FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cumpar RECONE-KIT pentru JBL EON POWER15

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
robertginea



Conectat la: 28 Sep 2005
Mesaje: 669
Locatie: Bucarest

MesajTrimis: Mar Aug 17, 2010 1:33 am    Titlul subiectului: Cumpar RECONE-KIT pentru JBL EON POWER15 Raspunde cu citat (quote)

Cumpar RECONE-KIT pentru JBL EON POWER15 (modelul de pe piata USA).


Am observat ca au exact aceleasi specificatii ca modelele europene JBL EON15P-1/230: http://www.jblpro.com/pub/mi/EON15P-1.pdf

Manualul tehnic cu toate datele:
http://www.jblpro.com/pub/mi/eonpwr15.pdf

Recone KIT-ul este acesta:
http://reconekits.com/jbleonpower15.aspx



Poze cu interiorul boxelor si cu ce a patit membrana:



Boxele probabil au avut driverele defecte si au stat in service pana cand li s-a lovit membrana si li s-au montat niste drivere care suna bine, dar le-ar mai trebui montat un L-PAD deoarece sunt prea in fata.Si au magnetul imens care le ingreuneaza.
Ar avea nevoie de drivere mai usoare, asa ca stept un sfat si la drivere de 1" cu filet (probabil vor primi niste Paudio WNxx cu neodinium). Am incercat si niste PEAVEY RX-14 dar suna prost.




Telefon: 0723.326.382/ 0765.569.469 YM robertginea@yahoo.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Aug 17, 2010 1:33 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Aug 17, 2010 8:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai încercat la dealerul JBL Pro - Romania ?

Ar mai exista varianta de a cumpăra din Europa, dar preturile sunt destul de piperate. Oricum, cred că și din SUA tot la banii aceștia o să ajungi dacă le aduci cu TNT, UPS, Fedex.

http://www.thomann.de/gb/jbl_c2r_eon15p_2.htm
http://www.thomann.de/gb/jbl_c2r_eon15p.htm

Driverul este pe 16 ohmi ?
Dacă este, merge foarte bine WN-D44.
( au mai fost folosite pentru a înlocui drivere din seria EON cu rezultate bune )

O soluție mai bună ar fi folosirea unui driver Selenium D2500Ti.
Cântărește câteva sute de grame și bate tot ce mișcă în materie de drivere de 1" similare în gama de preț.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
robertginea



Conectat la: 28 Sep 2005
Mesaje: 669
Locatie: Bucarest

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2010 9:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dealerul JBL din Romania e arogant si superior. A zis ca ma suna ei cand vine unu de la depozitu central din concediu.
Multumesc, am sa iau legatura cu THOMMAN, desi mi se pare cam scump, plus ca transportul si taxele ii cresc si mai mult pretul.

Nu stiu pe cati ohmi e driverul, insa nu cred ca are asa mare importanta deoarece sunt biamplificate si deci nu au filtru pasiv pe inalte.
Important e sa nu fie SPL-ul prea mic. Le-as asculta mai intai, apoi sa le cumpar...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Vin Aug 20, 2010 6:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar mai ramane o solutie .... romaneasca .... daca pretul este prea mare.
Implica un electrofainer, daca intelegi unde bat si niste mestereala la un panou din lemn, pus pe spatele placii frontale a boxei, ca sa se poat adapta un alt difuzor de 15".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
robertginea



Conectat la: 28 Sep 2005
Mesaje: 669
Locatie: Bucarest

MesajTrimis: Vin Aug 20, 2010 7:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-as gandi la WN-15R, care are SPL mare si greutate f mica. Dar nu stiu daca coboara macar ca astea originale la joase... . Alta varianta ar mai fi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Aug 21, 2010 9:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

robertginea a scris:
M-as gandi la WN-15R, care are SPL mare si greutate f mica. Dar nu stiu daca coboara macar ca astea originale la joase... . Alta varianta ar mai fi?


WN-15 are spl, dar, pe partea de joase, într-o cutie atât de mică, nu cred că ar fi o soluție potrivită decât dacă ar fi ajutat se un subbass.

Mai curând SNII-15LF ar fi o variantă, dar este cam scump și cam prea puternic pentru acest proiect. E15-350N ( sau similar de la altă marcă ) ar fi varianta ideală, dar numai dacă găsești SH. Noi nu se mai fac și nici nu se mai importă. Ca targhet de preț apreciez că nu ar trebui să te duci mai mult de 85-100 Euro pentru un difuzor, ca să renteze modificarea.

Apropo, verifică ce impedanță are diuzorul original.
Dacă este pe 4 ohmi, se poate pune un difuzor SN-15MB ( 300Wrms/4 ohm/99dB ) din prima serie. Prețul este ca la WN-15 și ar fi foarte ok pentru acest design, diful fiind conceput special pentru boxele compacte active. Se și găsesc în țară.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
robertginea



Conectat la: 28 Sep 2005
Mesaje: 669
Locatie: Bucarest

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am incercat sa le repar si am reusit.
Atasez poze daca sunteti curiosi. Am intins membrana in forma initiala, am turnat lac peste ea pe care l-a absorbit, apoi s-a intrarit si le-am si ranforsat usor pe spate ca sa fiu sigur ca e treaba treaba si masa masa si casa casa.
Insa am ingreunat mult membrana, a scazut SPL-ul si calitatea sunetului si bobina se incinge datorita masei mult mai mari de pus in miscare decat au fost ele gandite.
A fost mai mult a joaca....ce ce si este defapt, ma asteptam la asa ceva.... Nu am treaba cu aceste boxe, le-am luat de caterinca.


Am studiat putin acest proiect de boxe.

Amplificatorul este de 140W si boxa scoate maxim 127 dB.

Asta inseamna ca se bazeaza pe sensibilitatea difuzorului de ajunge la acest SPL.

Adica difuzorul trebuie sa aiba undeva la {127- (3db x (n x 2 la a 7-a))...ma rog, mi-e gresu sa scriu formula ca nu am caracterele necesare..........}, adica undeva la 106dB.
Daca mai punem si compresia terminca, asta ar insemna ca acel difuzor trebuie sa aiba undeva la 109 dB/w ca sa scoata boxa 127db la puterea de 128W ...Ei spun ca amplificatorul are puterea de 140W.


Gresesc eu sau minte JBL-ul, seria PRO?


M-am gandit ca daca totusi ar fi vorba de un difuzor normal, poate am gresit eu pe undeva la calcule, ar trebui sa aiba pana undeva in jurul a 99-102dB/w/ 1m (care ma rog, e deja un difuzor super eficient...), insa ele suna foarte bine, m-as mira sa difuzorul aiba chiar 102dB/w/m...

Asa ca i-as pune un difuzor de aprox. 100db/w/m, care sa se simta bine si sa scoata si ceva joase in aprox. 40 litri. Greu de gasit un asa difuzor de 15" pe piata la un pret bun.

Insa mi-am adus aminte ca am pe acasa niste difuzoare de 98 db/w/m de midbass, se simt excelent in 40 de litri si nici nu sunt grele. Culmea au 150WRMS si 300W maxim, deci sunt f bune.
Singura problema ca sunt de 10 toli, nu de 15 toli Smile)

http://www.discopro.ro/files/s10-64w.pdf

Sunt niste difuzoare care tipa tare si culmea - tipa foarte frumos si fara distorsiuni, sunt foarte performate. Au fost de 2-3 ori mai scumpe decat multe difiuzoare PRO in gama asta de pret.
Si au mai mult de 150W RMS, eu am bagat si 350-400W RMS in ele la petreceri si .... nu au zis nici pas.



Ce ziceti? Sa ma apuc de traforaj?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
robertginea



Conectat la: 28 Sep 2005
Mesaje: 669
Locatie: Bucarest

MesajTrimis: Mar Aug 31, 2010 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Usor, nu va ingramaditi....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Aug 31, 2010 6:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

robertginea a scris:



Adica difuzorul trebuie sa aiba undeva la 106dB.
Daca mai punem si compresia terminca, asta ar insemna ca acel difuzor trebuie sa aiba undeva la 109 dB/w ca sa scoata boxa 127db la puterea de 128W ...Ei spun ca amplificatorul are puterea de 140W.

Gresesc eu sau minte JBL-ul, seria PRO?


Este așa numitul SPL calculat pe vârful cel mai de sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community