FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sfat adeziv difuzoare

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
alecs24



Conectat la: 16 Mar 2007
Mesaje: 29
Locatie: Romania, Timisoara

MesajTrimis: Joi Iul 08, 2010 6:29 pm    Titlul subiectului: sfat adeziv difuzoare Raspunde cu citat (quote)

Am un woofer cu suspensia rupta si as vrea sa-l lipesc dar nu stiu ce adeziv ar fi mai potrivit. M-am uitat pe site-ul celor de la Bison si ma gandeam la ceva pe baza de epoxy sau cianoacrilat.
Poza cu problema: http://i45.tinypic.com/34tbjbc.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 08, 2010 6:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Iul 08, 2010 7:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rasinile sunt cleiuri care dupa uscare devin rigide. Eu as folosi un clei care dupa uscare sa ramana elastic - gen prenadez.
_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Iul 08, 2010 9:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sau ceva pe baza de silicon sau cauciuc natural. Am un amic care repara difuzoare si aduce asa ceva la comanda din Polonia - parca ?!
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
alecs24



Conectat la: 16 Mar 2007
Mesaje: 29
Locatie: Romania, Timisoara

MesajTrimis: Joi Iul 08, 2010 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord ca cele care se intaresc si devin rigide nu sunt potrivite pt ca vor crapa, dar nici prea gumos nu e bun pt ca stresul mecanic e destul de mare si trebuie sa tina bobina bine centrata. Trebuie ceva intre, am vazut pe ebay la americani, dar la noi nu stiu daca exista. Am gasit asa ceva http://www.2rc.ro/superglue-cianoacrilat-grame-vascozitate-mare-p-119.html insa nu stiu daca "vascozitate mare" se refera ca e mai elastic.

edit: asta ar fi the real deal http://fixmyspeaker.com/ProductDetails.php?pid=10 ma intreb daca exista ceva asemanator pe la noi Rolling Eyes


Ultima modificare efectuata de catre alecs24 la Joi Iul 08, 2010 9:47 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 08, 2010 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ba parerea mea este ca, pentru zona respectiva, ar trebui un liant rigid; daca problema era la rila, ar fi trebuit, intr-adevar, ceva elastic.

Ganditi-va ca acolo aveti doua materiale diferite, iar partile trebuie sa se miste la unison; fortele se distribuie in doua directii la aproape 90 grade, neuniform, de unde si stresul mecanic deosebit.
Ca sa tina membrana in intrefier, lipitura trebuie sa "tina" ferm... In rest, de miscat, trebuie sa se miste doar membrana textila, iar zona de lipitura sa nu devina o parghie, de aceea nu cred ca un liant rigid (tip A+B, de exemplu) va crapa...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.


Ultima modificare efectuata de catre fcon la Joi Iul 08, 2010 9:53 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Joi Iul 08, 2010 9:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.bison.net/upload/af993e0fc2c7dd2dc07cbe.pdf
_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Vin Iul 09, 2010 8:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alecs24 a scris:
Am gasit asa ceva http://www.2rc.ro/superglue-cianoacrilat-grame-vascozitate-mare-p-119.html insa nu stiu daca "vascozitate mare" se refera ca e mai elastic.


Cred că se referă la vîscozitatea produsului în flacon, adică înainte de lipire.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
alecs24



Conectat la: 16 Mar 2007
Mesaje: 29
Locatie: Romania, Timisoara

MesajTrimis: Dum Iul 11, 2010 4:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lipit l-am! http://i31.tinypic.com/5ye26v.jpg
Nu e cea mai frumoasa lipitura, dar mecanic cred ca este in regula. Am decis sa folosesc bison epoxy universal, si spre surprinderea mea acum ca s-a uscat seamana destul de mult cu lipiciul original bobina-suspensie, tot lucios, transparent si oarecum gumos dar intarit. A stat cam 24 de ore la "vindecat" si astazi am facut un scurt test cu ~30hz si totul pare in regula, doar ca suspensia pare mai rigida (probabil din cauza ca am "eliminat" cel mai mic inel din jurul bobinei, punand lipici si intarind-ul) dar asta este.. decat sa-l arunc mai bine asa. Smile multumesc celor care m-au sfatuit!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community