FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Streamer / MediaCenter audiofil
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 04, 2010 11:59 pm    Titlul subiectului: Streamer / MediaCenter audiofil Raspunde cu citat (quote)

Sunt tare nedumerit: vad ca piata in acest domeniu pare inca in fasa.

Ce imi recomandati ? Dar nu la preturi astronomice si sa fie livrabil in RO.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Aug 04, 2010 11:59 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 9:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Streamer, Squeezebox Duet.
Are DAC bun, cu Wolfson 8501 + ca semnalul nevenind pe optic sau coaxial nu are nici probleme mari de jitter + cea mai tare telecomanda. Daca ai iPod atunci poti doar Squeezebox si folosesti iPhone ca tlc.
Cred ca sa discutat de el pe forum.
De media center audiofil inca nu am auzit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 9:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un punct de plecare
http://www.stereophile.com/mediaservers/
O intrebare care merita pusa este daca vrei sa utilizezi un streamer care are si DAC incorporat sau te intereseaza doar transportul si sa folosesti un DAC separat.
O varianta noua si interesanta ar fi si cea oferita de PS Audio cu noul lor DAC PerfectWave si un add-on numit PerfectBridge, care transforma DACul intr-un streamer.
http://www.psaudio.com/ps/products/detail/perfectwave-dac?cat=audio

Personal nu am ascultat decat Squeezebox Classic si Squeezebox Duet, redare directa si prin DAC (al meu cel din semnatura si un Marantz CDA-94 al unui prieten). Direct sunau bine, mai bine decat M-Audio 24/96, prin DAC sunau cu mult mai bine.

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 9:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit multe lucruri frumoase despre asta: http://www.olive.us/products/olive4hd/overview.html. Din pacate nu-l aduce nimeni in Romania.
Stiu ca pe forum recomanda cineva Popcornhour C-200.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 9:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma intereseaza doar transportul - sa fie foarte bun. Folosesc DAC extern cu precadere pe SPDIF coaxial.

edit:

Si daca ar avea si un media organiser bun, sa permita de exemplu grupari/cautari dupa artist, formatie, nume melodie, gen, etc - ar fi perfect.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 9:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O alternativa scumpa, excelenta din punct de vedere al navigarii prin fisierele cu muzica este QSonix Q100.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 9:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca este mai buna legatura optica pentru aceasta aplicatie. Realizarea unei legaturi cu masa unei plasme, lcd, nu este indicata. Iata avantajul solutiilor prezentate anterior, construite special pentru a fi legate la un sistem audio.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 9:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Liv32 a scris:
O alternativa scumpa, excelenta din punct de vedere al navigarii prin fisierele cu muzica este QSonix Q100.


am vazut inclusiv demo-urile la Qsonix Q205. Produsul arata si pare extraordinar. Dar inca nu gasesc pretul...

edit: am gasit pretul si m-am linistit. Mr. Green

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pare foarte interesant acest marantz:
http://www.itechnews.net/2010/07/26/marantz-na7004-network-audio-player/

Si pretul este bun: 799 USD USA

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intre Popcorn Hour C-200 si HDX-BD1 ce ati alege ?
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Popcornhour c-200 poate functiona fara sa fie conectat la tv (navigarea se face utilizand micutul ecran lcd). Dezavantaj - pretul foarte mare. La acelasi pret se poate cumpara de exemplu un Egreat si un mic monitor lcd cu Hdmi.
Daca legatura se face optic prin intermediul unui dac cu restul lantului audio nu ar trebui sa apara probleme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Popcorn Hour are un cip all-in-wonder care face absolut tot, inclusiv conversia digital-analog, deci nici macar nu are DAC dedicat; calitatea iesirilor analogice se bate de la egal la egal cu orice sunet onboard si e posibil ca in unele cazuri sa piarda... deci nimic audiofil aici, nici macar de departe. Despre celalalt player nu stiu nimic, nu ma pronunt, dar cred ca toate jucariile ieftine folosesc cipuri asemanatoare deci nu m-as astepta la miracole.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HDX mi se pare scump.
WD TV Live e la jumatate de pret. Are si procesor mai bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 11:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci nu voi folosi iesirile analogice, folosesc DAC extern. In acest caz cat de mult sa conteze implementarea pentru iesirea digitala coaxiala in asa fel incat sa nu fie afectata calitatea sunetului ?

Alta varianta interesanta ar fi Logitech SqueezeBox Duet - rog eventual posesorii sa imi dea detalii despre acesta - daca suporta lossless comprimat: flac si daca suporta storage-uri NAS sau alte solutii de storage PC-less

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Playerele de la WD le am eu la firma cam toate modelele, mai exact WD TV Mini Media Player, WD TV HD Media Player New Version si TV Live HD Media Player, adica asa-s trecute in oferta. Laughing L-am testat doar pe ultimul si cel mai scump, iti spun sigur ca iesirea analogica suna mai prost decat Realtek onboard de pe placa de baza Gigabyte Ga-EP45C-DS3R cu care am comparat direct, folosind numai muzica in format FLAC. Iar sistemul audio nu era ceva deosebit de scump, amplificator JVC A-X2 si boxe Jamo Alto Signature, nici nu vreau sa stiu ce diferente ar fi fost pe un sistem mai cu pretentii...

Asa ca eu cred ca ai 2 variante, ori suplimentezi semnificativ bugetul ori te multumesti cu calitatea mediocra oferit de un media player d-asta accesbil la pret. Wink

P.S. Acum am vazut ultimul tau post, poate o alternativa ar fi iesirea optica, de acolo vii cu un DAC si poate obtii ceva decent... vezi ca WD nu are iesire digitala coaxiala, doar optica. Exclamation Si mai e o problema, mai mult ca sigur toate aceste playere lucreaza nativ doar pe 48 khz si multiplicatorii sai, nu cred ca s-au obosit sa puna un oscilator de cuart pentru 44.1 khz avand in vedere ca orice sunet de film de la AC3 incolo este pe 48 khz, deci o sa ai parte si de un resampling facut pe genunchi ca sa zic asa.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community