FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Condensatori Elna pentru Harman Kardon
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 11:20 am    Titlul subiectului: Condensatori Elna pentru Harman Kardon Raspunde cu citat (quote)

Salut, am un harman kardon HK690 (2*100w/8 ohm), are 4 condensatoare Elna CEW la 85grade C, 63V, 10000uF D=35mm, h=50 mm aluminum electrolytic sau aluminium electrolytic nu stiu din care cele doua variante.

Aveti asa ceva de vanzare ? sau dati variante(linkuri) cu ce pot sa inlocuiesc.


Vishay sunt buni? ce ziceti de astia? http://ro.farnell.com/vishay-bc-components/mal205658103e3/capacitor-10000uf-63v/dp/1165503, specificatiile par la fel, multumesc astept raspunsuri.


Va salut:)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 11:20 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TREBUIE sa ii inlocuiesti ?
Daca nu trebuie si este doar un gand/idee, mai bine nu.
Daca sunt realmente imbatraniti sigur ca se pot folosi cei din link, iar daca vrei sa reziste mai mult poti alege altii la o tensiune mai mare (80-100V). Nu este nevoie sa fie identici ca format fizic, pot fi si mai inalti daca este loc in aparat.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

4 condensatori NOI de calitate ajung la pret cat un amplificator s/h...
Vezi:
http://www.hificollective.co.uk/components/nichicon_kg.html
si de acolo si alte optiuni. Preturi fara T.V.A.
Vishay n-ar fi rai, dar acel amplificator, zic eu, merita condensatori mai buni.
Nu e bine nici cu capul de piatra , nici cu piatra de cap...
Poate marco polo are ceva asi (condensatori) in maneca.
Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala: vreo 2 din condensatori au facut un pic de "burta" de aceea am zis ca ar trebui inlocuiti, ce sa fac? in sunet nu se aude nimic, am auzit de la cineva ca se perecpe in sunet cand condensatorii sunt excesiv uzati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple: adica Vishay sunt mai slabi calitativ ca elna?, cunosti ampliful de zici asta? vishay am gasit in RO noi, alternative sunt ebay si alte site-uri

mersi de raspunsuri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 3:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca Vishay sunt numai buni. Si asa la 57lei buc sunt destul de scumpi.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 3:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, 250 de lei pe 4 condensatori e cam mult, cand un asemenea amplificator trece, cred, cu 200-250 Euro. Crying or Very sad
Eu totusi i-as schimba. Wink

http://www.frebol.com/misc/A_hk690.jpg

Are si intrari Phono MM/MC.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 10:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca au facut burta schimba-i toti fara ezitare.
_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
chris



Conectat la: 02 Aug 2004
Mesaje: 186
Locatie: Caransebes

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 7:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doresc si eu sa schimb condensatorii la statie.Orice sugestie este binevenita.Probabil o sa-i comand din Germania.
_________________
statie : HK-680
boxe : Monitor Audio - B2 (OFC/TDC-2mm)
cd Denon DCD-1015; WD TV Live
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 7:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vezi aici poate niste CDE-uri > http://www.tedss.com/Capacitors/
numai sa stai jos cand iti calculezi transportul... Laughing

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se pot aduce din Hong-Kong de pe ebay, numai sa FIM mai multi...
Pe siteul dat de tine nu au asa ceva. TREBUIE luati ELNA ca sa incapa in locul lor, alt tip nu intra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 8:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
Se pot aduce din Hong-Kong de pe ebay, numai sa FIM mai multi...
Pe siteul dat de tine nu au asa ceva. TREBUIE luati ELNA ca sa incapa in locul lor, alt tip nu intra.


ca sa incapa in locul lor NU trebuie sa fie neaparat elna, ci trebuie doar sa corespunda dimesiunilor si, nu in ultimul rand, specificatiilor. daca tu crezi ca elna din zilele noastre de provenienta hong-kong sunt mai de incredere decat ceva made in usa....

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 11:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

player4 a scris:
deeppurple a scris:
Se pot aduce din Hong-Kong de pe ebay, numai sa FIM mai multi...
Pe siteul dat de tine nu au asa ceva. TREBUIE luati ELNA ca sa incapa in locul lor, alt tip nu intra.


ca sa incapa in locul lor NU trebuie sa fie neaparat elna, ci trebuie doar sa corespunda dimesiunilor si, nu in ultimul rand, specificatiilor. daca tu crezi ca elna din zilele noastre de provenienta hong-kong sunt mai de incredere decat ceva made in usa....




prietene nu vreau sa te superi pe mine...dar sincer sa fiu ce nu e facut in china in momentul de fata?produse anonime se fac atata in zambia cat si in romania.eu nu sunt de parere ca o masina produsa in china e mai proasta decat acelasi model produs in germania.
asa nici condensatorii de un anumit tip nu sunt mai slabi fata de altii din alta tara.in definitiv firma care-i produce acolo doar angajeaza mana de lucru...nu si materialele(mai slab calitative daca erau facute pe vapor).
acum fiecare are propria parere despre asta.eu am zis-o pe a mea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 5:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

player4...
Te rog cauta dimensiunile condensatoriulor ENLA de 8200 micro la 63V si compara cu ale altor firme si vezi daca incap. Uita-te si la locul lor in amplificator (sub radiator) si spune-mi daca gresesc si ce se poate face.
http://www.tnt-audio.com/ampli/hk680_e.html
Din pozele de mai jos poate iese o solutie:
http://cgi.ebay.ch/harman-kardon-HK680-Leidenschaft-Dynamik-HK-680-/310220877557
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 6:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si daca cineva gaseste o solutie tehnica si ca si sursa de obtinere a celor (cate) 4 condensatori, putem face un BUY-GROUP. Nu de alta, dar asemena condensatori e bine sa fie la casa omului pentru orice nevoie... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community