FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Iar a venit momentul pentru upgrade. Caut sfaturi

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
VreauMaiMult



Conectat la: 21 Iul 2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mie Iul 21, 2010 2:13 am    Titlul subiectului: Iar a venit momentul pentru upgrade. Caut sfaturi Raspunde cu citat (quote)

Salutare

Vreau sa-mi imbunatatesc sistemul audio si presimt ca aceasta dorinta se va sfarsi cu ceva achizitii din partea mea, asa ca vin aici cu doleantele mele

Ce am
una bucata camera de bloc comunista (cam 10mp) impreuna cu cei 4 pereti obligatorii + geam. ca mobila are suficient de multa.
una bucata calculator pe post de centru multimedia, suficient de amutit (il mai iert acum, ca-i vara) avand pe post de placa de sunet o m-audio revo 5.1 legata la un sistem usor mai ciudat:
ca front folosesc o pereche monitor audio br1 (6Ohm) legate la un denon pma 450( pe el scrie 2x80 W @ 4Ohm si 2x40W@8Ohm ).
ca back + sw am un sistem constuit de cineva priceput la construit boxe. Nimic spectaculos, difuzoare audio + placaj + soft de calculat incinte. E prevazut cu un buton de off ce opreste toata tarasenia si ma lasa sa ascult muzica stereo

Cu ce ma laud
In principiu am inceput de foarte de jos (casti la un 10 si boxe la 20 de mii), dar mi-a placut tot timpul sa imbunatatesc cate ceva. Muzica ce-mi place e greu de definit. Pe de o parte imi place muzica destul de zgomotoasa (techno, metale grele, house) dar la care nu am pretentii (aici swooferul sta musai cu butonul apasat) dar pe de alta parte incepe sa-mi placa destul de mult muzica vocal instrumentala.
Mai folosesc sistemul si pentru filme (dolby surround-ul /ac3-ul nu ma incanta prea tare si-l folosesc destul de rar, majoritatea sunetelor din filme par a fi pozitionate manual folosind slider-ul de volum) si jocuri(aici se simte destul de bine o pozitionare audio precisa).
Stiu ca sunt topicuri in acest forum in care pc-ul e tabu ca sursa audio, iar daca mai zici ca si joci.... Eu sincer am simtit o diferenta destul de mare cand am bagat br1-urile in priza (eh, nu imediat, ca vroiau un pic rodate si nu direct in priza) chiar si pe mp3-uri amarate. Chiar si calul din homm3 suna mai a cal. Filmele (non-block-bustere) profita din plin de boxe superioare, vocea fiind un instrument audio deosebit de complex (poate chiar cel mai)
Ca experienta audio nu ma laud foarte tare. Mi-au placut destul de mult floorstanderele silver de la MA cand le-am auzit pe un album de-al Vaya con Dios (am devenit fan dupa experienta). Ultimul HiFi Arena insa m-a dezamagit complet, parandu-mi foarte agresive boxele ascultate, chiar ascultate in setup-uri analogice (da, stiu, holy graal)

Ce v-as ruga pe voi
1) Mediile sunt destul de agresive dupa un anumit volum (amplificatorul nu depaseste ora 10-11, iar volumul in mixer-ul windows cam la 60-70%. As da vina pe amplificator care, teoretic, e sub puterea boxelor. Cand le-am ascultat in showroom nu am simtit vreo urma de distorsiune, dar amplificatorul folosit era un nad 315 bee care are functia de softclipping. Am pomenit de showroom nu ?(aka spatiu tratat acustic)

2) Ce perdele sa-mi iau ? Ignorati asta. M-ar ajuta niste perdele groase si grele plasate strategic in spatele boxelor ? Sper la o mai buna pozitionare audio si la o indulcire a mediilor. Boxele spate sunt destul de imprecise in ceea ce priveste pozitionarea surselor de zgomot. Sa fie din cauza reflexiilor peretilor ?

3) Vaya con Dios nu suna la fel de bine la mine. Asta e evident. As face pasul urmator si sa investesc intr-un upgrade de proportii (amplificator + boxe). Incerc sa nu depasesc targetul de 2000 RON (+50%). M-as dori niste boxe care sa te implice mai mult in muzica, fara totusi a fi tipatoare (nu tin neaparat la reproducerea fidela a instrumentelor sau o spatializare deosebita). MA-urile sunt destul de corecte dar mi se par si destul de reci, mai ales la volume joase. Momentan imi fac cu ochiul o pereche de Focal Chorus 705V. Cum vi se par ? Cu amplificatoare se impaca mai bine ? Sau, mai bine cu ce amplificatoare nu se impaca de loc ?

4) amplificatorul meu poate duce o pereche din categoria superioara de pret ? Evident plimbatul cu el prin oras e musai, dar totusi are 10Kg si as prefera un numar cat mai mic de deplasari. Un amplificator mai puternic ar scoate mai mult din MA-urile mele de acum ?

5) sa raman tot pe MA ? si sa investesc intr-un bookshelf din seria silver pe fata ? sunt diferente notabile ? Mi se pare totusi destul de subtire sunetul MA

6) observ ca am ramas cu un interconnect destul de slab calitativ. Unde gasesc in bucuresti un cablu jack - rca cat de cat onorabil la sub 20Euro. M-am uitat prin muzica si n-aveau decat unul pe la vreo 30RON care nu m-a impresionat cu nimic. A, ba da, era prea scurt

Mersi frumos ca v-ati oprit sa cititi mesajul meu si astept sfaturile voastre. Si misto-urile, dar sa pastram totusi un raport informatie/zgomot supraunitar
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Iul 21, 2010 2:13 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community