FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe Mission M35i
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Masurate asa cum sunt legate imi da 2 ohmi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 11:03 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 11:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ambele woofere sunt de 4 ohmi si sunt legate in paralel, inseamna ca impedanta incintei va fi de aprox. 2,7-3 ohmi (se aduna Rdc de la bobina serie), dar ramane totusi extrem, chiar periculos de mica.
Sigur sunt difuzoarele originale ?
Asa cum spunea Marco Polo, ar fi trebuit sa fie 2 woofere de 8 ohmi legate in paralel. (Si oricum incinta ar fi avut cca 4 ohmi si nu 8 cum era declarata)

In cazul acesta - nu se incalzeste amplitunerul cand asculti putin mai tare ? Confused

_________________
Filtre la comanda.


Ultima modificare efectuata shambala la Mar Iul 20, 2010 11:17 am, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca sunt originale ...! Boxele le-am cumparat noi..si nu parea sa fie umblat in ele...pe difuzoare scrie mission..!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai cauta si tu putin pe forumurile internationale si vezi daca a mai remarcat cineva aceasta problema.
Poate gasesti si schema incintelor, poate si date despre difuzoare.
Oricum, atentie la incalzirea amplifului.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de unde esti,poate te ajuta cineva ca sigur e ceva putred la jumate,ori eroare umana ,ori stricaciune(putin probabil daca inca suna)
pana la urma de unde a plecat situatia? s-a simtit ceva in neregula la auditii,nu mai suna ca inainte,sunt ceva diferente intre ele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar difuzorul de medii si cel de inalte nu trebuie luat in calcul?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca zici ca ai masurat rezistenta difurilor individual scoase din boxa si dau putin sub 4 ohmi bucata,nu are cum sa nu fie legate in serie.Firele de la ele se duc separat in filtru,sau se duc de la un wofer la altul si apoi in continuare la filtru?
Se ia in calcul si imp. celorlate difuri,dar de obicei acelea sunt separate in curent continuu de filtrul trece-sus si nu poti masura cu ohmetrul.SI oricum,impedanta este data majoritar de partea de joase,ca si spl-ul de altfel,pt ca acolo este distribuita majoritatea energiei ,deci si a consumului
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare ca staia se incalzeste mai tare decat trebuie si am impresia ca o boxa suna mai "murdar"...mai infundat..!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt fire separate care duc in filtru dar se intalnesc in acelasi punct in filtru..adica firul de plus de la dif 1 si cel de la dif 2 sunt lipite impreuna..la fel si cel de minus
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt din Timisoara
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am cautat schema filtrelor si date despre difuzoare si nu am gasit nimic...cel putin eu..!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 2:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut..am citit pe sus pe aici ce ai scris atat tu cat si restul

nu am experienta unor useri deja cunoscuti pe forumul asta dar sper sa te pot ajuta.

avand in vedere ca difuzoarele sunt de 4 ohmi..si puse in paralel...deci gresit, nu poti sa te apuci sa le legi tu cum trebuie??adica in serie? si cum stim cu totii 4+4 = 8 si ai atins impedanta buna.

poate e defect din fabrica..ala care le-o fi montat o fi fost obosit baut etc...si le-a pus prost.
Cum am zis..ti-am dat doar o parere personala..ce as face eu.Le-as lega in serie, as obtine impedanta de 8 ohmi si as termina cu asta.

Cat despre incalzirea statiei e normal avand in vedere ca asculti sub impedanta amp....si sunetul prost dintr-o boxa.ti-o zic din pct. de vedere al unuia care a asistat la asa ceva.
Am avut un amic care si-a tunarit niste boxe, si in loc sa ia filtre noi le-a pastrat pe ale vechi(unu din filtre nu mai facea legaturile bine,cand dadea pe bass cand nu..etc)si avea la boxe 2 si nu stiu cati ohmi(masurat dupa ce a patit ce a patit)..si a ascultat mai tare sa vada cum se aud si a murit statia pe canalaul unde filtru ala ii facea probleme.

Bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Swat Cat



Conectat la: 17 Dec 2003
Mesaje: 89

MesajTrimis: Mie Iul 21, 2010 7:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

medile si inaltele ce impedanta au?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Iul 21, 2010 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mediile au 8 ohmi si inaltele 4 ohmi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Iul 21, 2010 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as face in felul urmator:

As ridica (desena) schema completa a filtrului dupa montajul real din boxa. Apoi as face o masuratoare de impedanta pe toata boxa si apoi pe fiecare difuzor in parte (dar nu masuratoare din aia cu ohmetrul cum ai facut tu. Tu ai masurat doar impedanta boxei respectiv a difuzoarelor in curent continuu, adica la frecventa zero. Masurarea impedantei se face pe toata plaja de frecvente - adica 1hz - 20khz) . Toate aceste demersuri mi-ar da o radiografie completa a boxei respective si s-ar putea pune un diagnostic.

Un grafic de impedanta arata cam asa:


_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community