FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Streamer High-End
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MP, vrei sa spui ca Dickason se inseala ????

Hai sa dau si eu citat:

"neither of us wa able to distinguish any difference between the insert or the surface-mounted tweeter dome. Given the highly directional nature of the objective measurements, it is not surprising that this was the result. It is possible that the result could be different with a multi-way speaker with the woofer frames surface-mounted or recessed, but I tend to doubt it. The primary reason for recessing drivers would seem to be more cosmetic than acoustic"

e clar ce spune omul, NU???

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 10:49 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 11:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma solutia boxelor este sa fie introduse cumva sub reactia negativa a amplificatorului, altfel avansul audiofiliei se face cu pasi foarte mici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
MP, vrei sa spui ca Dickason se inseala ????

Hai sa dau si eu citat:

"neither of us wa able to distinguish any difference between the insert or the surface-mounted tweeter dome. Given the highly directional nature of the objective measurements, it is not surprising that this was the result. It is possible that the result could be different with a multi-way speaker with the woofer frames surface-mounted or recessed, but I tend to doubt it. The primary reason for recessing drivers would seem to be more cosmetic than acoustic"

e clar ce spune omul, NU???
Da, in opinia mea V. Dickason se insala si poate nu atat ca se insala cat expune intr-un mod superficial si ultra subiectiv concluzia si nu cred ca sunt primul care are aceasta opinie vis a vis de testul cu pricina!!!!!! Daca ai citi si ce spune Floyd E. Toole ti-ai da seama ca un astfel de test nu se face "in doi", la un ceai, intr-o dupa-amiaza frumoasa de septembrie Smile
Citatul pe care l-ai dat nu face decat sa intareasca ceea ce am scris mai devreme:
- indiferent ce somitate ai fi, un test de evaluare subiectiva NU se face numai cu 2 persoane, altfel concluzia testului risca sa fie valabila DOAR PT. ACELE 2 PERSOANE!!!
- "highly directional nature of the objective measurements" inseamna EXACT ceea ce am scris si eu si anume ca influenta difractiei (provenita din metoda de montare a tweeter-ului) asupra calitatii sunetului este una predominant "on-axis"! "it is not surprising that this was the result" pt. ca probabil nu a stat chiar in ax sau juca table cu Nancy in acelasi timp Very Happy
- "It is possible that the result could be different with a multi-way speaker..., but I tend to doubt it". Exprimari de genul "E posibil" sau "tind sa ma indoiesc" NU sunt CONCLUZII STIINTIFICE ci materializeaza mai degraba OPINII PERSONALE expuse intr-o carte pe care unii tind sa o considere "biblie" Confused

Concluzia la care au ajuns alte somitati prin expunerea unor metode de testare mult mai convingatoare ca sa nu spun mult mai stiintifice este ca diferente de 1dB in raspunsul unui dif, diferente care se intind pe mai mult de o octava sun absolut audibile si sunt percepute ca si COLORATII PUTERNICE in sunet. Ce sa mai spun despre diferente de 2-3dB??????

Pt. mine este F. CLAR ce spune "omul", dar nu imi este clar de ce unii cred orbeste "opiniile omului" daca nu sunt sustinute decat de exprimari de genul "It is possible" sau "I tend to doubt it"...

In final, concluzia mea este ca montarea tweeter-ului este f. importanta si personal voi monta intotdeauna "flush" difuzoarele pt. ca din experienta mea, diferentele sunt absolut audibile. Daca altcineva doreste sa le monteze "la suprafata" si crede ca 2-3dB nu sunt sesizabili e f. liber sa faca asa, nu ma opun Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:

un streamer la care jitter-ul influenteaza destul de evident sunetul. Stiu ca variantele propuse de cei de la Linn / Naim iti stau in gat Smile , dar ai putea incerca sa cauti un alt brand audiofil si sa ai un server cu pretentii pentru zona audio. Idea



Doar de curiozitate, fara intentia de flame.
Eu folosesc un Logitech Squeezebox.
Unde apare jitterul la playerele de retea?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marco, teoretic limita auzului uman ar fi sa simta diferente de 0,5dB.

Chestia e putin discutabila.
In opinia mea, trebuie sa "stii" cum sa asculti, ca sa simti aceste diferente.
Cei mai multi oameni nu stiu nici cum si nici ce sa asculte. Au ureche buna, dar asculta ansamblul. Auzul analitic este destul de rar intalnit, din nefericire.

Pentru un om care poseda auz analitic, diferentele respective sunt clare si identificabile, dar pentu un om normal, diferente de 1-2dB, uneori chiar si 3dB sunt imposibil de decelat si cu atat mai puti de identificat.

Am intalnit oameni care chiar aud bine, dar care nu putea sa simta diferente de 6dB atunci cand se faceau modificari pe jumatate de octava, sau pe sfert. In blind test ABX, uneori, puteau spune ca se schimba ceva, dar nu puteau spune ce anume.

In opinia mea, V.D. s-a referit la "oamenii obisnuiti" atunci cand a facut acea referire.

Ok, acum va las.
Revin cu rezultatul testarii.

Apropo, ce spuneti, sa fac un test de la 1 m sau de la 0,5m ?
Eventual sa testez si de la 2-3m, ca sa simlulam o auditie normala ?

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 3:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
Exprimari de genul "E posibil" sau "tind sa ma indoiesc" NU sunt CONCLUZII STIINTIFICE ci materializeaza mai degraba OPINII PERSONALE expuse intr-o carte pe care unii tind sa o considere "biblie" Confused


Tocmai despre asta e vorba, opinia personala a unui om cu greutate in domeniu - in perspectiva ca "unii" simt diferente de sunet cand schimba ordinea stecherelor in prelungitor !!!!!

marco polo a scris:

In final, concluzia mea este ca montarea tweeter-ului este f. importanta si personal voi monta intotdeauna "flush" difuzoarele pt. ca din experienta mea, diferentele sunt absolut audibile. Daca altcineva doreste sa le monteze "la suprafata" si crede ca 2-3dB nu sunt sesizabili e f. liber sa faca asa, nu ma opun Wink


Iarasi ai pierdut esenta. Nu zice nimeni ca montarea flush nu e importana. Se vede clar in imaginea de mai sus ca are un efect clar, dar, ceea ce am vrut eu sa arat aici e ca niste diferente masurabile in mod evident sunt greu de detectat de ureche in timp ce unii sustin ca aud diferente cand schimba ordinea stecherelor in priza - sper ca s-a inteles Exclamation

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 4:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am masurat.
Panoul pe care am facut testul are 60cm x 25cm, iar tweeterul este montat la distante egale de margini (12,5cm centrul ). L-am pozitionat cu fata in sus, la aproximativ 40cm de sol, iar microfonul a fost pozitionat la 1m distanta.

Masurare pe o rezolutie de 500 pasi - cu si fara normalizare
500Hz - 22000Hz

Raw




Normalizat





[/img]

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Flush montat pare ca are raspunsul mai liniar. Vad bine?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 4:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La primele doaua masuratori am marit scala, pentru a se observa diferentele mai bine.

Acest grafic (normaliazat ) este pe aceeasi scala ca la graficele lui Dickanson. Tweeterul este masurat la 1w/4ohmi, adica la 2Vef.


_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Flush montat pare ca are raspunsul mai liniar. Vad bine?


Da, este mai liniar, dar totul depinde de implementare.
Daca ar fi folosit pe 3 cai, unde taiem de la 6000 Hz, varianta non flush ar avea un avantaj de circa 1dB la 12-13Khz si ar fi mai liniar.

Pentru doua cai, cu pct de taiere la 2-3Khz, este evident ca varianta flush pare a fi mai buna.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E, si la ureche, la ureche se simte diferenta????
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte putin, in opinia mea.
Cu nu filtru de oridin 2 - LR - cu Ft pe la 4,5 Khz, as spune ca devine si mai dificil de sesizat.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 6:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
Foarte putin, in opinia mea.
Cu nu filtru de oridin 2 - LR - cu Ft pe la 4,5 Khz, as spune ca devine si mai dificil de sesizat.


There you go, sau cum spunea soric: case closed !!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Si totusi sunt unii care aud diferente daca schimba intre ele stecherele in prelungitor. Laughing

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 6:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
Am intalnit oameni care chiar aud bine, dar care nu putea sa simta diferente de 6dB atunci cand se faceau modificari pe jumatate de octava, sau pe sfert. In blind test ABX, uneori, puteau spune ca se schimba ceva, dar nu puteau spune ce anume.
Conditia cheie pt. ca diferente si de 1dB sa fie audibile de catre urechi normale este ca ele sa se intinda pe (cel putin) O OCTAVA. Este f. adevarat ca diferente chiar de 6dB care survin pe jumatate de octava, sau pe sfert de octava sa nu fie percepute chiar de urechi antrenate!
DNA a scris:
obuzel a scris:
Flush montat pare ca are raspunsul mai liniar. Vad bine?


Da, este mai liniar, dar totul depinde de implementare.
Daca ar fi folosit pe 3 cai, unde taiem de la 6000 Hz, varianta non flush ar avea un avantaj de circa 1dB la 12-13Khz si ar fi mai liniar.

Pentru doua cai, cu pct de taiere la 2-3Khz, este evident ca varianta flush pare a fi mai buna.
Dupa 6000Hz urechea umana "medie" este din ce in ce mai insensibila asa ca in opinia mea var. flush ar avea un avantaj din unghiul perceptiei psihoacustice in sensul ca compenseaza mult mai bine "curba auditiva" a urechii umane tocmai prin acel +1dB fata de var. non-flush in zona 6300-10000Hz. Intre 12-13kHz este asa cum zici tu, dar cred ca exista unele limitari ale microfonului pt. ca graficul masurat de Vifa in axul tweeter-ului este cu totul altul, crescand binisor de la 10kHz. Graficul tau seamana f. mult cu cel de la Vifa, dar inafara axului cu 15grade...
In rest, toate diferentele din graficele tale se intind pe mai putin de o octava si este absolut normal sa nu fie sesizate chiar de urechi antrenate. In plus, ascultarea unui tweeter scos din contextul unui sistem complet ingreuneaza si mai tare perceptia de catre creier a acestor diferente datorita plajelor de frecv. f. apropiate una de alta. Creierul uman analizeaza sunetul prin comparatie si ii este mult mai greu sa observe o diferenta ascultand un singur tweeter. Astfel, intr-un sistem complet, un panelist antrenat va identifica imediat sibilantele din zona 4000-5000Hz datorate montarii non-flush, dar repet numai daca aceste diferente se intind pe cel puti o octava. In schimb peak-uri chiar de 6dB, dar cu un Q mare adica pe intervale de frecv. sub o octava pot trece neobservate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 6:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Microfonul este unul special destinat masuratorii.
Sistemul a venit calibrat, odata cu interfata si softul.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 5 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community