FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Libertatea de exprimare - forumuri vs. forumuri
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am intrebat despre mesageria privata pentru ca personal mi se pare interesant faptul ca forumurile sunt ca un jurnal scris, jurnal care iti permite sa faci tot felul de studii socio-economice pe termen lung. Studiile astea se pot face acum pe mase largi de oameni. Banuiesc ca la un moment dat de timp continutul unui astfel de forum o sa coste o caruta de bani. Scormonirea mesageriei private de curiozitate sau pentru atacul oponentilor sunt niste metode rudimentare , mult mai multa importanta vor avea mesajele in contextul primului paragraf.

Daca pierzi drepturile asupra a ceea ce publici pe forumuri, sa intelegem ca s-ar putea folosi impotriva ta ceea ce spui, candva intr-un sistem totalitar daca acesta va apare ? Pare a fi destul de riscant ceea ce-ti iese din buricele degetelor Smile Cred ca cea mai buna varianta de protectie este sa nu lasi nici un fel de date de indentificare personala pe vreun forum, iar tastarea mesajelor sa le faci printr-un proxy-server. Pare un pic maniacala ideea Smile , dar cand vezi cata lupta se da la noi pentru a se putea mentine democratia incepi sa vezi altfel lucrurile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 10:00 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 10:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu m-as gandi atat de departe, sau cel putin nu vreau sa accept acest lucru.
Ar insemna ca ne intoarcem de unde am plecat.
Sunt de parere ca nu se poate castiga din niste discutii purtate pe mp, despre audiofilie.
Vreau sa cred ca in anumite limite, inca, suntem oameni liberi.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 1:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Smile evident ca suntem liberi, am vrut doar sa mai condimentez discutia Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Smile evident ca suntem liberi, am vrut doar sa mai condimentez discutia Wink


Matrix ! Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 2:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:

Daca pierzi drepturile asupra a ceea ce publici pe forumuri, sa intelegem ca s-ar putea folosi impotriva ta ceea ce spui, candva intr-un sistem totalitar daca acesta va apare ? Pare a fi destul de riscant ceea ce-ti iese din buricele degetelor Smile Cred ca cea mai buna varianta de protectie este sa nu lasi nici un fel de date de indentificare personala pe vreun forum, iar tastarea mesajelor sa le faci printr-un proxy-server. Pare un pic maniacala ideea Smile

Hmmm..."pare"? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Cred ca cea mai buna varianta de protectie este sa nu lasi nici un fel de date de indentificare personala pe vreun forum, iar tastarea mesajelor sa le faci printr-un proxy-server.


Vasile nu e de acord

Citat:
ALTE CLARIFICARI IMPORTANTE:

- ODATA inregistrat un membru, AUTOMAT proprietatea asupra TUTUROR posturilor create revine editurii ARTECNO BUCURESTI SRL.
- Userul NU are dreptul sa ceara stergerea contului creat si a posturilor aferente, aceasta decizie fiind NUMAI la latitudinea si discretia administratorilor forumului.

- Accesul folosind proxy-uri anonime este INTERZIS.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
... personal mi se pare interesant faptul ca forumurile sunt ca un jurnal scris, jurnal care iti permite sa faci tot felul de studii socio-economice pe termen lung.

socio da, economice mai putin

Citat:
Banuiesc ca la un moment dat de timp continutul unui astfel de forum o sa coste o caruta de bani.

Am curaj sa ma indoiesc; sunt extraordinar de multe forumuri, nu vad ce anume le-ar face asa de valoroase (adica daca judeci in termeni gen "contemporaneitatea de azi o sa faca parte din antichitatea mileniilor viitoare, si pana atunci o sa se piarda mai tot - tot ce astazi esta banal si lipsit de farmec, haz, interes si valoare - numai hi-fi.ro o sa fie descoperit si desprafuit si expus intr-un muzeu", se poate sa ai dreptate); dar in zilele noastre forumul nu este decat o forma de socializare, asociata, mai tot timpul, cu schimbul de informatie (adica educatie, progres)
Citat:
Scormonirea mesageriei private de curiozitate sau pentru atacul oponentilor sunt niste metode rudimentare , mult mai multa importanta vor avea mesajele in contextul primului paragraf.

Nu vreau sa dau idei nimanui, asa ca n-o s-o (metoda) trambitez in gura mare, dar in ziua in care o sa ai o baza de date a vreunui preistoric forum (pe vbulletin sau phpbb sau pe alta platforma uzuala) si daca n-o sa existe pericolul sa fii acuzat de (cel mult) indiscretie, o sa te invat cum se face si potlogaria asta.

Citat:
Daca pierzi drepturile asupra a ceea ce publici pe forumuri
Asta este (juridic socotind) o prostie, nu pierzi nimic (oricare ar fi prevederile regulamentului), ci doar dai proprietarului acceptul sa foloseasca informatia al carei autor esti.
Citat:
sa intelegem ca s-ar putea folosi impotriva ta ceea ce spui, candva intr-un sistem totalitar daca acesta va apare ?

sistemul totalitare n-are nevoie de un regulament de forum ca sa scoata untul din tine.
Citat:
Pare a fi destul de riscant ceea ce-ti iese din buricele degetelor

Pana la un punct, cam asa este; depinde numai de tine sa pastrezi (atata cat poti, ca existe nenumarate limite) o oarecare discretie.
Citat:
Cred ca cea mai buna varianta de protectie este sa nu lasi nici un fel de date de indentificare personala pe vreun forum

Adevarat, dar mereu se intampla sa te lovesti de cocosi naivi care se bat in piept ca ei nu se ascund dupa un nickname, ei semneaza cu numele propriu (si daca nu este simpla cocoseala si naivitate, e de apreciat! dar de obicei nu-i de apreciat, e numai de ridiculizat)
Citat:
iar tastarea mesajelor sa le faci printr-un proxy-server
pai, la bani marunti, e total inutil
Citat:
Pare un pic maniacala ideea

Pai daca n-ar fi si inutil demersul de a te ascunde (de profesionisti; ca de amatori ajunge sa-ti pui nicl\k in loc de nume si sa nu afisezi adresa sau alte detalii), ar putea sa para si "maniacala"; dar asa nu este decat (repet) naivitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Oct 08, 2010 6:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. Orice persoana cu drept de administrare pe baza de date poate scrie interogari care returneaza orice parte a tabelelor (inclusiv continutul MP), filtrat/sortat dupa cum doresc muschii din dotare. Operatia se poate face si "remote" (nu este necesar sa fii in camera serverelor).

2. Moderatorii nu au drept de administrare pe baza de date deci cele de mai sus nu li se aplica.

3. O astfel de citire ar fi transparenta pentru userii obisnuiti - altfel spus, n-ai cum sa stii ca ti s-a citit MP-ul catre admin.

4. Iar ca distractia sa fie completa, adminul poate modifica mesajele dupa bunul plac (nici macar nu-i trebuiesc cunostinte de SQL, este suficient sa-si activeze optiunea "Edit" pentru clasa din care face parte). Desigur, userul poate constata acest lucru dar intrucat nu are acces la functia de editare... bad luck!

Altfel spus, din punct de vedere "legal" eu ii pot transmite un MP lui Nicu rugandu-l sa-si reia pozitia de moderator iar ceea ce ajunge la urechile (de fapt sub ochii) lui este o injuratura de mama. Intrucat eu nu mai pot modifica ramane sa-l conving pe Nicu (un simplu exemplu, ar putea fi vorba de oricine) ca de fapt n-am scris ce a citit el ca am scris.
Si hai sa ducem paranoia pana la capat: poate ca eu chiar l-am injurat pe Nicu dar, pe baza celor de mai sus, pot oricand sustine ca nu am facut-o (iar adminul/moderatorii nu-mi pot cenzura porcariile intrucat ar insemna sa recunoasca faptul ca au acces la MP-uri). Desigur, exista logurile cu modificarile dar ma indoiesc ca as primi acces la ele fara a trece prin justitie. [si ca veni vorba, si logurile se pot modifica, daca stii cum...]

Ar mai fi, multe si marunte, dar pun stop aici ca nu-i cazul sa tin cursuri de administrare RDBMS pe forum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ViMe



Conectat la: 26 Mai 2008
Mesaje: 98
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 08, 2010 8:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
(...)si ca veni vorba(...)
Smile Reflections on Trusting Trust, by Ken Thompson, ACM Turing Award Lecture, 1984
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Vin Oct 08, 2010 8:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:

Citat:
ALTE CLARIFICARI IMPORTANTE:

- ODATA inregistrat un membru, AUTOMAT proprietatea asupra TUTUROR posturilor create revine editurii ARTECNO BUCURESTI SRL.
- Userul NU are dreptul sa ceara stergerea contului creat si a posturilor aferente, aceasta decizie fiind NUMAI la latitudinea si discretia administratorilor forumului.

- Accesul folosind proxy-uri anonime este INTERZIS.


bibi.audiofil a scris:
cu mai mult timp în urmă mi-am șters conținutul mesajelor


ca user n-ai dreptul sa ceri stergerea posturilor dar poti sa-ti stergi continutul mesajelor Wink

_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 08, 2010 9:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
1. Orice persoana cu drept de administrare pe baza de date poate scrie interogari care returneaza orice parte a tabelelor (inclusiv continutul MP), filtrat/sortat dupa cum doresc muschii din dotare. Operatia se poate face si "remote" (nu este necesar sa fii in camera serverelor).

2. Moderatorii nu au drept de administrare pe baza de date deci cele de mai sus nu li se aplica.

3. O astfel de citire ar fi transparenta pentru userii obisnuiti - altfel spus, n-ai cum sa stii ca ti s-a citit MP-ul catre admin.

4. Iar ca distractia sa fie completa, adminul poate modifica mesajele dupa bunul plac (nici macar nu-i trebuiesc cunostinte de SQL, este suficient sa-si activeze optiunea "Edit" pentru clasa din care face parte). Desigur, userul poate constata acest lucru dar intrucat nu are acces la functia de editare... bad luck!

Altfel spus, din punct de vedere "legal" eu ii pot transmite un MP lui Nicu rugandu-l sa-si reia pozitia de moderator iar ceea ce ajunge la urechile (de fapt sub ochii) lui este o injuratura de mama. Intrucat eu nu mai pot modifica ramane sa-l conving pe Nicu (un simplu exemplu, ar putea fi vorba de oricine) ca de fapt n-am scris ce a citit el ca am scris.
Si hai sa ducem paranoia pana la capat: poate ca eu chiar l-am injurat pe Nicu dar, pe baza celor de mai sus, pot oricand sustine ca nu am facut-o (iar adminul/moderatorii nu-mi pot cenzura porcariile intrucat ar insemna sa recunoasca faptul ca au acces la MP-uri). Desigur, exista logurile cu modificarile dar ma indoiesc ca as primi acces la ele fara a trece prin justitie. [si ca veni vorba, si logurile se pot modifica, daca stii cum...]

Ar mai fi, multe si marunte, dar pun stop aici ca nu-i cazul sa tin cursuri de administrare RDBMS pe forum.


Cateva precizari:

2. oricarui user i se pot aloca orice privilegii, inclusiv pe baza de date

Datorita faptului ca sistemele informatice nu se intretin singure, cineva trebuie sa fie admin, implicit sa aiba full access pe sisteme. Deci, Big Broher exista ! Laughing

Mi-a placut la sfarsit ca ai folosit expresia RDBMS, asta denota ceva, cel putin pentru mine ! Thumb Up

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 08, 2010 9:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Paranoia este o psihoza care se manifesta predominant pe taram cognitiv. Paranoicul, victima unei mreje de inchipuiri, nu este lipsit de logica. El conexeaza fapte intamplatoare, fara legatura intre ele si creeaza din ele un sistem de argumentatie logice care il conduc spre convingerile sale morbide. Asa se face ca el va vedea mereu altceva in spatele aparentei, va interpreta in maniera sa vorbele celorlalti, va cauta – si va gasi! – in toate imprejurarile tradarea, subminarea autoritatii sale, prejudicierea intentionata, lipsa de consideratie din partea celorlalti.

Sper ca nimeni de pe acest forum nu se recunoaste in aceasta definitie... Fool

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Vin Oct 08, 2010 9:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un paranoic nu se va recunoaste niciodata in definitia data de tine Very Happy . Are timpul ocupat cu cautarea si gasirea
Citat:
in toate imprejurarile a tradarii, subminarii autoritatii sale, prejudicierii intentionata, lipsei de consideratie din partea celorlalti.


Oricum foarte bineveniteste mesajul tau!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 08, 2010 11:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing Ar trebui sa multumim paranoiei , altfel ramaneam cu o frunza in fata in loc de chiloti Laughing Paranoia face parte din spiritul de conservare, este motorul care te face sa iti imaginezi in avans o situatie potential periculoasa. Evident ca pentru o firma care vinde scule audio ea este foarte deranjanta, nu lasa clientul se se arunce fara sa judece. Ce este interesant si foarta putina lume realizeaza treaba asta, e ca nu paranoia sau alte lucruri neplacute sunt rele, ci mai degraba "masura" in care ele apar. Cantitatea te omoara sau te face bine. Dozarea aceste masuri vine din intelepciune, calitatea cea mai importanta a unui om. De multe ori aceasta nu prea transpira din posturile acestui forum, e preferata arma atacului, nu-ti convine ceva dai cu rahat in persoana care te-a deranjat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Vin Oct 08, 2010 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Ar trebui sa multumim paranoiei , altfel ramaneam cu o frunza in fata in loc de chiloti

Pe naiba!

Am fi umblat chiar si fara frunza, ca doar n-am fi avut nimic de ascuns - n-ar fi fost fain?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 8 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community