al post-decembristilor nostri "nemuritori". Nu era nevoie de "revenirea" la grafia latina, iar indreptarea pe care au clamat-o luminatii nostri n-a facut decat sa brambureasca regulile (le-au dus intr-o zona supusa interpretarilor si -ciubuc? - exceptiile abunda) - dincolo de dificultatile aduse de orice schimbare, ramane intrebarea: la ce naiba foloseste balamucul acesta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Iun 23, 2010 2:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frate, da' la ce discuții ați ajuns! szacaz, hai s-o lăsăm așa: pentru tine, italienii nu sunt latini. Pentru alții, inclusiv pentru mine, italienii sunt latini. E ok așa? Altfel nu veți mai termina niciodată.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Iun 23, 2010 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt a scris:
Vorba lu' Burebista: barza varza branza brad! Laughing


Viezure

BULDOZER

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community