FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Am nevoie de preamplificator pentru doza magnetica
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dragos_corneliu



Conectat la: 05 Dec 2005
Mesaje: 41

MesajTrimis: Lun Ian 23, 2006 12:15 am    Titlul subiectului: Am nevoie de preamplificator pentru doza magnetica Raspunde cu citat (quote)

Am un kit Unitra G602 Hi-Fi si nu stiu cum sa fac rost de un preamplificator de calitate pentru el. La comerciantii de kituri nu am gasit nimic adecvat iar problema este mult mai delicata decat credeam. Un pick-up cu un montaj similar, facut de electronica, pe care il am inca, se auzea excelent pe un amplificator cu 2N3055 facut tot de electronica. Problema mea e ca acum am un amplificator facut cu un kit de la elprod, si nu mai am preamplificator Sad . Sa rascolesc oare colectia de Tehnium si sa incerc diverse montaje? Sau ma puteti ajuta cu o schema care merge sau poate chiar cu un montaj de-a gata?

Va multumesc frumos!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 23, 2006 12:15 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Lun Ian 23, 2006 2:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://peufeu.free.fr/audio/schemas/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
dragos_corneliu



Conectat la: 05 Dec 2005
Mesaje: 41

MesajTrimis: Lun Ian 23, 2006 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc Bogdan. Am mai adunat ceva scheme. Problema e ca eu nu m-as apuca sa fac de unul singur iar electronistul care ma ajuta cu amplificatorul mi-a spus ca realizeaza orice schema dar nu baga mana in foc pentru ca nu a mai facut preamplificatoare pt MC.

Ce ziceti de astea :

http://sound.westhost.com/project25.htm

Ma gandeam ca s-ar putea ridica schema din amplificatorul ala de la electronica insa nu il mai am si nici nu stiu pe unde mai gasesc. Ala era reusit... dupa urechile mele care atunci nu se bucurau decat de doua boxe POP Hi-Fi - tot electronica.

Nu se ofera nimeni sa imi faca unul ? Smile multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sile52



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 102
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 23, 2006 3:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

- am asa ceva - modulul pre.doza mag. din AS 3220 facut de Electronica...da-mi un "PM" !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Asi



Conectat la: 03 Ian 2006
Mesaje: 82

MesajTrimis: Lun Ian 23, 2006 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mie-mi place preamplificatorul de la a350.. am si eu aproape aceeasi problema..
un pickup magnetic unitra "Adam" si 2 linii.. a-350+eq-350+4boxe mari urate si destul de neclare. si un sony str-de598+2boxe sony+2boxe eboda.

ultima linie e cumparata recent si se aude muuult mai bine decat sculele alea vechi de o gramada de ani... dar daca vreau pickup trebuie sa merg pe linia cu a-350.. si asta ma deranja.. voiam sa ascult prin setul de boxe, amplificator nou.. dar n-are preamplificare..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sile52



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 102
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 24, 2006 4:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

- ar fi o solutie sa scoti modulul preamplificator din A350 si sa-i gasesti loc in ADAM !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Ian 24, 2006 5:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate tin eu minte, modulul din A350 este absolut imens, aproape format A5 Laughing
Ca toate preurile de doza magnetica, necesita o alimentare extrem de bine filtrata, preferabil stabilizata. Si tot preferabi inchis intr-o cutie de tabla groasa de otel, pentru ecranare.

Sile, ai cumva schema modulului din AS 3220 ? Eu am avut-o si nu o mai gasesc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sile52



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 102
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2006 1:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

- preu-rile de doza magnetica , ca si cele de microfon amplificand semnale f.mici sunt f.pretentioase in ce priveste ecranarea [blindaj de fier] , alimentare cu tensiuni f.bine filtrate [nu musai stabilizate] , pozitionare cat mai departe de traful de retea ,etc
- stiu sigur ca am schema lui AS 3220 - "numa' ca tre' s-o cat"!
- personal n-am cum s-o pun aici dar am sa incerc...
- pre-ul in discutie are 3XBC-uri pe canal , din cat imi aduc aminte se alimenteaza cu "+"si"-"sigur de valori diferite ! si are dimensiunea de 6X9 cm.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2006 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am facut acel preu acum 20 si ceva de ani, mai am si acum vreo 30-40 de BC 173 selectionate dupa zgomot Razz ; mi-a cerut cineva schema si nu o mai gasesc. Daca ai s-o gasesti tu, poate reusim cumva sa mi-o trimiti. Nu e urgent. Oricum, iti multumesc.

ps - atunci l-am ales pentru ca era mai simplu decat cel din A350, oricum, suna mai bine decat cele cu LM381/387 (din acelea am facut mai multe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
dragos_corneliu



Conectat la: 05 Dec 2005
Mesaje: 41

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2006 10:46 am    Titlul subiectului: Am gasit! Raspunde cu citat (quote)

Am gasit montajul de pe A 3220 la un domn binevoitor! Azi ma duc sa il iau. Schema completa de la miniturn o am acasa dat trebuie sa o gasesc. O are si dansul dar trebuie sa o gaseasca Smile. Dupa ce o gasesc o scanez calumea si o trimit pe mail oricui mi-o cere. Va multumesc tuturor! Sper sa ma ajutati si cu detalii de alimentare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dragos_corneliu



Conectat la: 05 Dec 2005
Mesaje: 41

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2006 6:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am gasit si schemele! Maine le scanez si cine are nevoie sa imi dea pm!


Multumesc sile52!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2006 7:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt primul care ma abonez Laughing .
Probabil preamplificatorul il vei pune intr-o cutiuta exterioara, deci va trebui sa te gandesti la ceva din tabla de fier/otel, cat poti de groasa (1-2mm nu este exagerat), de preferat cu doua compartimente : unul pentru preu, si unul pentru transformator, redresare si filtrare.
Dimensiunile, evident, dupa ce vei avea montajul gata, functional si probat cateva zile.
Schema de alimentare este simpla, transformator, punte redresoare (3-4A/100V), condensator de filtraj (2200uF), rezistenta serie de 100-500ohmi, inca un condensator de filtraj (2200uF), inca o rezistenta serie de 100-500ohmi si inca un 2200uF.
In paralel cu ultimul electrolitic, un multistrat de 220nF.
Valorile rezistentelor depind de tensiunea de iesire a trafului.
Dat fiind ca acest montaj are un consum relativ constant, stabilizarea alimentarii nu este strict necesara - cum spunea si Sile.
Daca ai sa vrei totusi sa stabilizezi tensiunea, in paralel cu ultimul condensator pui o dioda zenner de 12-15V (nu mai stiu exact cat cerea preul - dupa ce vad schema o sa spun exact).
Pe ramura de minus, totul la fel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
dragos_corneliu



Conectat la: 05 Dec 2005
Mesaje: 41

MesajTrimis: Vin Ian 27, 2006 2:26 pm    Titlul subiectului: Sheme Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze pentru intarziere! Am scanat schemele! Cine le vrea sa imi dea un mp sau mail : dragos_corneliu@yahoo.com

Am schema de la amplif si de la tuner!
Aia de la cas e rupta is oricum nu cred ca intereseaza pe cineva!

Multumesc sile52!
Multumesc shambala!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dragos_corneliu



Conectat la: 05 Dec 2005
Mesaje: 41

MesajTrimis: Vin Ian 27, 2006 3:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incerc sa postez schema preampului sa vedem dak imi iese ca e prima mea imagine pe forum Smile


preamp.jpg
 Description:
 Filesize:  98.53 KB
 Viewed:  634 Time(s)

preamp.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sile52



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 102
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 28, 2006 7:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

- cu multa placere si alta data !
- i-ai dat GAZ ! ... cum suna ?
P.S. - multam c-ai postat tu schema pt. Shambala ca eu n-am gasit-o inca !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community