FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Streamer High-End
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 12:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Si totusi sunt unii care aud diferente daca schimba intre ele stecherele in prelungitor"

lasa ma omu sa viseze -

sa fi sigur ca daca te duci si le intorci firele in prelungitor pe loc isi dau seama si iese taraboi mare !


Poate fi adevarat totusi afirmatia daca prelungitorul are probleme - poate clemele de contact pe una din prize sunt slabe si nu fac contact perfect - astfel tensiunea necesara nu este satisfacuta .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 12:17 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 7:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
"Si totusi sunt unii care aud diferente daca schimba intre ele stecherele in prelungitor"

lasa ma omu sa viseze -

sa fi sigur ca daca te duci si le intorci firele in prelungitor pe loc isi dau seama si iese taraboi mare !


Poate fi adevarat totusi afirmatia daca prelungitorul are probleme - poate clemele de contact pe una din prize sunt slabe si nu fac contact perfect - astfel tensiunea necesara nu este satisfacuta .


Da mai, dar baietii astia au sisteme de zeci de mii de euro, si sunt sigur ca si prelungitoarele sunt cu pedigree - asa ca NU se pune problema de contacte oxidate sau mai stiu eu cum.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Gellu Naum Voiculescu



Conectat la: 26 Mar 2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stimati domni, imi pare rau ca va contrazic inca de la inceputul activitatii mele aici dar sa stiti ca daca nu auziti sau vedeti sau nu puteti percepe un fenomen nu inseamna ca el nu exista.
Asa s-a dezvoltat si stiinta Smile Au existat oameni care au vrut sa stie si sa inteleaga mai mult decat ce se demonstrase pana la ei.
Exista oameni dotati cu aparatura necesara care aud sau pot percepe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 9:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gellu ce rol are interventia ta ?
tu intelegi ce se discuta aici ?

mai sunt unii care cumpara cabluri de alimentare de citeva mii de euro fara a avea macar un power conditioner .
in domeniu asta numai vrajitori se ivesc .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 10:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gellu Naum Voiculescu a scris:
Stimati domni, imi pare rau ca va contrazic inca de la inceputul activitatii mele...

Inceputul activitatii tale pe forum a fost prin 2008!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gellu Naum Voiculescu



Conectat la: 26 Mar 2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stimate domn, in primul rand nu va folosi discutiei sa va ganditi ca partenerul nu intelege despre ce se vorbeste. Ganditi-va ca si eu as putea presupune acelasi lucru. Nu vom ajunge nicaieri.

In al doilea rand credeam ca este evident ca interventia mea are rolul de a exprima o opinie. Care se intampla sa difere de opinia ca unii oameni viseaza.

In al treilea rand nu inteleg de ce trebuie crucificati si cu ce va dearanjeaza oamenii care dau cateva sute sau mii de euro pe cabluri de alimentare, cu sau fara conditionator. Sau oamenii care discuta despre niste fenomene pe care altii inca nu le-au perceput.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dani4utd a scris:
Gellu Naum Voiculescu a scris:
Stimati domni, imi pare rau ca va contrazic inca de la inceputul activitatii mele...

Inceputul activitatii tale pe forum a fost prin 2008!


Pai in patratica cu info despre utilizator scrie 'martie 2011'. Question

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"In al treilea rand nu inteleg de ce trebuie crucificati si cu ce va dearanjeaza oamenii care dau cateva sute sau mii de euro pe cabluri de alimentare, cu sau fara conditionator. Sau oamenii care discuta despre niste fenomene pe care altii inca nu le-au perceput."

pe mine ma supara - de ce nu ar da citeva sute de mii sa faca ceva util pentru el si semenii lui !
efectul placebo - tinde catre nebunie la unii .

un cablu de alimentare nu poate face nici o diferenta - si nici pozitioanrea lui in prelungitor - nu vorbim de schimbarea fazei .

doua cabluri similare din puct de vedere al grosime , lungimi si materialului din care este realizat - nu pot face nici o diferenta .
tine cont ca pana la tine curentul vine prin fire banale trase prin pereti .
cum poti argumenta ca un cablu indiferent cit ar costa paote modifica ceva in bine atita timp cat nu folosesti conditionator .

ceea ce nu se poate masura este placebo .

mai bine s-ar discuta de diferentele care apar in functie de temperatura ambianta - ar fi mai util decit prosti de genul ordinii asezarii cablurilor in prelungitor .

va inteleg ca nu aveti ce face , si cautati acu in caru cu fan - dar acu nu exista .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Pai in patratica cu info despre utilizator scrie 'martie 2011'. Question

Din martie 2011 activeaza cu acest id.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dani4utd a scris:
dinica a scris:
Pai in patratica cu info despre utilizator scrie 'martie 2011'. Question

Din martie 2011 activeaza cu acest id.


Si pana in 2011 cu ce id activa?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parca aici e subiectul despre Streamere audiofile...
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 3:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parca tu scriai numai la Accuphase... Acum, din lipsa de altceva, se discuta despre rack-uri la acel topic. Acolo de ce nu intervii sa atragi atentia ca nu se scrie la subiect?
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 5:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Parca tu scriai numai la Accuphase... Acum, din lipsa de altceva, se discuta despre rack-uri la acel topic. Acolo de ce nu intervii sa atragi atentia ca nu se scrie la subiect?


Nu scriu numai la Accuphase. De fapt, nu prea mai scriu, poate ai observat deja asta. Laughing

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum sa nu observ... Ti-am dus dorul.
Eu te-am suparat asa tare de nu mai scrii?


Trink

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
duracel



Conectat la: 30 Noi 2003
Mesaje: 144
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 4:39 pm    Titlul subiectului: Optiuni Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Ajutati-ma va rog sa pricep: acum folosesc un sistem clasic compus din CD player amplif (ambele Marantz seria KI) si boxe. Daca as scoate din laptop prin usb conectat la un dac de calitate (btw recomandari???) si apoi acelasi amplif si boxe as putea obtine oun rezultat de o calitate similara?

Mersi

_________________
Assumption is the mother of all fuck-ups
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 6 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community