FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
recomandare achizitionare amplificator+boxe+cd player+dvd pl
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mocasini



Conectat la: 06 Iul 2010
Mesaje: 12
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 10:57 am    Titlul subiectului: recomandare achizitionare amplificator+boxe+cd player+dvd pl Raspunde cu citat (quote)

Salutare la toata lumea!

In sfarsit ma mut la casa mea (cu chirie da va fi a mea intr-un tarziu Very Happy ) si pot sa imi fac damblaua cu achizitionarea sculelor de ma intereseaza. Am primit acceptul din partea sotiei sa ma ocup de partea tehnica, ea e cu decoratiunea Smile drept urmare:
- camera are in jur de 20 mp si in ea vor sta toate aparaturile (de la calc la televizor, amplificator, boxe, etc);
- incep cu ce e mai usor zic eu: televizorul - am vazut noua plasma(pentru mine noua Smile) de la panasonic tx p42 g20E, merita banii aruncati sau ma rezum la altceva si in acest caz astept opiniile voastre avizate (tot plasma sau led);
- cd player - eu ma gandeam la un nad NAD C525BEE;
- dvd player - NAD T517;
- amplificator - NAD C355BEE - stiu sunt setat pe NAd Very Happy;
- boxe - aici sunt pierdut deoarece am citit in alte topic-uri ca la suprafata camerei ar merge bookshelf si eu aveam in gand ceva de genul NAD C355+monitor bronze rx8 ca e la promotie Smile dar s-ar parea ca e overkill. M-am gandit la niste boxe Elac BS63, dar nu stiu.
Partea cea mai importanta pentru mine - muzica ascultata - metale brutale gen obituary, unleashed, dark tranquillity, samael, etc - de ce zic ca e important acest aspect ca nu stiu ce s-ar potrivi la partea de amplifiicator si boxe.
Oricare alte sfaturi sunt binevenite si va multumesc anticipat.
PS: camera mai are usa la balcon si un geam mare Smile in caz ca se pune problema de izolare fonica sau alte nebunii Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 10:57 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bogdanp



Conectat la: 24 Mar 2010
Mesaje: 13
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 11:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am avut NAD 325 cu 515 si cu rs1 si tot metale din astea ascult si eu. Se descurca bine, au punch si agresivitate, dar nu cred ca boxele de raft o sa faca fata in spatiul tau (se pierde basul in camere mai mari). Amplificatorul meu nu a depasit ora 10 niciodata, deci nu stiu cat iti trebuie un 355, dar depinde de cat de tare vrei sa asculti. Poate pt rs6 de exemplu iti trebuie un amplif mai puternic. Combinatia in schimb e super ok pt metale, nu asa rafinata ca un NAIT 5i de exemplu, dar per total am fost satisfacut de combinatie multa vreme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut CD Player NAD C542 si mai am player universal NAD T535
Pe CD nu am descoperit diferente sonore intre cele 2 aparate, insa playerul universal reda si SACD, DVD Audio si DVD Video upscaled prin HDMI la 1080p. Recomandarea mea este sa iei playerul universal in loc de cele 2.

Daca nu ai prejudecati cu privire la second hand, sunt interesat in a-l vinde pe al meu, de jumatate de an de cand mi-am luat player bluray a ramas de mobila. Sunt singurul proprietar, aparatul a stat numai in rack si este ca nou. Poti sa salvezi niste bani pentru cabluri bune.

Amplificatorul NAD este Ok si intr-adevar se potriveste foarte bine cu MA. Mergi la dealer si asculta-le. Alte combinatii nu sunt atat de fericite, intotdeauna asculta amplif + boxe.

Va trebui sa te gandesti la pozitionare, daca ai camera gen 3 x 5 este probabil sa bubuie daca le asezi prea in colturi pe latura mica si sa fie prea aproape de locul de auditie daca le asezi pe latura mare. Daca ai o camera un pic mai generoasa este mult mai bine.

La ce ai pus acolo ti-as mai recomanda si un DAC USB pentru muzica de pe PC. Eu am Cambridge Audio DacMagic si Musical Fidelity V-DAC, excelente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mocasini



Conectat la: 06 Iul 2010
Mesaje: 12
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 1:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum ca ai zis de DAC am vazut la ce foloseste si de ce mi-ar trebui (in principiu am sa trec prin statie cam toate de la pc pana la televizor, numai ca urmeaza sa ma documentez cum Smile).
Referitor la auditie, o sa fie cam greu avand in vedere ca scap de la munca in jur de 6 every day si acum cum plec de fug la casuta si mai fac una alta ca luna asta vrem sa ne instalam Smile
Loucuri de auditie am vazut la avstore si parca mai stiu una pe langa gradina botanica.
Pozitionarea va veni dupa ce pozitioneaza sotia mobila - dulap, canapea si ce mai pune prin camera Very Happy.
Referitor la T535, daca face prea multe lumea zice ca face mai putin bine din fiecare decat daca ar face individual Very Happy - asa zice lumea eu nu am verificat pana acum. In primul rand ma intereseaza pe partea de cd-uri, daca e dvd pot sa rulez prin calculator si trag prin cablu hdmi la televizor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce am ascultat playerele universale NAD T535, Marantz DV7600 si DV7001 si Oppo 980HD pot sa spun ca nu au fost cu nimic mai prejos decat CD playerele din acelasi range (NAD-ul meu C542 si un Marantz CD 6002 al unui prieten).

Apropo de bagatul televizorului in amplificator, eu zic sa nu-ti faci mari sperante. Am Dolce Interactiv si pentru canalele HD mi-am zis sa trec prin receiver ca sa urmaresc meciurile mai cu atmosfera. Pot sa-ti spun ca dupa cateva zile l-am trecut din nou direct in televizor, unde efectele de tip SRS mi se par mai placute pentru aceasta activitate. Sunetul "curat" trecut prin receiver mi s-a parut foarte subtire.

DAC-ul in schimb ti-l recomand cu caldura daca vei pune muzica de pe PC/laptop. DAC-urile la care am facut referire si costa 200-300EUR mi s-au parut la fel de bune ca si CD playerele mentionate mai sus.

Simplificand la maxim, ai nevoie doar de DAC, amplif, boxe si cabluri bune. CD-urile le poti ripa pe calculator in .flac cu EAC si le poti reda cu Foobar2000 - ASIO sau WASAPI pe USB sau SPDIF de pe o placa de sunet dedicata

Nu vreau sa creez dezbateri pe aceasta tema, sunt pagini pe forum unde se dezbate problema cablurilor, insa pentru mine au schimbat foarte mult in bine sunetul. Cel mai mult interconnect-ul, apoi cablul digital si ultimul cablul de boxe (insa la cablu de boxe pana acum nu am pus mana pe un cablu chiar de top)

Si nu in ultimul rand, boxele sa le asezi pe spike-uri pe placi de marmura/granit sau, o revelatie pentru mine, pe placi groase (4cm) de stejar facute din material pentru scari de lemn. In cazul meu aceste placi au fost un upgrade excelent si sunt si estetic foarte reusite (niste dreptunghiuri 30/40 cm, slefuite foarte fin si cu marginea de sus rotunjita, exact de culoarea parchetului)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mocasini



Conectat la: 06 Iul 2010
Mesaje: 12
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Saptamana asta urmeaza sa fac o prima auditie (sau poate mai multe) si vad despre boxe ce si cum (incep cu niste elac-uri Smile). Legat de playere universale, mai vad , stii ca fiecare are piticii lui, iar la unii sunt destul de mari Very Happy.
Acum ma uit si la DAC-uri - cel de al doilea recomandat de tine nu l-am gasit la noi prin oferte, primul Cambridge este.
Oricum, pe masura ce avansez postez aici, multam.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 4:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo de auditii, cateva lucruri ca sa-ti stabilesti corect asteptarile:
- daca o boxa suna bine pe un amplif nu inseamna ca suna la fel de bine si cu alt amplif. cel mai bine este sa te hotarasti la combinatiile amplif+boxe ascultate.
- boxa sau combinatia nu va suna la fel in showroom si la tine acasa. am avut ambele experiente, sa aud un sunet nu foarte reusit in showroom si excelent acasa si sa aud sunet excelent in showroom si mai putin reusit acasa.
- asculta CD-urile tale. aici e o problema pentru ca nu sunt foarte multe inregistrari cu metale grele care sa fie si bune (nu zic audiofile). Asculta si piese dinamice si piese mai lente. Este posibil ca showroom-ul sa nu te ajute la piesele foarte zdruncinate.

DAC-ul de la Musical Fidelity l-am luat din UK
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mocasini



Conectat la: 06 Iul 2010
Mesaje: 12
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 4:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit aceste aspecte(legate de auditii), urmeaza sa le testez si eu. Cu siguranta ca la mine acasa o sa se auda ca un c.r, scuzati expresia Sad
Am pregatite niste cd-uri cu Hypocrisy Samael Ensiferum si un Obituary. Un Marduk nu ma incumet sa bag in showroom Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu neaparat Smile
cum va arata camera?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valistr



Conectat la: 05 Ian 2008
Mesaje: 34
Locatie: constanta

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 5:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mocasini a scris:
Am citit aceste aspecte(legate de auditii), urmeaza sa le testez si eu. Cu siguranta ca la mine acasa o sa se auda ca un c.r, scuzati expresia Sad
Am pregatite niste cd-uri cu Hypocrisy Samael Ensiferum si un Obituary. Un Marduk nu ma incumet sa bag in showroom Smile


Fac referire si la ce ai scris mai sus.

Am un setup format din NAD355+525+MARS6, cabluri Eagle Silverline si interconect Eagle MC90. Tot metale ascult si eu. La inceput ma nemultumeau mediile, prea scoase in fata, nu se potriveau cu rock-ul. Imi doream un sunet mai dark asa ca am trecut la treaba.

- le-am pus pe latura scurta a camerei pt. imagine stereo mai buna;
- am pus cate o placa de marmura de 2cm grosime sub incinte-upgrade cu efect pozitiv, mai mult pe partea de bass;
- panouri absorbante - vezi aici - http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=309104#309104. Asta da upgrade, acum pot asculta la volum mare fara sa ma deranjeze mediile. Sunt multumit de cum se aude.

Pana la urmatoarele fantezii audiofile le las asa, cred ca am scos totul din sitemul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
valistr



Conectat la: 05 Ian 2008
Mesaje: 34
Locatie: constanta

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 5:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si inca ceva: Hypocrisy se aud bine, dar Obituary....Samael nu am decat 2 si nu se aud stralucit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ajungi la Eugen pentru ELAC-uri spune-i sa iti puna Cryptopsy.
Suna excelent si este apropiat de ceea ce asculti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mocasini



Conectat la: 06 Iul 2010
Mesaje: 12
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 07, 2010 8:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

valistr a scris:
- le-am pus pe latura scurta a camerei pt. imagine stereo mai buna;
- am pus cate o placa de marmura de 2cm grosime sub incinte-upgrade cu efect pozitiv, mai mult pe partea de bass;
- panouri absorbante - vezi aici - http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=309104#309104. Asta da upgrade, acum pot asculta la volum mare fara sa ma deranjeze mediile. Sunt multumit de cum se aude.


Salut!
Tu crezi ca ctc-ul ma va lasa sa pun panouri de astea pe pereti Very Happy Partea cu latura mai scurta probabil ca asa va fi - partea proasta ca inca nu e nimic in casa si suntem la stadiul de decoratiuni interioare Laughing si aranjamente "florale" si apoi sa imi pun eu jucariile. Va fi distractiv. 2 saptamani sunt in cautari si daca gasesc "frumuseti" sa ma satisfaca le iau.

Kerio a scris:
Daca ajungi la Eugen pentru ELAC-uri spune-i sa iti puna Cryptopsy.
Am sa ii zic Wink .
Era in plan sa ajung azi la Eugen dar m-a sunat instalatorul si diseara trebuie sa fiu la locul faptei Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andra1



Conectat la: 28 Mar 2010
Mesaje: 11
Locatie: mizil

MesajTrimis: Sam Iul 10, 2010 12:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut baieti!!!!!. vreau si eu un raspuns. am okazia sa pun laba pe un amp sony ta-fa 5es. din cite am citit eu este un super amp ,dar las parerile la aprecierea voastra.se merita sa il cumpar? ca sursa de cd am un sony 555es si boxe cerwin vega ve 15. momentan detin un onkyo a-8850
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mocasini



Conectat la: 06 Iul 2010
Mesaje: 12
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 12, 2010 8:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sambata am reusit sa ascult urmatoarea combinatie: amplificator si cd player System Fidelity SA300 respectiv CD300 combinate cu boxe de raft Revolver Music 3. Sincer, nu prea am fost incantat (am ascultat si niste jazz si un pink floyd si se auzea minunat ), la fel si stapanul boxelor Very Happy Drept urmare am incercat un quadral Argentum 07.1 - boxe stand floor - si parca era altceva Smile. De curiozitate am aascultat si pe un sitem de 15.000 de euro si am ramas Shocked
Zilele astea poate reusesc sa ajung la Eugen ca am tot amanat saptamana trecuta si vedem cum se aude pe niste elac-uri. Keep on searching Laughing

PS: andra1, cred ca era mai indicat sa scrii in alt topic sau faceai unul nou Wink (nu are nicio treaba ce ai intrebat cu, continutul topicului)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community