FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Nelamurire legata de unii vanzatori de la Publicitate
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2010 8:06 am    Titlul subiectului: Nelamurire legata de unii vanzatori de la Publicitate Raspunde cu citat (quote)

Am să mă refer strict la unii vânzători de pe acest forum, deși am observat asta și pe altele. Și nu mă refer la experiențele mele, eu cumpăr destul de rar de aici. Pur și simplu citesc din obișnuință anunțurile de la publicitate și mă miră atitudinea unora.
Sunt unii, de fapt foarte mulți, care scot ceva scule la vânzare. Și pun un preț. De obicei destul de mare, se vede că nu cunosc piața și nu intră pe ebay, sau poate intră dar se gândesc că poate pică vreun fraier în plasă. Și aici fac o paranteză: am avut astfel de discuții și pe privat cu unii vânzători, legate de anumite prețuri. Adică, măi frate tu vinzi la preț triplu față de prețul uzual pe ebay. Răspunsul lor: "nu contează, aici e România (sau ceva de genul ăsta), nu oricine poate cumpăra de pe ebay". Ba da, oricine poate. Nu e mare lucru. E la îndemâna oricui.
Mă rog, altceva vreau să discut, deci revin: vânzătorul pune un preț. Mare. Și măi nene, nu mai lasă de prețul ăla. Dă up-uri la anunțurile alea fără să scadă prețul nici măcar cu 10 euro. Înțeleg să faci asta, hai, câteva luni. Dar un an?! Dar doi ani?! Să ai un anunț acolo de aproape doi ani și tu să nu mai reduci prețul ăla, sau să scrii cel puțin că ești dispus să negociezi? Păi vrei să vinzi sau nu vrei să vinzi? Ești firmă? Poate că ești, dar și firmele scad prețul la marfa care nu se vinde.
Mă rog, eu chiar nu înțeleg acest gen de gândire.
Eu în puținele ocazii când am vândut ceva, am pus prețuri mici, realiste, iar dacă un cumpărător mi-a făcut vreo ofertă, am lăsat de la mine, în fond dacă scot ceva la vânzare, înseamnă că nu mai am nevoie de acel ceva, sau poate am nevoie de ceva bani, dar în niciun caz nu aștept să fac afacerea secolului, să stau la pescuit de fraieri sau să mă îmbogățesc.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Aug 07, 2010 8:06 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2010 8:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Smile Rycher nu vrei sa le impui tu un pret ? Sigur esti liberal ? Omul are voie sa-si faca strategia sa , nu poti sa-i impui tu pretul. Daca vei cumpara de la noi vei audia produsul probabil, vei vedea omul in fata, vei avea de unde sa-i iei in caz de...... Pe Ebay mergi la risc mare.

Dupa calculul tau ar trebui sa fie valabila si inversa: adica sa nu tragi de ala sa scada pretul, sa-l iei direct fara negociere. Deci si cumparatorul vrea sa castige, nu numai vanzatorul. Pana la urma fenomenul descris de tine e o relatare foarte sanatoasa a economiei de piata, asa cuidata cum pare ea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
melo



Conectat la: 18 Ian 2010
Mesaje: 53
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2010 12:18 pm    Titlul subiectului: Re: Nelamurire legata de unii vanzatori de la Publicitate Raspunde cu citat (quote)

Rycher, cand te lamuresti de ce se-ntampla asta, sa-mi explici si mie in cuvinte simple, ca si eu ma crucesc.
Oare marfa lor nu se depreciaza moral, nu se uzeaza ? ,,O tin sigilata" Nu, zau ? Sau pretul e pentru un <obiect de colectie> ?
De fapt, asta imi aminteste de stilul ,,Nu vand terenul, ca astept sa mai creasca pretul". Da, dar intre timp si viata s-a scumpit (iar vanzatorul traieste, adesea, ca vai de el). Sa fie doar prostie in stare pura ? Sau, sa nu fiu rau: inadaptare la economia de piata...,,ca noi asa am apucat".
Poti sa faci ce <strategie> vrei - doar e marfa ta, prietene vanzator. Dar strategia asta nu ar trebui sa includa si <timpul inseamna bani> ?
Imi amintesc de un tip care vindea pe <okazii.ro> un laptop f. ieftin. <Merge?> a fost intrebat. <Daca as stii ca merge , nu l-as vinde asa de ieftin>.
Afaceri, nu gluma.

_________________
...si eu am fost trancotar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2010 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Omul are voie sa-si faca strategia sa , nu poti sa-i impui tu pretul.


Așa cum foarte bine spune și melo, mai sus, unde e strategia aici? Care e strategia, mai exact? Să vezi că nu e nimeni interesat de marfa ta la prețul ăla și totuși să ții ca prostul de preț ani la rândul mi se pare cel puțin deplasat....

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2010 1:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ii place doar sa aiba anunt la Vanzari Razz si nu vrea sa vanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2010 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In plus multi din cei care vand sunt dispusi sa primeasca potentialii cumparatori la auditii, etc, ceea ce nu se poate spune si despre eBay.

E drept, tot ce am cumparat pana acum de pe eBay a fost ok - dar sunt cateva elemente pe care sa tii cont sa le urmaresti cand cumperi de pe astfel de site-uri.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2010 2:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
In plus multi din cei care vand sunt dispusi sa primeasca potentialii cumparatori la auditii, etc, ceea ce nu se poate spune si despre eBay.



Păi și asta e justificarea că tragi de preț atâta timp? Că se poate veni la tine la audiții? Păi dacă vezi că nu se arată absolut nimeni intereat de audiții la tine, la prețul ăla, nu ți se pare normală puțină flexibilitate?
Iar piața nu se reduce doar la București, poate eu vreau să iau de la cineva din Timișoara, de exemplu, sau cineva din Timișoara de la cineva din București și nu e chiar la îndemână, mai ales în ziua de azi, un drum de sute de kilometri pentru o audiție.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2010 5:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
greierasul a scris:
Omul are voie sa-si faca strategia sa , nu poti sa-i impui tu pretul.


Așa cum foarte bine spune și melo, mai sus, unde e strategia aici? Care e strategia, mai exact? Să vezi că nu e nimeni interesat de marfa ta la prețul ăla și totuși să ții ca prostul de preț ani la rândul mi se pare cel puțin deplasat....


romanul are mentalitate de tun

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2010 8:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E o piata libera. Nu vrea omul sa vinda, nu-l poti obliga. Da, multi cer mai mult decit face si se zbirlesc daca le atragi atentia (asta include magazine online). Asta e, nu stiu sa vinda sau nu se simt impliniti daca nu prind un fraier si fac profit. Asa cum multi "cumparatori" vin cu oferte penibile (de gen jumate de pret sau schimb cu cine stie ce gioarsa).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 08, 2010 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt cazuri in care vanzatorul nu e chiar hotarat sa vanda produsul respectiv. Inca il mai foloseste , ar dori un update dar nu are nici toti banii. Deci singura optiune ramane o vanzare la un pret maricel ca sa-l poata hotari pe deplin sa faca pasul spre urmatorul upgrade.

Pe pielea mea am constatat ca daca scazi pretul clientii nu vor fi multumiti, iar imaginea despre acel produs se va prabusi. Voi vorbiti ca si clienti, cumparatori, dar daca ati fi vanzatori zi de zi v-ati schimba parerea.

Pretul se scade doar atunci cand a fost umflat foarte tare la inceput. Asta se intampla la produsele care se demodeaza rapid, precum telefoanele mobile, computerele, etc. Amplificatoarele nu se demodeaza, iar acolo revanzatorul castiga putin, deci nu prea scade pretul. Aici doar producatorul castiga mult.

Ideea ca sa prinzi lucruri la reduceri e cea mai paguboasa. Ideea de baza e sa faci si tu la randul tau alti fraieri ca sa-ti permiti produsul scump pe care il doresti. Legea asta e cea mai corecta pentru ca e cea mai apropiata de legea junglei, de legea naturii. de legea evolutiei. Asa e capitalismul.

Nu-ti convine ca ala vinde scump ? Ok, du-te la alt vanzator. Wink Ca vanzator intotdeauna trebuie sa-ti asiguri un fel de monopol, altfel esti la noroc si sigur vei pierde.

E si ciudat ca un client sarac sa-si permita un sistem Accuphase. In acel moment nu mai exista motivatia muncii. Din fericire bogatia pune oamenii care ravnesc la ea la treaba, la munca.Deci daca vrei acel amplificator, sau ce scula ai vazut si e scumpa, pune mana si munceste mai mult ca sa ti-o permiti in loc de a folosi metodele comuniste de denigrare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 08, 2010 2:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ei, uite ca aici sunt si eu de acord cu greierasul, in aproape tot ce spune.

Ca sa folosesc exemplul personal, nu vad de ce as scade pretul la fiecare up; in ceea ce ma priveste scula ramane aceeasi si numai faptul ca in perioada actuala nimeni nu pare sa cumpere decat la nivel de 2-300 euro nu mi se pare un motiv suficient pentru a scade in disperare pretul. Sa fac ce? Sa vand scula de 2000 de euro cu 400? Nu, multumesc, sa se duca pe e-bay si sa o ia de acolo cu pretul ala, daca o gasesc. Daca nu, sa nu-si mai ia, ca la mine e scump la sub 50% din pretul de lista.

Cam asta ar fi explicatia mea la intrebarile de mai sus. Daca o fi buna sau nu, nu stiu, dar e suficient de buna pentru mine, pana la urma e scula mea Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Aug 08, 2010 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E chiar mișto discuția asta. Dacă cineva vrea mult pe un produs păi să i se impună vînzarea la jumătate de preț sau la prețul minim existent pe internet. Eventual automat, prin modeditare. Am și eu diverse troace de vînzare. Am stat pe gînduri să pun prețuri mai mari cu 30% ca să aibă omul de unde să se tocmească fiindcă așa e la noi (vezi acest topic) apoi m-am răzgîndit și am pus primul și ultimul preț. Unul dintre produse este negociabil dar celălalt nu. Așa că prefer să mor cu el decît să-l dau pe nimic (oricum e la sub jumătate din prețul de listă și sensibil mai jos decît am dat eu pe el la sh). În așteptarea clientului care să-l merite (recunosc că iubesc ampul acela în clasa D) o să stea binemersi în colecție. Eventual o să-i cresc prețul la up-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Aug 08, 2010 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

În mod sigur exagerați, iar unii dintre voi sunt răuvoitori, au timp de pierdut sau tocmai se pregăteau să scoată niște gioarse la vânzare la suprapreț Twisted Evil

Ideea mea era asta: unul scoate o sculă la vânzare și pune preț: PREȚ FIX 500 de euro - e doar un exemplu.
Anunțul are mai bine de un an vechime și el tot cu up-uri și prețul fix de 500 de euro.
Nu vi s-ar părea normal să pună și el acolo după vreun an un "accept negocierea în limite rezonabile" sau să pună și el un 480 de euro? Eu la asta m-am referit. Dacă așa ceva nu vi se pare normal și vi se pare normal mai degrabă să treacă cinci ani tot cu up-uri la 500 de euro, atunci înseamnă că nu gândim la fel în această problemă, avem idei total diferite despre cum se vinde ceva și hai să ne abținem de la mișto-uri.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Aug 08, 2010 4:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
tocmai se pregăteau să scoată niște gioarse la vânzare la suprapreț Twisted Evil [...]

Dacă așa ceva nu vi se pare normal și vi se pare normal mai degrabă să treacă cinci ani tot cu up-uri la 500 de euro, atunci înseamnă că nu gândim la fel în această problemă, avem idei total diferite despre cum se vinde ceva și hai să ne abținem de la mișto-uri.


prima frază din citat - De asta poți să fii sigur Laughing

paragraful al doilea - eu consider că tu faci mișto cu topicul ăsta atîta timp cît dorești să impui cuiva prețul la care să își vîndă lucrurile, indiferent de cît de aberant este acesta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Aug 08, 2010 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:


paragraful al doilea - eu consider că tu faci mișto cu topicul ăsta atîta timp cît dorești să impui cuiva prețul la care să își vîndă lucrurile, indiferent de cît de aberant este acesta.


Arată-mi te rog unde am spus eu ceva de impunere. Eu doar mi-am exprimat o nelămurire (vezi și titlul topicului).
Din partea mea, fiecare e liber să ceară 1 milion de euro și pe cablul de alimentare.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community