FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Imbunatatire boxe Canton
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 23, 2010 8:48 pm    Titlul subiectului: Imbunatatire boxe Canton Raspunde cu citat (quote)

Seara buna,
Am o pereche de boxe Canton Fonum 150 la care sunt foarte multumit de basi si foarte nemultumit de medii si inalte. Acestea suna sec si taios, fara melodicitate si fara zeama.
Recomandati-mi va rog niste difuzoare de medii si inalte care as putea sa le pun in locul celor prezente ca sa-mi sune si mie frumos, adica mai cald si mai melodios. Ar cam trebui sa se potriveasca la gauri si suruburi pentru ca nu am scule pentru prelucrat lemnul ...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Aug 23, 2010 8:48 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Aug 23, 2010 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti inlocui difuzoarele de medii si inalte cu cele mai calde si melodioase difuzoare si sa sune tot sec si taios... din cauza filtrelor (sau a sursei, a amplificarii sau a cablurilor) Sad Doar simpla inlocuire a difuzoarelor nu iti poate garanta nimic. Incercarea de a imbunatati sunetul unei incinte se face incepand prin masurarea raspunsului in frecv. al boxei si analiza filtrului care piloteaza acest raspuns. Apoi se identifica si inlocuiesc componentele cu unele cu valori adecvate sau/si de calitate mai buna si se refac masuratorile in cadrul mai multor sedinte de voicing care se bazeaza si pe masuratori subiective (cu urechea) pana se ajunge la un rezultat multumitor. De multe ori valoarea corecta a unei simple rezistente poate atenua adecvat (pe gustul proprietarului de incinte) un tweeter sau un midrange prea agresiv. Alteori este mult mai greu de atat si trebuie schimbate si alte piese Rolling Eyes Daca nu exista nici un fel de cunostiinte in domeniu si aparate de masura + software de analiza este practic imposibil sa se ajunga la un rezultat bun...
Schimbarea unuia sau mai multor difuzoare doar sa se potriveasca pe gauri fara ajustarea corespunzatoare a filtrului este o abordare complet gresita care nu are ca finalitate decat pierderea de bani (because time is also money Wink).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 23, 2010 11:17 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

pe linga pierdere de bani si timp strica si boxele .
daca totusi te hotarasti sa schimbi ceva - doresc eu inaltele si mediile evident daca se vand la o suma corecta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Aug 24, 2010 12:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tweeter-ul este cu dom de titan de 1" si e taiat la 3500Hz. Poate fi inlocuit aproape pe neve cu un tweeter cu dom textil (20-35e).
Midrange-ul in schimb are o calota de 2" din plastic (supronyl, yak Razz) care (in opinia mea) e responsabil in proportie destul de mare, cu sunetul taios si sec: mediile sunt "reglate" mai in spate si tweeter-ul metalic a fost lasat descoperit sa-si imprime amprenta "nemiloasa" asupra sunetului Smile
Midrange-ul este taiat jos la 800Hz si un inlocuitor de calitate costa 40-90e.
Filtrele sunt de ord. 2, dar trebuie corelata o atenuare adecvata atat pe tweeter cat si pe midrange, de regula cu niste rez. (astea sunt ieftine, max. 6 bani Very Happy). Si pt. un punct de taiere la 800Hz ar mai trebui un circuit notch de eliminare a rezonantei midrange-ului. Una peste alta, o operatie "rapida" ajunge la 160-300e si una "a la carte" de la 250e in sus...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 24, 2010 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe la 250E imi suna rezonabil daca iese un sunet frumos. Cunostintele mele se rezuma la a intelege ce spui tu, dar nu si a pune in aplicare. Mie de obicei imi plac mai mult mediile la difuzoare clasice din carton si suspensie decat dom. As gasi un midrange clasic care sa incapa acolo sau trebuie sa merg neaparat pe dom?
Referitor la sistemul audio, am un amp push-pull pe tuburi lampoase si niste cabluri Hyundai, iar in spate folosesc CD-player si pick-up cu preu tot pe lampi. Dar am probat si alte boxe pe acest sistem si sunau cu totul diferit, desigur fiecare in specificul lor. Sunetul taios este specific acestor boxe. Le-am probat si pe un amp cu integrat si se mai potolisera dar tot nu faceau muzica.
Mai am niste Pioneer HPM-70 care suna superb pe medii si inalte dar basul este imposibil pentru ca imi creeaza in casa niste rezonante oribile. M-am gandit ca o fi de la portul bass-reflex, deoarece la boxele Canton nu am nici un fel de rezonanta. Asa am ajuns la dorinta de a imbunatati Cantoanele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Aug 24, 2010 10:56 am    Titlul subiectului: Re: Imbunatatire boxe Canton Raspunde cu citat (quote)

24fret a scris:
Recomandati-mi va rog niste difuzoare de medii si inalte care as putea sa le pun in locul celor prezente ca sa-mi sune si mie frumos, adica mai cald si mai melodios.
Cu amendamentele aduse mai sus iti recomand
- tweeter: TONSIL GDWK 11/100
- midrange: VISATON G 50 FFL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Aug 24, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

24fret a scris:
Mie de obicei imi plac mai mult mediile la difuzoare clasice din carton si suspensie decat dom. As gasi un midrange clasic care sa incapa acolo sau trebuie sa merg neaparat pe dom?
In general, in cazul midrange-ului, acesta nu poate fi inlocuit decat cu unul cu dom din cauza dimensiunilor si a faptului ca este deja incapsulat. Nu in ultimul rand, multe midrange-uri cu con nu urca suficient de bine pana la 3500Hz si pe langa dimensiunile mai mari necesita invariabil un volum propriu care duce la modificarea volumului intern si prin urmare la modificarea raspunsului in bass al woofer-ului.
Ar fi totusi niste medii hibride con/dom care s-ar potrivi de minune atat ca dimensiuni cat si ca functie, dar sunt destul de scumpe (Focal, Scan-Speak, Eton, Jordan). S-ar mai potrivi si SEAS CA12RCY care are si un pret mai bun Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Aug 24, 2010 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In mare parte sunt de acord cu marco polo. In schimb as recomanda un alt duo de difuzoare si anume:

Medie - Usher Audio 9845 - un dom textil de 2", calitate foarte buna la un pret ok - aprox 65 euro bucata (nu e nevoie de modificari majore la cutie).

http://www.loudspeakershop.eu/usher-audio-9845-p-1014.html?currency=EUR

Inalte - Usher Audio T-9950 (sau ceva asemanator tot de la Usher T-9930)
Pret aprox 55 euro bucata.
http://www.loudspeakershop.eu/usher-audio-t9950-p-728.html

In caz ca se vrea un pret cat mai mic as merge fara ezitare si pe Usher Audio UA025-10 - un tw foarte bun la 25 euro - il am intr-o pereche de bookshelf-uri si pot sa spun ca nu e departe de 9950 care e de 2x mai scump. Uite-l aici: http://www.diy-audio.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=9&Itemid=10

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 3:36 am    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

daca tot se discuta de difuzoare
caut si eu niste inalte bune de 1 dar cu conditia sa incapa in locasul initial .
fiind separata de incinta nu trebuie sa fie perfect etans .
pun o poza cu cele de pe boxa - sony ss-x90ed .

apropo - sony-urile astea au parca o burta prin jurul fr de 200hz - exista vre-o posibilitate de estompare ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 9:02 am    Titlul subiectului: Re: aha Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:

apropo - sony-urile astea au parca o burta prin jurul fr de 200hz - exista vre-o posibilitate de estompare ?


Cred că doar prin mutarea în altă poziție, dacă ai noroc de spațiu disponibil.
http://forum.audiofil.ro/index.php?topic=1734.0
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 9:36 am    Titlul subiectului: Re: aha Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
daca tot se discuta de difuzoare
caut si eu niste inalte bune de 1 dar cu conditia sa incapa in locasul initial .
fiind separata de incinta nu trebuie sa fie perfect etans .
pun o poza cu cele de pe boxa - sony ss-x90ed .

apropo - sony-urile astea au parca o burta prin jurul fr de 200hz - exista vre-o posibilitate de estompare ?


- de obicei schimbarea unui dif. - in cazul de faza tw - implica si modificari la filtru. Ce impedanta are difuzorul respectiv si ce diametru ?

- daca repozitionarea nu are efect se poate face un notch centrat la 200hz. Oricum, inainte de a face aceasta modificare destul de radicala trebuie confirmata burta repectiva printr-o masuratoare a raspunsului in frecventa.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 1:17 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

r am observat modificari in bine in fuctie de pozitie - dar pozitionarea preferata este mare fata de peretele din spate si colturi .
cum aceste boxe le folosesc intr-un dormitor de 14mp nu le pot tine in pozitia corecta .

stiu din simulari facute pe anumite difuzoare ca in fuctie de antifonarea cutiei se modifica raspunsul pe anumite fr - dar in cazul de fata 200hz sint prea sus pentru a putea fi influentati de antifonare - daca nu gresesc !


inalta este pe 8 ohm
si are 6cm in diametru - si 4.8cm intre gaurile de prindere -
dar nu trebuie sa fie la fel - doar sa aibe loc .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca nu e de 8 ohmi eu as incerca asa ceva(oricum trebuie modificat filtrul). Nu stiu cum suna, nu l-am ascultat dar dif care sa se potriveasca in gaura cu diametrul de 6cm sa aiba un pret rezonabil si sa fie si de marca, eu as incerca asta:







legat de burta de la 200hz - daca nu ajuta pozitionarea - antifonarea, etc, atunci ramane notch-ul. In caz vrei sa schimbi si TW si sa faci un noch la 200hz cred ca ar fi mai buna o reproiectare a intregului filtru.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 4:44 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

filtrul este separat
practic sint 3 filtre de ordinul 2 - cel de bas nu am acces la el fiind izolat .
pentru a putea umbla la el trebuie sa desfac incinta - ceea ce nu este posibil .
eu acum am pe boxe niste monacor dt25 8 ohm- dar cred ca s-ar preta ceva mai bun -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 5:05 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

apropo - ce model este tw de mai sus ?
si unde se gasesc la noi asa ceva ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community